Enkele resultaten van archiefonderzoek in Engeland en Duitsland naar perceelsgewijze kartografïe. De belangrijkste onderzoekers op dit ge- 1 1 1 li n en Fletcher (1995). Een gangbare Engel wordt omschreven als een subgroep, of 0 nen, bezittingen, in het bezit van een Vpn irj hpt" FncrplQ rnpp^fpil Pï^ncrpHiiiri Smith Kain, 1999], komen in Groot- Brittannië voor, al richt de literatuur samengesteld [Bendall, 1992; Ravenhill het algemeen. Van enkele graafschap pen, Cambridgeshire en Devon, zijn ar anvanlcelijk werd verondersteld dat kaartboeken een typisch Nederlands en Vlaams verschijnsel waren. In- iddels is echter gebleken dat ook in andere landen veel tot boek gebonden perceellcaarten voorkomen. Een uit stekend overzicht van de opkomst van kadastrale lcarterin- gen in Europa wordt gegeven door [Kain en Baigent, 1992]. Zweden was één van de eerste landen met een centraal ge organiseerde nationale kadastrale kartering. Al in 1628 werd de opdracht gegeven om elk dorp met bijbehorende gronden in kaart te brengen. Tegen het eind van de zeven tiende eeuw was vrijwel heel Zweden kadastraal opgeno men en gekarteerd in de 'geometrislca jordeböckerna' (geo metrische landboelcen). Alleen gecultiveerde gronden zijn opgenomen in deze landboelcen. De bossen en woeste gron den zijn dus niet in kaart gebracht. Nergens anders in Euro pa is zo vroeg sprake van een vergelijkbaar uitgebreid ka daster. Het oudste kadaster waarbij alle gronden, dus ook bossen en woeste gronden, opgenomen werden is het Mila nese 'Censimento' uit de periode 1720-1723. De hele staat Milaan is hierin op de schaal 1:2000 in kaart gebracht. Dit gekarteerde kadaster is uitgevoerd onder leiding van Johann Jalcob Marinoni. In Italië komen ook veel kaartboe ken van particulier en institutioneel grondbezit voor. drs. Martijn Storms promovendus historische kartogrofie aan de Universiteit Utrecht. Uit de literatuur bleek al dat er in Engeland veel kaartboeken vervaardigd zijn. In april 2004 heb ilc vijf verschil lende archieven en bibliotheken in Engeland bezocht: British Library (Lon don), Cambridge University Library, Hampshire Record Office (Winchester), London Metropolitan Archives en West Yorkshire Archive Service (Leeds). Al deze instellingen waren in het bezit van één of meer kaartboeken. Aan de hand van enkele voorbeelden schets ilc hier de aard en verscheidenheid van de Engelse kaartboeken. In internationaal opzicht neemt het Verenigd Koninkrijk een vooraanstaande positie in op het gebied van onderzoek Kroondomeinen Eén van de bekendste en fraaiste kaart boeken in Engeland is het kaartboek van de kroondomeinen van Windsor. Dit kaartboek is in 1607 vervaardigd door John Norden. Dit luxe uitgevoer de perkamenten boek bevat zeventien kaarten van het landgoed Windsor. De eerste kaart is een perspectieftekening van Windsor Castle. De tweede kaart is een overzichtskaart van het hele land goed. De overige kaarten tonen steeds een deel van het landgoed. Opvallend GEO-INFO 2005-7/8 LM i Op zoek naar buitenlandse kaartboeken Kaartboeken boek gebonden scriptkaarten waarop een perceelsgewijze kartering bied zijn Bendaii (1992), Harvey (1993) van individueel grondbezit is weergegeven. Groot- se term vo'or pl!ekadagtragle kaattgis grondbezitters lieten vanaf de zestiende eeuw hun 'property map-. De term 'estate map- grondbezit karteren. Ook bestuurlijke eenheden genre, van prekadastraie kaarten. Het lieten hun territorium in kaart brengen in verband Zljn !/aartltcn vanmc-h^ueie domei- met het heffen van grondbelasting. Eén van de enkele landeigenaar. Ook lcaartboe- aspecten van mijn promotieonderzoek naar kaart- met'de term estate atlases- peiano- boeken is een vergelijking van de Nederlandse kaartboeken met soortgelijke bronnen in het zich met name op perceellcaarten in buitenland. In dit artikel zal ingegaan worden op de resultaten van het archiefonderzoek dat ik in kartobibiiografieënvanperceeikaarten 2004 in Engeland en Duitsland uitgevoerd heb. Rowe, 2002]. Onderzoek in Engeland

Geo-Info | 2005 | | pagina 34