v|v4Af)r »v aan dit kaartboek is de mate van de tail. Naast topografische elementen als bruggen, torens, boomgaarden, land huizen en stuwmeertjes zijn ook her ten ingetekend. Ook is er een tabel met het aantal herten in het kaartboek opgenomen [Harvey, 1996]. Op de kaart van 'Bislete Parlce' is zelfs een jager met een hond getekend. Van dit kaartboek zijn twee exemplaren ver vaardigd. Een daarvan is opgedragen aan de Prince of Wales en bevindt zich in de Koninklijke Archieven in Wind sor Castle. Het andere exemplaar is op gedragen aan de koning en bevindt zich nu in de British Library. Omdat dit exemplaar voor de koning zelf be stemd was, heeft landmeter Norden 'zichzelf overtroffen als kunstenaar' [Barber, 1992]. Particulier grondbezit De meeste kaartboeken in Engeland zijn vervaardigd in opdracht van par ticulieren. Individuele grootgrondbe zitters, met name de adel, lieten van af het eind van de zestiende eeuw hun grondbezit in kaart brengen. Een zeer fraaie kaart is afkomstig uit een kaartboek van het grondbezit van de burgemeester, baljuws en schepenen van Winchester. Het getoonde frag ment van deze kaart laat zien hoe ge detailleerd en veelzijdig de informa tie is die in kaartboeken gevonden kan worden. Verschillende typen grondgebruik zijn te onderscheiden. Zo zijn bospercelen en boomgaarden weergegeven met boompjes. Akker bouwgronden zijn te herkennen aan de arceringen die de ploegrichting Fig. 1. aangeven. Weilanden zijn groen ingekleurd. Ook is het Fragment van de eerste kaart uit het naburige stadje Amesbury minutieus weergeven. Opval lend is ook de abdij en het landhuis met oprijlaan en kaartboek van het park. Toch zijn dit niet de belangrijkste elementen op de grondbezit van de kaart. Het gaat namelijk om de Ratfin Farm en omliggen- burgemeester, de, genummerde percelen. Deze boerderij ligt rechtsbo- baljuws en ven in het getoonde kaartfragment (fig. 1). Dit is het parti- schepenen van culiere grondbezit dat in dit kaartboek is vastgelegd. Het Winchester (William stadje en het landgoed zijn slechts ter oriëntatie weerge- Godson, 1748). geven. Fig. 2. In het archief van Nostell Priory, een landgoed in Yorlcshi- De kaart en tabel re, bevinden zich meerdere kaartboeken uit de negentien van Hill Top uit het de eeuw. Het 'Nostell Cultivation Book' is een zeer opval- Nostell Culitvation lend en afwijkend kaartboek. In dit kaartboek, dat aange- Book (1886-1930). legd is in 1886, is tot 1930 bijgehouden welke gewassen er GEO-INFO 2005-7/8

Geo-Info | 2005 | | pagina 35