Locatiegebonden informatiediensten hebben een vrij eenduidige positie binnen het lagenmodel van telecom- diensten en informatieverlceerpatro- nen [Bekkers en Smits, 1999]. De rode pijlen in figuur 1 geven de informa tiestromen weer die nodig zijn voor LBS: de positie van de individuele infor matiebron die altijd nodig is voor het centrum om locatiegebonden informa tie te kunnen leveren. Locatiegebonden 'pull'-diensten kunnen op basis van het model van informatieverkeerspatronen worden gepositioneerd als consultatie; locatiegebonden 'pull'-diensten als allo cutie en tracking-services kunnen wor den benoemd als registratie. Tracking- diensten vormen de basis van location services in de vorm van positieregistra tie voor het kunnen aanbieden van 'pull'- en 'push'-diensten. Locatietechnologie De adoptie en introductie van locatiege bonden informatiediensten staan nog in de kinderschoenen maar hebben de potentie om radicale veranderingen te veroorzaken in de wijze waarop we wer ken en omgaan met persoonsgebonden technologie. De belangrijkheid van lo catiediensten is intrinsiek in de rol van locatie voor het definiëren van context. Locatie is een sleutelelement van con text dat vergelijkbaar is met tijd en identiteit. De mogelijkheid om locatie informatie te managen onderstreept de mogelijkheid voor het introduceren van context-bewustzijn. In het recente verleden werd locatie-bewustzijn in be langrijke mate beperkt door technolo- gieconstraints voor de buitenomgeving (outdoor). Met de introductie van sen sor-gebaseerde netwerken wordt deze beperking voor een groot deel weggeno men waardoor het mogelijk werd om de locatie omgevingsonafhankelijlc vast te stellen. Dit wordt ook wel aangeduid als de emergency van de micro-geogra- fie, als een toevoeging van de meer tra ditionele macro-geografie. Deze trend is zo duidelijk aanwezig dat de begrip pen locatiediensten en sensor-gebaseer de netwerken samenkomen in het con cept locatie-bewustzijn. Bij LBS gaat het om plaatsgerelateerde en persoonsgebonden informatie. Die informatie moet bovendien real time Fig. 1. LBS en informatie verkeerspatronen (Steenbruggen en Grothe, 2003). beschikbaar zijn. Bij het zoeken naar locatiegebonden in formatie, of het toevoegen van nieuwe informatie in het veld, is het noodzakelijk dat men de beschikking heeft over de juiste positie. In figuur 2 is een overzicht opgenomen van de relatie tussen verschillende plaatsbepalingstechnie ken. Dit overzicht geeft een goed beeld van de precisie en de omstandigheden waarin de techniek functioneert. Het Glo bal Navigation Satellite System (GNSS) is een veel toege paste techniek voor plaatsbepaling. Het Global Positioning System (GPS), dat in de jaren '70 is ontwikkeld door het Amerikaanse Ministerie van Defensie, is de meest bekende en toegepaste techniek. GLONASS (Global Navigation Satel lite System) is de Russische variant. Door budget- en onder- houdsproblemen is dit systeem op dit moment niet operati oneel. Het Galileo-systeem, de Europese variant, wordt op dit moment ontwikkeld en is naar verwachting in 2008 ope rationeel. Bij satelliet-georiënteerde plaatsbepalingstech nieken wordt de positie vastgelegd in een driedimensionaal globaal referentiesysteem. Bij het Amerikaanse GPS is dit WGS-84. Vaak moeten deze coördinaten door datumtrans formaties en kaartprojecties worden omgerekend naar lo kale referentiesystemen. Voor Nederland betekent dit een Fig. 2. datumtransformatie naar Bessel en een stereografïsche Overzicht van kaartprojectie naar RD. In toenemende mate nu ook op lo- belangrijkste catiebepaling binnen telecomnetwerlcen. Het Mobile Posi- plaatsbepalings- tioning System (MPS), plaatsbepaling via het telecommuni- technieken. catienetwerlc, staat de laatste tijd steeds meer in de belang- QTD GEO-INFO 2005-7/8 C-amnJfciliii EJT KkÉA*

Geo-Info | 2005 | | pagina 41