stelling. Tenslotte bestaan er ook nog hybride systemen. De- J ze oplossingen combineren de voordelen van verschillende systemen waarbij de nadelen van de individuele technieken grotendeels worden geëlimineerd, zoals AGPS. Een gebied waar snel nieuwe methoden ontstaan is in positiebepaling binnen gebouwen op basis van de beschikbaarheid van wi-fi netwerken en sensornetwerken (zoals RFID). Functie locatiebepaling Er moet worden opgemerkt dat bij locatiebepaling verschil lende functies worden onderscheiden voor het aanbieden van toegevoegde waarde diensten (fig. 3). Enkele voorbeel den van de rol van de locatie bij informatiediensten zijn: Proximity and position: doelt op diensten die informatie of objecten kunnen zoeken die binnen een zekere straal van de gebruiker liggen. Dit kan op op afroep door de gebrui ker of proactief ('pull' of 'push'). Hierbij wordt de locatie gebruikt als filter om specifieke informatie te selecteren die gerelateerd is aan de positie van de gebruiker. Dit is een effectieve tool in de vorm van een 'intelligent agent'; Afbakening (Fencing): verwijst naar de capaciteit om een gebied virtueel 'af te bakenen' zodat bewegingen die een grens overschrijden kunnen worden herkend. Hierbij wordt de locatie gebruikt als een trigger. In een dienst als 'tracking and tracing' is het mogelijk om verschillen de zones te definiëren die, wanneer ze betreden worden, een automatische alarmmelding initiëren. Een voor beeld van een dergelijke toepassing is een goederentrans port dat van zijn vooraf gedefinieerde route afwijkt; Volgen (Tracking): heeft als doel een object door de ruimte te volgen en kan ingezet worden om het gevolgde pad bij te houden voor analyse en management. Hierbij wordt de locatie gebruikt als een 'timestamp'; Navigatie: levert instructies in de vorm van een lijst ver plaatsingen en handelingen om van een beginpunt naar een bestemming te komen. Hierbij wordt de locatie ge bruikt als een instructie voor Destination Based Services. Toepassingen van tracking-services Tracking-services worden gebruikt om de efficiëntie van werk processen te verhogen, om de kwaliteit van het werk te verbe teren, om processen te stroomlijnen en de coördinatie te ver beteren. Er bestaat een grote hoeveelheid aan operationele voorbeelden die hun toegevoegde waarde in de praktijk al hebben bewezen. Een mooi voorbeeld van het verbeteren van de coördinatie is de introductie van tracking-services bij de ANWB. De primaire kernactiviteit van de ANWB Wegenwacht is gestrande automobilisten met pech langs de weg zo snel mogelijk weer op pad helpen. De baten moeten met name worden gezocht in de vermindering van wachttijd van de klant en productieverhoging van de Wegenwacht. Men kan met dezelfde capaciteit meer pechgevallen afhandelen en een reparatie wordt sneller afgehandeld als over de benodigde onderdelen kan worden beschikt. Tevens kunnen transport kosten voor het wegslepen worden gereduceerd. Bij de toene mende agressie op de snelwegen wordt de veiligheid van de medewerkers beter gegarandeerd. De positie van alle hulpver leners is real time beschikbaar. Ook bijvoorbeeld in de scheep vaart speelt tracking een belangrijke rol. Het 'Automatic Iden tification System' (AIS) is een wereldwijd systeem waar via een Fig. 3. internet-applicatie een overzicht wordt Overzicht geboden van waar welke schepen zich verschillende bevinden (fig. 4). Door op de 'vlaggetjes' functies te klikken kan achterliggende informa- locatietechnologie tie van een schip worden verkregen. [Beinat e.a, 2005]. Ook in de verlceers- en vervoerssector wordt veelvoudig gebruik gemaakt van tracking. Aansprekende voorbeel den van dergelijke locatiegebonden in formatiediensten zijn: Reistijdcalculatie, waaronder file waarschuwing en voorspelling van aankomsttijden; Lokaliseren en opsporen van gesto len voertuigen; Efficiënt controleren van maximaal toegestane uren voor voertuigbestu ring; 'Black box'-gegevens voor recon structie van ongelukken; Fig. 4. Automatic Identification System (AIS) voor het tracken van schepen. Operationele ondersteuning van logistiek planningsmanagement; Monitoren benutting van infra structuur; Verzamelen van (ruwe) verkeers gegevens. r 2$ GEO-INFO 2005-7/8 funrtH ■duHxir

Geo-Info | 2005 | | pagina 42