Ook voor het houden van toezicht op het vervoer van gevaarlijke stoffen kunnen traclcing-diensten een grote toegevoegde waarde opleveren. Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu (VROM) heeft voor deze taak een webapplica tie laten ontwikkelen. Het transport moet via een vooraf gedefinieerde rou te binnen een bepaalde tijdsperiode worden volbracht. Vinden hier afwij kingen plaats dan wordt de toezicht houder middels triggers hier over ge ïnformeerd (fig. 5). Oolc bij de politie wordt gebruik ge maakt van traclcing-technologie. Hier zijn uitvoerige tests gedaan met "Auto matisch Voertuig Locatie Service" (AVLS) waarbij honderd politieauto's werden uitgerust met deze technolo gie. Achterliggende gedachte is een be tere coördinatie en registratie van acti viteiten met als doel meer blauw op straat. Met dit systeem is er een over zicht waar de medewerkers zich bevin den en kan bij een voorval sneller hulp worden verleend. Extra assistentie kan op deze wijze ook beter worden ge waarborgd. Dit zorgt voor een directe verhoging van de veiligheid van de medewerkers. In combinatie met het informatiesysteem "P-info" waarmee meerdere databases mobiel toeganke lijk zijn, is een behoorlijke kwaliteits verbetering te realiseren. De genoemde voorbeelden zijn speci fiek gericht op outdoor-omgevingen. Ook worden steeds vaker in een indoor-omgeving traclcing-diensten geintroduceerd. Voorbeelden hiervan zijn de introductie in gevangenissen en ziekenhuizen. In een gevangenis kan een vergroting van het aantal ge vangenen worden bereikt doordat de verplaatsing van gedetineerden conti nu kan worden gevolgd. Er kunnen zo nes worden gedefinieerd die niet mo gen worden betreden. In geval van een overtreding wordt middels een trigger de bewaking gealarmeerd. Oolc in zie kenhuizen spelen traclcing-diensten een belangrijke rol. Kostbare appara tuur is regelmatig zoek. Vaak wordt veel tijd besteed aan het terugvinden van deze spullen. Dit is voor de artsen niet erg efficiënt. Zij moeten zich im mers concentreren op hun kerntaak. Locatiegebonden applicaties die dit ondersteunen, leveren veel toegevoeg de waarde op. Tracking-services bij Rijkswaterstaat Bij Rijkswaterstaat zijn enkele duizenden professionals ac tief die regelmatig werkzaamheden verrichten buiten in het veld. Zij maken op verschillende manieren gebruik van informatie en in het bijzonder van locatie- en ruimtelijke informatie. Tracking-services kunnen van toegevoegde waarde zijn bij de uitvoering van enkele belangrijke proces sen zoals Incident Management, Globale Schouw en strooi- werlczaamheden bij gladheid. Incident management is het geheel aan maatregelen die beogen de weg zo snel mogelijk vrij te maken voor het verkeer nadat een incident heeft plaatsgevonden. Belangrijkste doelstellingen van het inci dent management zijn het zorgen voor veiligheid van hulp- Fig. 5. verleners/slachtoffers en het instellen van verlceersmaatre- Tracking van gelen bij incidenten en schadeafhandeling voor RWS-objec- vervoer gevaarlijke ten (asfalt, geleiderail) of milieuschade. Communicatie tus- stoffen. sen verlceersinspecteur en VerlceersCentrale (VC) vindt mo menteel alleen plaats via mobiele telefoon waarbij de locatie van eenheden vaak niet bekend is. Hierdoor worden de verlceersinspecteurs niet altijd efficiënt ingezet; een in specteur van een aangrenzend rayon zou bijvoorbeeld snel ler ter plaatse kunnen zijn dan de inspecteur van het rayon zelf. De VC zou gebaat zijn bij een positiebepalingssysteem om eenheden (de verkeersinspecteurs) snel te kunnen inzet ten vanaf een bepaalde locatie. Dit zou kunnen door een op GPS gebaseerd tracking-systeem van de auto van de inspec teur of door een plaatsbepaling door middel van de mobiele telefoon van de inspecteur. Doelstelling van de globale schouw is het bewaken van de doorstroming van verkeer en de veiligheid. Tijdens de glo bale schouw worden alle rijksautosnelwegen, met bijbeho rende wegsecties en verlceersvoorzieningen, minimaal een maal per 24 uur afgereden en 'geschouwd' wat wil zeggen dat ze systematisch bekeken worden op eventuele onregel matigheden. Alle relevante observaties en uitgevoerde acti viteiten tijdens de globale schouw worden handgeschreven in het dagrapport genoteerd. Het registreren van schouw- GEO-INFO 2005-7/8

Geo-Info | 2005 | | pagina 43