routes middels 'time stamps' levert zinvolle informatie op. Fig. 6. Hiermee wordt grafisch inzichtelijk gemaakt hoe het Globale schouw: schouwproces is verlopen. Hierdoor worden zowel de tijd waar de GPS- als de locatie exact geregistreerd zodat de waarneming van registratiepunten de inspecteurs zorgvuldig wordt vastgelegd. dichter op elkaar liggen is de Ook het monitoren van strooiroutes kan op deze wijze zorg- rijsnelheid lager. Op de aangegeven locatie is zichtbaar het wegdek te controleren. vuldig worden bewaakt. De routes worden vooraf goed vast gelegd zodat bij de uitvoering de inzet van de werkzaamhe den efficiënt en volledig kan plaatsvinden. Uitvoering van dat een de werkzaamheden vindt plaats met ondersteuning van inspectiewagen routenavigatiesystemen. Zelfs bij het vastleggen van ritten- afgeremd is tot registratie in dienstauto's zal in de nabije toekomst gebruik stapvoetssnelheid worden gemaakt van tracking-systemen. Momenteel vindt bijvoorbeeld om deze administratie schriftelijk plaats. Vervanging van dit schriftelijke systeem door een automatisch systeem zorgt er voor dat de rittenregistratie onafhankelijk, bedrijfsmati ger en efficiënter is uit te voeren. De voordelen van de digi tale rittenstaat zijn, onder andere, een vermindering van administratieve last voor berijders en de managementinfor matie die beschikbaar is voor facilitaire afdelingen en wagenparkbeheerders. Er is op de markt al een groot aantal partijen die deze technologie als een standaardproduct aan biedt. Voor zowel rittenregistratie en tracking-systemen ter ondersteuning van incident management als bij sectorspe cifieke applicaties zijn plaatsbepalingssystemen en mobiele datacommunicatie noodzakelijk. Hier ligt ook nog een inte ressante uitdaging om er voor te zorgen dat er niet allerlei verschillende systemen in voertuigen worden ingebouwd. Conclusie Als Klein Duimpje had beschikt over moderne tracking- technologie was het zeker beter met hem afgelopen. De introductie van traclcing-technologie-organisaties kan di verse voordelen opleveren zoals verhoogde efficiëntie, ver betering van dienstenniveau en klanttevredenheid en het verlagen van activiteitslcosten. In veel verschillende secto ren wordt de toegevoegde waarde onderkend en wordt ge start met de introductie. Traditioneel waren tracking-ser vices voornamelijk gericht op out door-omgevingen. Door het beschikbaar komen van nieuwe vormen van locatie technologie vinden er ook steeds meer indoor-toepassingen plaats. We zijn ons er nog nauwelijks bewust van welke impact locatietech nologie en tracking-services in het bij zonder zullen hebben op de dagelijkse praktijk. Veel hangt af van de creati viteit om slimme toepassingen te be denken. Locatie is een sleutelelement van context die vergelijkbaar is met tijd en identiteit. De mogelijkheid om locatie-informatie te managen, on derstreept de mogelijkheid voor het introduceren van context-bewustzijn. Binnen Rijkswaterstaat begint de bete kenis van locatietechnologie lang zaam vorm te krijgen. We staan echter nog helemaal aan het begin van deze veelbelovende technologische moge lijkheden. Hier liggen dan ook zeker kansen voor de Geo-ICT wereld. Literatuur Bordewijlc J.L., van Kaam B. (1983), Allocutie; enkele gedachten over com municatievrijheid in een bekabeld land, Bosch Keuning NV, 1983. Bekkers R. Smits J.M. (1999). Mobi le Telecommunications: Standards Regulation and Applications, Artech House, 1999. M. Grothe J.G.M. Steenbruggen en J.M. Smits (2004), Location Based Serv ices; altijd en overal informatie binnen handbereik! in: Management en Overheid F4170, p. 1-27. Ook: J.G.M. Steenbruggen en M. Grothe, Location Based Services gepositioneerd!, in: Geo-info 2004-6, p. 270-277. Beinat, E., A.J. Wagtendonlc, J.G.M. Steenbruggen (2005). Locatiegebonden informatietechnologie voor buitendienstmedewerkers Rijks waterstaat, Een onderzoek naar de toegevoegde waarde en economische voordelen van Location Based Services. Spatial Information Laboratory, Instituut voor Milieuvraagstukken, Vrije Universiteit Amsterdam, rapportnr. E-05/02. Samenvatting Tracking-services gepositioneerd De adoptie en introductie van locatiegebon den informatiediensten staan nog in de kin derschoenen maar hebben de potentie om radicale veranderingen te veroorzaken in de wijze waarop wordt gewerkt en wordt om gegaan met persoonsgebonden technologie. Hierbij spelen tracking-services in toene mende mate een belangrijke rol waarbij GEO-INFO 2005-7/8 II L4 '13

Geo-Info | 2005 | | pagina 44