De CLGE tracht haar doelstellingen te bereiken door twee maal per jaar een algemene vergadering te houden. Hierbij zijn doorgaans ruim veertig afgevaardigden vanuit heel Eu ropa aanwezig. In navolging van het toetreden als lid van de drie Baltische staten in oktober 2004, heette het bestuur en de algemene vergadering dit voorjaar de afgevaardigde van Cyprus welkom. Ook onderhoudt de CLGE relaties met an dere verenigingen van geodeten, geo-informatici en andere professionals op Europees niveau, waarmee de belangen (deels) overeenstemmen. De CLGE laat studies uitvoeren en rapporten schrijven en neemt daarover contact op met de desbetreffende Europese Directoraten-Generaal in Brussel. Ook organiseert de CLGE seminars. Op 1 en 2 december 2005 zal een CLGE-seminar in Brussel worden georgani seerd met als onderwerp "European qualifications in geo detic surveying". Typt u eens CLGE in op uw internetzoekmachine. U zult dan, naast een groot aantal rapporten van de CLGE over markt en marktontwikkelingen binnen Europa, kwaliteit, opleidingen en beroepsprofielen in Europa, ook haar doel stellingen en een beschrijving van de organisatie aantref fen. Op 8 en 9 april 2005 kwam de CLGE bijeen in Kiruna (Zwe den). Er werd een aantal goede presentaties gehouden door enkele Zweedse geodeten en geo-informatici. De voordrach ten betroffen de Zweedse Space Co-operation, het Zweedse kadastrale systeem, de activiteiten van Swede Survey (een internationaal consultancy-bedrijf op het gebied van ka dastrale aangelegenheden) en de ontwikkelingen in het onderwijs en het werk van projectontwikkelaars. Opvallend is dat de rol van de overheid in Zweden aanmerkelijk groter is dan in Nederland. Zo heeft de kadastrale ambtenaar ver strekkende bevoegdheden op het gebied van het verlenen van bouwvergunningen. En de ontwikkeling van een voor malig militair terrein in Kiruna wordt volledig door een ambtelijke projectontwikkelaar (en geodeet) gerealiseerd. Een derde voorbeeld, waarmee overigens het Nederlandse bedrijfsleven moeite heeft, is dat Swede Survey als commer ciële onderneming acteert met internationale Kadaster- consultancy activiteiten, terwijl de Zweedse overheid eige naar is. Binnen de CLGE lijken wat gevechten in de achterhoede plaats te vinden. Vooral de Duitse vertegenwoordigers grij pen elke gelegenheid aan om te beto gen dat de activiteiten van de Duitse geodeten (vrije beroepsbeoefenaren) op het gebied van kadastrale metin gen zo specifiek zijn en een zo hoog professioneel moraal vergen dat zij al leen door deze vrije beroepsbeoefena ren kunnen worden uitgeoefend. Vol gens hen zou een dergelijk moraal binnen het 'gewone' bedrijfsleven niet zijn gegarandeerd. Dit was voer voor discussie, onder andere met de Nederlandse vertegenwoordigers. Wij hebben betoogd dat een professionele moraal op eenzelfde hoog niveau ge waarborgd kan worden bij een over heidsorgaan of een bedrijf als bij een zelfstandige beroepsbeoefenaar. Bo vendien zien wij niet waarom ka dastrale metingen nu zoveel anders zijn dan de metingen die nodig zijn voor de beheersing van andersoortige risico's of assets. Een meetfout bij een kadastrale meting kan verstrekkende vervelende gevolgen hebben maar dat geldt net zo goed voor een meetfout bij het uitzetten van een kabel of lei ding, een gebouw of een spoorwissel, om maar wat voorbeelden te noemen. Het was inspirerend te zien dat in meerdere Europese landen de toe komst wordt opgepakt. In Frankrijk zijn vergelijkbare ontwikkelingen als in het Nederlandse onderwijs: her schikking, nieuwe samenwerkingsvor men, onder andere via een "summer university", en een frisse wind met als belangrijkste doel aansluiting bij de ontwikkelingen in markt en maat schappij en optimaal benutten van de technische ontwikkelingen. In België wordt hard gewerkt aan de fusie van de professionele verenigingen tot één nieuwe, vergelijkbaar met GIN. In De nemarken wordt, net als in Nederland, het kadaster aanmerkelijk verkleind en gecentraliseerd. De volgende algemene vergadering zal plaatsvinden op 23 en 24 september 2005 in Porto, Portugal, waar tevens nieuwe bestuursverkiezingen plaats zullen vinden. Voor nadere informatie kunt u terecht bij Mark Wijngaarde (mrwijngaarde@ compuserve.com), Wim van Pij keren (w.pijlceren@arcadis.nl) of Jos Anneveld (j.anneveld@fugro-inpark.nl) of op de website: www.clge.org. GEO-INFO 2005-7/8

Geo-Info | 2005 | | pagina 48