Prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom, TU Delft et College van Bestuur (CvB) van de TU Delft heeft besloten om goedkeuring te verlenen aan een nieuwe MSc-opleiding waar het inwinnen, verwerken en toepassen van geo-informatie centraal staat. De nieuwe opleiding start in september 2005. Organisaties die verantwoorde lijk zijn voor de ontwikkeling en het beheer van de omgeving kunnen niet zonder een continue ruimtelijke infor matievoorziening en deze behoefte neemt alleen maar toe. Het is dan ook niet verrassend dat de Amerikaanse overheid, US Department of Labor, heeft aangegeven dat geo-informatie- technologie tot de drie meest veelbelo vende ontwikkelingen behoort naast nanotechnologie en biotechnologie (Nature, vol. 247, 2004). Ook in Neder land is de verwachte behoefte de ko mende jaren hoog: zo'n 135 WO-afge- studeerden per jaar (rapport 'Onder zoek naar de personeelsbehoefte in de geo-informatie sector', 2004). temen, ge o-vis uali sat ie en distributie, ruimtelijk informatie man agement/geoDBMS, geodatafusie en -analyse, organisatori sche en juridische aspecten van geo-informatie. De beoogde in stroom van geschikte BSc-studenten komt zowel van het HBO als het WO, zowel nationaal als internationaal, en zou op rela tief korte termijn minimaal twintig studenten per jaar moeten kunnen aantrekken en op de langere termijn nog meer. Het zijn de toepassingen die het vakgebied een aantrekkelijk gezicht geven: grote infrastructurele projecten als HSL, Betu welijn en de Noord-Zuid metrolijn Amsterdam zouden onmo gelijk zijn zonder geo-informatie afstemming (onder- en bo vengrondse situatie, eigendomssituatie, monitoring aan leg,...); Havenbedrijf Rotterdam staat bol van de geo-informatie (bathymetrie, installaties, vergunningen, naviga tie,...); Shell geeft aan dat haar branche draait om ruimtelijke gegevens (locatie natuurlijke hulpbronnen, beschikbare infrastructuur, planning van pijpleidin gen, plaatsen van windmolens,...); Ka daster, inclusief Topografische Dienst, heeft primaire taken die geheel geba seerd zijn op geo-informatie; Rijkswa terstaat, waterschap, provincie en ge meente maken als verantwoordelijke beheerders van (water)wegen voor ont werp, aanleg en beheer in hoge mate ge bruik van allerlei ruimtelijke informa tie. Maar ook in een sector als de open bare orde en veiligheid (brandweer, politie en ambulancediensten) zijn er in toenemende mate geo-informatie- gebruilcers zowel in dagelijkse situatie als in geval van crisis. Het dagelijkse le ven van burgers wordt steeds meer beïn vloed door geo-informatietechnologie. Denk hierbij aan plaatsbepalingssyste men; de meeste nieuwe auto's worden al standaard met GPS uitgerust. En wie maakt er geen gebruik van websites waarin digitale kaarten worden ge bruikt om locaties aan te duiden of rou tes weer te geven? De beroepspraktijk is nadrukkelijk bij de opleiding betrokken om te zorgen dat de opleiding goed bij de behoefte van de praktijk aansluit maar ook om het vakgebied aantrekke lijk te presenteren. Naast inwinnen en verwerken zal de opleiding ook een stevige nadruk leg gen op het gebruik van geo-informatie in technische disciplines als waterma nagement, landgebruikplanning en transport, geologische en geo-techni- sche toepassingen. Juist het gebruik van geo-informatie om (grote) maat schappelijke vraagstukken aan te pak ken, blijkt potentiële studenten erg aan te spreken. Zo gaf meer dan twee derde van de studenten, die de TU Delft-stand op de afgelopen Masterfair bezochten, aan belangstelling te heb ben voor een dergelijke opleiding en ruim een kwart gaf zelfs aan deze op leiding te kiezen indien deze beschik baar zou zijn. In het programma is er ruimte voor het wegwerken van eventuele deficiënties en hierbij wordt rekening gehouden met drie instroom-achtergronden: 1. beta geo-wetenschap; 2. technische discipli ne (civiele techniek) en 3. informatie technologie. Het algemene deel van de opleiding bestaat uit vakken als remote sensing, satellietplaatsbepaling, geo grafische informatie-infrastructuur/sys- De MSc is interfacultair wat wil zeggen dat er meerdere faculteiten bij zijn be trokken om een goede invulling te kun nen geven aan de drie pijlers van de op leiding: inwinnen, verwerken en toepas- GEO-INFO 2005-7/8 TU Delft start nieuwe MSc

Geo-Info | 2005 | | pagina 49