sen. Dit betreft de Faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttech niek (LR, penvoerder); de Faculteit Civiele Techniek en Geowe- tenschappen (CiTG) en de Faculteit Techniek, Bestuur en Mana gement (TBM via het Onderzoeksinstituut OTB). Er zal een ge avanceerd laboratorium worden opgezet, geschikt voor practi cum en gerelateerde case-study onderzoeken. Het CvB heeft uit het budget voor de strategische onderwijsvernieuwing hier middelen voor toegewezen. In dit lab zal ook het zogenaamde Synthesis-project worden uitgevoerd: een specifiek deel van het onderwijs waarin inwinnen, verwerken en toepas sen van geo-informatie bij elkaar komen. Samenvattend: vanaf september 2005 start er bij de TU Delft een zeer aantrek kelijke opvolger van het Geodesie-onder- wijs! Verslag symposium Geodan twintig jaar p woensdag 8 juni 2005 werd gevierd dat Geodan voor twintig jaar Geo-ICT innovatie staat. In het Ro sarium in Amsterdam werden vele genodigden opge wacht. Je zou bijna denken dat Geodan alles zou kunnen. Het weer was prachtig, de locatie ook. En dan nog het pro gramma: werkelijk alles gaf een hoopvol gevoel. Die dag kon niets mis gaan. Ilc had het idee met de trein te gaan, geen verkeerde keuze. Zelfs de vertraging leek die dag 'gere geld' te zijn. Het programma deed mij hoge verwachtingen hebben. Voor de lunch waren een aantal centrale inleidin gen gepland. Na de lunch moesten we vervolgens kiezen. En keuzes maken betekent dat er ook verhalen zijn gemist. Ilc zal proberen enkele indrukken weer te geven en zelfs dat valt niet mee. Veel dingen die mij overkwamen, zijn niet in verslagvorm over te brengen. "Onze" Henk Scholten beet het spits af. Velen kennen zijn stijl. Ilc moet eerlijk beken nen dat hij mij niet snel verveelt en zo ook nu weer niet. En het zou Geodan niet zijn om van de techniek het uiterste te vragen. Was het verhaal over de historie van Geodan nu echt of niet? De techniek deed een poging daar ernstig aan te twijfelen. Tussen zwart-wit sheets en een gekleurde wereldbol in de hand van Henk gingen twintig jaar voorbij. Voormalige kantoorpanden verrezen op de tafel op het po dium. Wij kregen het gevoel dat we de maquette voor ogen hadden. Ilc kreeg het gevoel dat het niet DAN is, maar NU. Ilc zat eigenlijk te wachten op de naamswijziging van Geodan naar Geonu. Maar dat past natuurlijk niet bij Henk en zijn jongens. Want als we NU zouden zijn, wat zou er morgen dan moeten zijn? Dus werden we ingewijd in Geojdan(-con cepten die er nu zijn. We kregen een overzicht van de ge schiedenis van bedrijf en materie. Kortom, een verhaal dat niet verveelde! Klaas van der Hoek, redacteur Tweede spreker was prof.dr. Peter Nijlcamp, verbonden aan het NWO en Innovatieplatform. Door het tonen van een groepsfoto uit de startjaren van Geodan had de gastheer ons al gewaarschuwd voor het verouderingsproces. Op die foto waren de sprekers van voor de lunch te zien. Ook Nij- kamp was meegegroeid met de ontwikkelingen in de Geo- informatie. Hij schetste de ontwikkeling binnen GIS van 'tooi' naar 'science'. Eén van zijn opvallendste uitspraken was: "GIS, de black box van het beleid". Na de pauze was het podium voor dr. Marianne Kuij pers Linde. Ook zij stond op de genoemde foto. Ze gaf duidelijk de ontwikkeling van GIS aan binnen het RIVM; in alle fases passend op de lcijlc naar de omgeving zoals dat vanuit de politiek gevraagd werd te doen. Kortom: zonder Geo-in formatie zou de wereld er anders uit gezien hebben. De ochtendsessie werd afgesloten door prof. Antonio Camara van de universiteit Nova de Lisboa en van het bedrijf YDreams. Hoewel ilc al behoorlijk trek begon te krijgen, viel die trek helemaal weg door het verhaal van Camara. Ilc was mezelf niet meer. Was alles 'real' of was het 'virtuality'? Als verhaal prachtig, maar toch... Als techniek geweldig, maar toch... Gelukkig volgde een prima lunch die tenminste als echt aanvoelde. Na de lunch viel mijn keuze op de sessie Geo- informatie-infrastructuren. Kabels en leidingen stonden daar centraal waar bij ontwikkelingen in Klic-online wer den aangegeven. De andere drie sessies waren ook zeer de moeite waard: 'Een andere overheid'; 'Geo-informatie in bedrijfsprocessen' en 'Indoor out door loaction-services'. Informatie over alle inleidingen is te vinden op de site van Geodan. Mijn conclusie is dat deze dag zeer de moeite waard was. Zoals zo vaak, zou ik nu kunnen zeggen dat u erbij had GEO-INFO 2005-7/8 Van GIS tot real time location awareness

Geo-Info | 2005 | | pagina 50