was wel heel intens. Verschillen zijn bijna niet te zien. In de trein op weg naar huis wegdommelend, dacht ik terug aan het verhaal van Camara. Jezelf in een echte film zien spelen. Dat is mogelijk, met een acteur naar keuze. Dan wordt dag dromen wel heel erg mooi. Plotseling schrok ik wakker, er werd mij gevraagd om een kaartje. Gelukkig dat was weer echt, zo virtueel is real time nog niet. Maar ik weet het: bij Geodan werken ze er hard aan. Expertmeeting 'Ontwikkelingsplanologie' e GIN-werlcgroep Vastgoedinfor matie en Grondbeleid, waarin de plannen en de plan- en programma ontwikkeling zelf. Belangrijk doel is voormalige werkgroep POLIS is opge- slim gebruik te maken van grond- gaan, organiseert op donderdag 29 sep- waardestijgingen om deze ten goede tember 2005 een expertmeeting over ontwikkelingsplanologie, een begrip te laten komen aan de gewenste ge- biedsontwiklceling. Centrale begrip dat de laatste jaren steeds vaker op- pen die hierbij worden gehanteerd, duikt in het ruimtelijk beleid. De nota zijn valuecapturing en verevening. Ruimte spreekt bijvoorbeeld over ont- Samenwerking tussen (publieke en pri- wiklcelingsgericht werken, als strate- vate) betrokkenen en belanghebben- gie om ruimtelijk beleid beter te kun- den, op het juiste schaalniveau, is vaak essentieel voor de werkwijze. Maar hoe kun je ontwikkelingsplanologie met nen uitvoeren. Bij deze werkwijze gaat het om het creëren van een wisselwer king tussen de analyse van de (fïnan- het huidige bestuurlijke en juridische ciële) uitvoerbaarheid van ruimtelijke instrumentarium vormgeven? Is dit moeten zijn. Als je er mee geconfron teerd wordt dan zijn de ontwikkelin gen binnen de geo-informatie wel heel ingrijpend, bedacht ik mij terwijl ik naar de trein liep. Liep ik er wel echt? Was ik wel weg geweest? Of heb ilc de beelden op een andere wijze gezien? De combinatie tussen echt en virtueel INFORMATIE Wijzigingen NCG-bestuur Prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom en dr.ir. F.J.J. Brouwer zijn per 24 mei 2005 lid geworden van de Nederlandse Commissie voor Geodesie. Van Ooste rom is hoogleraar GIS-technologie aan de TU Delft en lid van de Subcommis sie Geo-lnformatie Modellen van de NCG. Brouwer is hoofddirecteur van het KNMI en was eerder lid van de Commissie als voorzitter van de Sub commissie Bodembeweging en Zee spiegelvariatie. Het Dagelijks Bestuur hier wel voldoende op toe gespitst? Staat ontwikkelingsplanologie niet op gespannen voet met de publieke rol van de overheid? De bijeenkomst vindt plaats in Utrecht van 14.00-17.00 uur en bestaat uit twee inleidingen waarna aan de hand van stellingen in twee groepen verder wordt gediscussieerd. Na afloop is er een bor rel. Informatie en aanmelding via www.geo-info.nl of via Elma Bast van TU Delft/OTB via tel. (015) 278 5094. van de NCG is uitgebreid met drie nieuwe leden door toetreding van me vrouw drs. Th.A.J. Burmanje (voorzitter Raad van Bestuur Kadaster), dr.ir. F.J.J. Brouwer en prof.dr. R. Klees (TU Delft). aannemers en loonbedrijven, werkne mers en het Ministerie van Economi sche Zaken. Geen zekerheid, niet graven Centraal in de campagne staat de onder linge afspraak dat er alleen wordt gegra ven wanneer duidelijk is wat de situatie onder de grond is. Dit is vastgelegd in de 'graafcode' die uit zes vuistregels be staat voor zorgvuldig graven. De initia tiefnemers van de campagne gaan voor taan volgens deze vuistregels te werk. Zo beloven de kabel- en leidingbeheer ders de gravers tijdig te voorzien van zo betrouwbaar mogelijke informatie over ligging van kabels en leidingen. Aanne mingsbedrijven en hun uitvoerders zeg gen toe gedegen vooronderzoek in te Graafsector zelf in actie voor vermindering schadegevallen p 26 mei 2005 is een landelijke campagne gestart die moet leiden tot minder schadegevallen aan kabels en leidingen bij graafwerkzaamheden. Met de campagne 'Graafschade voor komen we samen' wil de sector berei ken dat er zorgvuldiger en veiliger 4T t fc> wordt omgegaan met de ondergrondse infrastructuur. Nu gaat er gemiddeld bij één op de vijf graafwerken iets mis. De maatschappelijke gevolgen zijn in grijpend: bedrijven zonder telefoon, woonwijken zonder water, gestrande treinen of een hele stad zonder stroom. De gasontploffing vorig jaar in het Belgische Ghislenghien ligt nog vers in het geheugen. De jaarlijkse schade aan kabels en lei dingen wordt voor Nederland geschat op veertig miljoen euro, de economi sche gevolgschade niet meegerekend. Reden voor de graafsector om zelf in actie te komen. De campagne wordt breed gedragen door kabel- en leiding beheerders, koepelorganisaties van GEO-INFO 2005-7/8 /7tV\ Geo-lnformatie Nederland GiN

Geo-Info | 2005 | | pagina 51