teerd, niet langer verdeeld in lcaartbladen. Alle NMAs zijn bezig (of zijn daar inmiddels mee klaar) om een nieuw data model te ontwerpen voor een basisdataset waarna ook de da- tamodellen op de kleinere schalen zullen worden herzien. Deze datamodellen worden door iedere NMA afzonderlijk ontworpen omdat iedere NMA specifieke eisen stelt aan de datamodellen. Het is moeilijk, of eigenlijk onmogelijk, alge meen geldende specificaties te definiëren die de wensen van alle NMAs behartigen. Wel is op Europees niveau door Euro- Geographics een initiatief gestart (het EuroSpec-program- ma) om de datamodellen van Europese NMAs te harmonise ren. Het resultaat van dit initiatief is een datamodel waar de datamodellen van de afzonderlijke NMAs van kunnen wor den afgeleid. Iedere NMA blijft dus werken met zijn eigen datamodellen. Conceptuele architectuur De tweede fase is het ontwerp van een conceptuele archi tectuur waarbinnen het geautomatiseerde generalisatie proces zal worden geïmplementeerd. De architectuur die NMA Fase 1 Datamodellen Fase 2 Conceptuele architectuur Fase 3 Implementatie Fase 4 Relaties beheren tussen verschillende schalen Vernieuwd datamodel basisdataset Vernieuwd datamodel kleinere schalen Ster (S)- of ladder (L) benadering Wel of geen onderscheid in model en kartografische generalisatie Update proces onafhankelijk van grootschalige dataset (Eenmalige) generalisatie van gehele dataset (i.p.v. alleen updates) Automatische generalisatie heeft al expliciete rol in beleid Variërende schaal voor basis dataset België Ja Ja L Geen 1:501c Wordt bestudeerd Catalonië Ja Ja Mix Mix** 1:251c db X Denemarken Ja Nee Mix Geen l:100k l:50k X Wordt bestudeerd Frankrijk Ja Ja Mix Wel 1:1001c X Wordt bestudeerd Duitsland-AdV Ja Ja L Wel l:50k X X Duitsland-LGN Ja Ja L Geen l:50k X Groot-Britannië Ja Nee X Wordt bestudeerd Nederland Ja Nee l:100k Ierland Ja Nee X Zweden Ja Nee X Zwitserland Ja Nee Mix Wordt bestudeerd X Is aanwezig Is nog geen beslissing over genomen Geen voor l:5k, 1:101c, l:25k, wel voor 1:501c, 1:2501c Vernieuwde datamodellen De eerste fase is het herstructureren van al bestaande datasets in datamo dellen die voldoen aan de eisen van de hedendaagse geo-informatie-maat- schappijdata-levering binnen een geo- informatie infrastructuur, historiema- nagement, unieke IDs, object-georiën- GEO-INFO 2005-7/8 Alle deelnemende NMAs beheren vec tordatasets op verschillende schalen ter ondersteuning van het productie proces. Per schaal wordt of één naadlo ze database beheerd of meerdere data bases gebaseerd op de oude lcaartblad- indeling. Door alle deelnemende NMAs wordt onderkend dat hun huidige pro ductielijn moet worden herzien ten einde een automatisch (of in ieder ge val zo automatisch mogelijk) generali- Tabel 1. satieproces te implementeren. Hierbij Samenvatting van hebben sommige NMAs meer funda mentele stappen gezet dan andere (tabel 1). De invoering van automati sche generalisatie kan onderverdeeld worden in vier fasen. generalisatiekenmer- ken van de NMAs die deelnamen aan de generalisatie workshop. binnen een aanzienlijke termijn haalbaar wordt geacht, is om te beginnen met bestaande datasets en deze om te zet ten in de hernieuwde datamodellen. Hierna worden up dates alleen op de grootste schaal (basisdataset) verwerkt en gegeneraliseerd naar de kleinere schalen. In sommige gevallen heeft de kleinere schaal op dit mo ment nog een andere update-cyclus dan de grotere schaal waardoor de kleinere schaal recenter is. In die gevallen wor- Generalisatie in de huidige praktijk

Geo-Info | 2005 | | pagina 7