Adri den Boer en Ad van der Meer, redacteuren ten de TU te gaan werken en binnen Rijkswaterstaat het vertrek uit de geo desie," aldus Brouwer. Hoe zat dat? Frits Brouwer studeerde bij de TU Delft af in de geodesie in 1978 en promo veerde in 1985 bij professor W. Baarda op 'Very Long Baseline Interferome- try', het meten van plat en tektoniek met radiotelescopen. Hij werkte toen al veel met het KNMI samen. Vanaf 1984 was hij in Delft ook universitair docent, al snel aangevuld met een deeltijdbaan bij de Rijksdriehoeksme ting (RD) van het Kadaster. "Ik heb daar bewust voor gekozen, aanvankelijk voor twee RD-dagen in de week. Ilc hield me bijvoorbeeld bezig met de introductie van GPS en dat sloot aan bij het TU-werlc. Ilc vond dat een erg leuke combinatie van onderzoelcs- en praktijkwerk. Anders zag ilc in Delft een voorland van twintig jaar universi tair (hoofd)docentschap en dat was het voor mij niet. Ook anderen zou ik aan raden om minstens tijdelijk ergens an ders te gaan werken. De wereld is gro ter dan de TU!" In 1989 kwam Brouwer als afdelings hoofd bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD); hij vertrok daar in 1998 als plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur en werd toen directeur Water bij de Directie Noord-Holland van de Rijkswaterstaat. "Die stap naar Rijkswaterstaat, de MD, was een logische; het was niet funda menteel ander werk maar wel meer leidinggevend. Dat het full-time was, was geen bezwaar met de TU op fietsaf- stand voor de onderzoelcscontacten." Toen Brouwer wat jaren plaatsvervan gend hoofdingenieur-directeur bij de MD was, werd vertrek onvermijdelijk binnen het rijlcsloopbaanbeleid. "Ilc kreeg het te horen bij potentieel-indi- caties: mijn vijf jaar zat er op! Na onderhandelen - ilc was de enige geo deet in het directieteam - mocht ilc toen nog twee jaar 'blijven', maar met een klus erbij voor twee dagen per week. Daar had ilc zaterdag en zondag nog wel ruimte voor... De lclus was de viering van het 200-jarig bestaan van de Rijkswaterstaat in 1998. Er kwam een mooi boek, een film, open dagen, lc zit hier op dezelfde stoel als Buys Ballot en Vening Mei- nesz, maar ilc voel me vooral opvolger van de laatste. Baarda was verrukt toen ilc hem vertelde dat daarop weer een geodeet benoemd werd." Dat zegt de geodeet dr.ir. Frits Brouwer (51), sinds medio 2004 hoofddirecteur van het KNMI. Deze zomer werd hij ambtshalve lid én direct dage lijks bestuurslid van de Nederlandse Commissie voor Geo desie (NCG). Op de eerste dag van het GIN-congres 2005 is hij dagvoorzitter. Het lijkt op een come-baclc'na een aantal jaar als gebrui ker op grotere afstand van het geodetische vakgebied te hebben gewerkt. Alle reden voor een interview dat plaats vindt op een zonnige zomerdag in de parkachtige omge ving in De Bilt. Vele parallellen worden getrokken. Kan zijn loopbaan het vakgebied iets leren? Loopbaan "Er was sprake van twee echt beslissende momenten in mijn loopbaan: mijn keus om rond mijn promotie ook bui- GEO-INFO 2005-9 Interview met KNMI-hoofddirecteur Frits Brouwer "Er was méér op de wereld dan geodesie!"

Geo-Info | 2005 | | pagina 16