an 17 juli tot en met 22 juli 2005 was de Hongaarse hoofdstad Boedapest het toneel voor de 21ste Interna tional Conference on the History of Cartography (ICHC). Rond 250 deelnemers uit ruim dertig landen had den de Donaustad weten te vinden. Met het centrale thema Changing borders kon men in principe vele kanten op. Indi rect verwees dit thema natuurlijk naar de talrijke dramati sche grensveranderingen die Centraal-Europa de afgelopen eeuwen ten deel waren gevallen. Andere deelthema's be troffen Mapping the Habsburg Empire, The history of military mapping en Old world - new worlds. In de praktijk voldeden evenwel maar weinig van de ruim zestig lezingen aan één van deze overkoepelende onderwerpen. Net als op alle voor gaande ICHC-congressen was wederom sprake van een gro te diversiteit. Van 200 jaar oude Chinese militaire kaarten tot oorlogskaarten van Boedapest uit de twintigste eeuw, en van thematische lcartografie tot verbale en tekstuele lcarto- grafie. Het hele lcartografische spectrum kwam aan bod. Die diversiteit is, wat mij betreft, allesbehalve een nadeel: het tekent juist de geweldige inter- en multidisciplinariteit van het vak. Het gebouw van de Eötvös Lorand Universiteit, dat onder meer het departement van lcartografie en geo-informatie huisvest en onderdak bood aan het congres, mocht er zijn. Menige doorgewinterde congresganger zal met enige jaloe zie de moderne accommodatie en aanwezige apparatuur hebben aanschouwd. De congreszaal was uitstekend gelcli- matiseerd en van alle gemakken voorzien. De techniek liet het nimmer afweten; iets wat ilc in voorgaande congressen niet eerder heb meegemaakt. Hulde! Programma Ruim zestig lezingen verspreiden over zes dagen zonder parallelsessies: dat moet wel automatisch leiden tot een ta melijk vol programma. Hoewel de dagen zeker goed gevuld waren, heeft de organisatie toch kans gezien een luchtig ka rakter te waarborgen. De afwisseling met de diverse ten toonstellingen, de workshops en de postersessie (zie afbeel ding) was goed. Voorts hield men de sprekers strak aan de tijd, hetgeen de voortvarendheid ten goede kwam. Het niveau van de lezingen was over het algemeen goed te noemen. Het gebruik van Powerpoint, dat afgezien van een enkele dia en overheadsheet gemeengoed was, droeg daar zeker aan bij. Desondanks presenteerden nog steeds enkele sprekers hun Powerpoint-telcsten in een te kleine en dus vrijwel onleesbare korpsgrootte. Tevens spraken met name enkele 'native speakers' veel te snel. Hierdoor was hun ver haal voor de niet-Engelsen en niet-Amerilcanen moeilijk te volgen. Wellicht is het inderdaad verstandig om behalve een tijdslimiet ook een limiet aan het aantal woorden te Marco van Egmond, Explo- kart en Universi teitsbibliotheek, Universiteit Utrecht stellen, zoals Tony Campbell in zijn af scheidsspeech suggereerde. In de fraaie bibliotheek van het aartsbisschoppelijk Zonder chauvinistisch te zijn, stak de kwaliteit van de Nederlandse bijdra gen boven het gemiddelde uit. Charles van den Heuvel, Universiteitsbiblio theek Leiden en Universiteit van Maastricht, gaf de lezing Lines and links: changing borders between military and urban cartography in the Low Countries (16th-18th centuries). Hierbij ging hij on der meer in op het ontwikkelen van een nieuwe methode voor het annote ren en visualiseren van digitale kaar ten met historische informatie. Ferjan Ormeling, Universiteit Utrecht, sprak in zijn lezing Bosatlas 1877-2005: 52 con secutive editions of a school atlas over met name de redactiewerkzaamheden aan de populaire Bosatlas. Voor een uitvoe rig overzicht kan worden verwezen naar zijn meest recente boek Biografie van de Bosatlas. Peter van der Krogt, Universiteit Utrecht, had het over Joan Blaeu and his town atlases. Joan Blaeu's onvoltooide plannen voor een kosmo grafie stonden in de lezing centraal met specifieke aandacht voor de stedenatlassen. Elger Heere en Martijn Storms, beiden eveneens van de Uni- paleis in Kalocsa was versiteit Utrecht, brachten gezamen- een tentoonstelling lijk de lezing Dutch estate atlases and ingericht, historical GIS: functions, use and digital ca- GEO-INFO 2005-9 Changing Borders in Boedapest - verslag International Conference on the History of Cartography

Geo-Info | 2005 | | pagina 20