taloguing of manuscript property mapping (16th-19th century). Ze gaven onder ande re een typologisch overzicht van de kaartboeken en pre-kadastrale kaarten en de te maken keuzes bij de ontwik keling van een historisch-geografisch informatiesysteem voor dergelijke kar- tografïsche documenten. Een welkome aanvulling op het lezin genprogramma vormden twee work shops. De ene workshop onder leiding van George Carhart ging over het tech nische proces van het vervaardigen en drukken van houtsnedes en koperpla ten. De andere workshop onder leiding van Peter Collier betrof de werking van een landmeetkundig instrument (planchet) voor topografische opmetin gen. Ofschoon men voor het volgen van deze workshops vroeg uit de veren moest, bleek het uitermate verhelde rend om het hout, het koper en het in strument eens in de praktijk te 'voe len'. Een andere, nuttige variatie op het programma was een ronde-tafel-dis cussie over het gebruik van oude kaar ten op scholen. Daarnaast was de gehe le dinsdagmorgen ingeruimd voor het bezoeken van rond de veertig poster presentaties. Er werden die morgen geen lezingen gehouden, hetgeen een gouden greep van de organisatie was. De postersessie kon rekenen op veel enthousiast publiek en kwam qua op zet en ambiance goed uit de verf. Het navolgen waard! Tentoonstellingen Zoals gebruikelijk werden tijdens het congres historisch-kartografïsche ten toonstellingen met een bezoek ver eerd. Onder de titel Margaritae Carto- graphicae kon men enkele tientallen topstukken uit de collectie van de Na tional Széchényi Library - gesitueerd in het fantastische kasteeldistrict - be wonderen. Daaronder bevonden zich bijvoorbeeld de eerste gedrukte kaart van Hongarije door Lazarus en enige paskaarten van Hessel Gerritsz. Een tweede tentoonstelling was ingericht in de Universiteitsbibliotheek van Boe dapest. Met als thema Earth and sky: astronomy and geography at the university waren invloedrijke astronomische werken en de lcartografische neerslag daarvan tentoongesteld. Een derde ex- De posterpresentaties werden uitstekend bezocht. V Jl* positie, in het mooie militair-historische instituut en mu seum, ging in op de geschiedenis van de militaire kartering in Hongarije van de zestiende tot de twintigste eeuw. De tijd om alle objecten met een kennersoog te aanschouwen was hier helaas erg kort, maar elders in het gebouw kregen de bezoekers een uiterst luxueus buffet aangeboden. Van diezelfde weldadigheid was overigens sprake tijdens de wel komstreceptie in de Eötvös Lorand University. Ook de cate ring tijdens de andere tentoonstellingen en de koffiepauzes tussen de lezingsessies door bleek dik in orde. Afvallen was er die congresweelc absoluut niet bij. Speciale vermelding verdient nog de mooie muzikale omlijsting bij enkele gele genheden. Voor deelnemers aan de driedaagse 'post-conference tour' over en langs de Donau waren tot slot nóg drie tentoonstel lingen weggelegd: Sacred places on maps in het Benedictijner klooster van Pannonhalma, Maps of Vienna in het Stadthisto- risches Museum in Wenen en The Danube on old maps in het Donaumuseum in Esztergom. Epiloog De afsluitende ceremonie was bepaald emotioneel te noe men. Zsolt Török, de Hongaarse 'maestro' van het congres, pinkte een traantje weg toen hij terugkeek op een succes volle week, die hem en zijn medewerkers uiteraard jaren van zware voorbereiding had gekost. Tony Campbell memo reerde, als voorzitter van Imago Mundi, het gemis van David Woodward, dat alom voelbaar was. Diens vroegtijdi ge dood in augustus 2004 heeft de historisch-lcartografische wereld geschokt. Ter ere van Woodward en zijn verdiensten werd daarom speciaal een herdenkingssessie aan hem gewijd. Het hoeft geen betoog dat de geest van Woodward in de harten van de meeste congresgangers aanwezig was. De laatste dag van het congres kende een feestelijke en in formele afsluiting. Op de wat kneuterige paardenboerderij van Lazar in Gödöllö genoot men van de kunsten van de rui ters, van de rondrit per paardenkar en van het wederom overvloedige eten en drinken. Het Zwitserse Bern, de stad waarvan 8 tot 13 juli 2007 het eerstvolgende congres plaats vindt, zal haar best moeten doen om Boedapest 2005 te overtroeven! GEO-INFO 2005-9 ~n Ti

Geo-Info | 2005 | | pagina 21