Je/te Duister "Ach, het zal wel niet zo'n vaart lopen, beheer. Dit zijn positieve ontwiklcelin- In een aantal gemeenten is dat al heel gewoon, voor andere gemeenten is dat ook een cultuurschok. Na de invoering moet gevolg gegeven we krijgen vast wel een overgangster- gen als we kijken naar de technische mijn en bovendien hebben we de en inhoudelijke aspecten van de invoe- meeste gegevens al op orde." Deze op- ring van de basisregistraties, merkingen hoor ik regelmatig in ge sprekken met collega's in gemeente- In veel gevallen spelen ook organisato- worden aan het uitgangspunt van een- land als het gaat om de invoering van rische aspecten een belangrijke rol. Er malig vastleggen, meervoudig (ver de basisregistraties. Misschien zie ik te zullen veranderingen plaatsvinden in plicht) gebruik. Andere afdelingen of veel beren op de 'implementatieweg' verantwoordelijkheden en bevoegdhe- diensten en buitengemeentelijlce in- maar ik voorzie bij de meeste gemeen ten toch wel enkele cultuurschokjes den omdat processen anders ingericht zullen moeten worden. We kunnen er stanties moeten dus verplicht gebruik maken van de gegevens van de basisre- ontstaan en in sommige gemeenten dus van uitgaan dat in meer of minde- gistraties zoals die officieel zijn vastge- zal zelfs sprake zijn van een cultuurbe ving. re mate organisatieaanpassingen no dig zijn voor het beheer en vooral het gebruik van gegevens uit de authentie- steld en geregistreerd. Ilc denk dat dat nog wel zal leiden tot enkele gevoelige naschokken. De invoering van het stelsel van basis- ke basisregistraties. Het is bijvoorbeeld registraties is een belangrijk onder- nu zo bij veel gemeenten dat het adres- Om het schokeffect enigszins te voor deel van het programma 'Andere Over- senbeheer plaatsvindt bij de afdeling komen, is het van groot belang vroeg heid' met als doelstelling het eenmalig Burgerzaken. Het adres hoort immers tijdig vast te stellen waar in de organi- vastleggen van gegevens en het meer voudig gebruik daarvan. De invoering van authentieke basisregistraties bij bij een persoon. Binnen de basisre gistraties adressen en gebouwen is het adres een kenmerk van een adresseer- satie het beheer van de basisregistra ties adressen en gebouwen plaats zal vinden en wat de gevolgen zijn voor de de gemeenten betekent dat in relatief baar object, zijnde een verblijfsobject, gemeentelijke processen. Vervolgens is korte tijd veel werk gedaan moet wor- een ligplaats of een standplaats. een zeer belangrijk onderdeel van de den. Het gewone werk gaat immers ook door. Dat betekent dat de benadering van en invoering de communicatie binnen de het denken over het begrip adres een totaal andere wordt. Adressen veran- Jelte Duister, Hoofd Geo-Informatie Gemeente Groningen gemeentelijke organisatie. Dit verge makkelijkt de besluitvorming en de ac- Alle gemeenten zijn al in ruime mate deren niet meer op grond van verplaat- ceptatie van deze toch wel complexe op de hoogte gesteld van de 'komst' sing van subjecten maar als gevolg van operatie, van de basisregistraties. Ten aanzien het ontstaan of verdwijnen van adres van de basisregistraties adressen en ge- seerbare objecten. Dit brengt toch wel bouwen (BAG) wordt door VROM hard wat cultuurschokjes met zich mee. gewerkt aan de handreiking ter onder steuning van de invoering. De projec- De koppeling van het adres aan objec ten Stelselinrichting, Berichtenstan- ten heeft tot gevolg dat het beheer in daard en Architectuur- en Gegevens- veel gevallen overgenomen wordt door model zijn volop in uitvoering. Er wor- een afdeling die zich met het beheer den expertteams samengesteld die de van ruimtelijke objecten bezighoudt, gemeenten kunnen ondersteunen bij Dat kan Bouw- en Woningtoezicht, Be de invoering en het inrichten van het lastingen of Geo-Informatie zijn. 401 GEO-INFO 2005-9 Geo-lnfo in de Praktijk cultuurbeving in de gemeentelijke organisatie

Geo-Info | 2005 | | pagina 27