Zwaartepunten moet hem zelf vinden want voor an deren is het verboden hem aan te wij zen. Ilc loop naar de plek waar de kleuter werd rond gedraaid. Met de klok mee draai ik op de gekleurde steen een rondje van 360 graden. Nu mag ik een wens doen. De kunst van wensen is een wens te doen die uit kan komen. Mijn wens is dat het be zoeken van het laatste zwaartepunt van deze reis bijzonder zal zijn. En dat wordt het. In een atlas uit 1937 had beeldend kunstenaar Gintaras Karosas ooit ge lezen dat het zwaartepunt van Euro pa ergens een aantal kilometer boven Vilnius moest liggen. Toen hij die omgeving bezocht, wist hij zeker dat daar ergens het zwaartepunt was. In 1987 kocht hij er 55 hectare grond. Twee jaar later, in 1989, kreeg hij een teleurstelling te verwerken. Het Fran se Institut Géographique National (IGN), dat ook voor mijn project alle zwaartepunten van de continenten berekende, plaatste toen het zwaar tepunt van Europa zo'n twaalf kilo meter buiten zijn stuk grond. Vorig jaar is daar nog voor veel geld een monument geplaatst en zijn er we gen naartoe aangelegd. Karosas liet zich niet uit het veld slaan. Hij maakte van zijn stuk grond een beeldenpark met meer dan ne gentig beelden van kunstenaars uit 29 verschillende landen. Hij heeft er zelf ook een aantal beelden geplaatst waaronder de 'LNK informatieboom' dat bestaat uit 3.000 televisies. Door het Guinness Book of Records wordt het erkend als 'grootste kunstwerk ter wereld gemaakt van televisies'. Karosas is natuurlijk erg geïnteres seerd in onze zoektocht naar het zwaartepunt van Europa. Hij heeft nieuwe hoop dat het centrum nu tóch in zijn beeldenpark zal liggen. Het IGN heeft namelijk vorig jaar voor mij nieuwe berekeningen ge maakt. In zijn Rover rijden we over kleine weggetjes die bedekt zijn met een dikke laag sneeuw. Na een tijdje wijst de Global Positioning System (GPS) het woud in. We gaan te voet verder. Oceanië. ZB 25°- 18.700' 01136° 17.900 Azië. NB 43°- 39.190' OL 090Q 8.550 t Europa. NB 54°- 51.300' OL 025°-17.170 GEO-INFO 2005-9 ».vV fff1, Beeldenpark «r «a 407 r

Geo-Info | 2005 | | pagina 33