Karosas is een rustige, bedeesde man. Maar hoe dichter we bij het zwaarte punt komen, hoe enthousiaster hij wordt. Na honderd meter lopen we langs een stapel autobanden die hier door een boer achteloos zijn neerge gooid. Het wit van de sneeuw steekt af tegen het zwart van het profiel. Het zou zo een modern kunstwerk kunnen zijn, zoals in Karosas' beel denpark. We komen op een open vlakte met in het midden de plek waar we naar zochten. De lucht en de sneeuw op de grond hebben dezelfde tint. Alleen bomen laten zien dat er een horizon is en de lucht niet te belopen is. We zijn het er over eens: dit is een magi sche plek. Karosas lijkt het totaal niet erg te vinden dat de plek toch nét niet op zijn grondgebied ligt maar het bezit is van een boer uit de omge ving. Hij draait in het rond, kijkt me aan en zegt: "De bomen zijn hier kort, dat is goed. Ilc houd niet van ho ge bomen". De vlakte wordt aan vier kanten om ringd door een bomenrij. Samen be sluiten we dat een vierkant ook de beste manier is om dit zwaartepunt van Europa te markeren. We begin nen in een hoek en lopen door de knisperende sneeuw, zo dicht als we kunnen langs de bosrand. Karosas be gint steeds harder te lopen, daarna te rennen. Ilc volg zijn voorbeeld, deze plek wekt het gewoon op. Af en toe glijden we uit en strompelen we ver der. Ilc voel me net een verwonderd kind dat op ontdekking uitgaat. Ilc bedenk me dat ilc zou willen rennen over sneeuwkristallen die 10.000 keer gro ter zijn, wil zwemmen in een witte ballenbak. Ilc bedenk me dat ilc nu misschien echt gevangen zit onder die melkglas stolp over ons heen. Gek zeg: als ilc ren lijken mijn voeten niet meer nat te zijn. Op elke hoek blijven we hijgend staan om te kijken op de GPS. Elke hoek wijst precies naar een van de vier windstreken. Toeval? Als ilc hijgend aangekomen ben op de plek waar we begonnen zijn, lcijlc ilc Gintaras aan. Ilc zie de twinkeling in zijn ogen en weet dat hij net zo blij is als ilc met deze nieuwe plek voor het zwaartepunt van Europa. Samen op een brommertje op weg naar het zwaartepunt van Afrika (nog circa dertien km te gaan). De Reis Tijdens eerdere reizen is reizigersbloed binnengedrongen in mijn lichaam. Het be grip 'reizen' veranderde van een oppervlakkige term naar een nieuwe manier van leven. In mijn gedachten ben ilc nooit meer opgehouden met op reis te zijn. Ilc heb de rust en ruimte ervaren die reizen lean geven. Maar belangrijker is dat ilc reizen heb ervaren als een onuitputtelijke inspiratiebron. Voor mij als grafisch ontwer per en fotograaf vormen reizen en het creëren van beeld een goede combinatie. Voor mij geeft het een meerwaarde om een doel te kunnen nastreven. Ilc verlang naar overzicht. Ilc wil voor mezelf de wereld inzichtelijk maken. Het is een roman tisch verlangen om 'alles' te zien en te beleven. Ilc ben op zoek gegaan naar een idee dat ilc zou kunnen verwezenlijken in elk continent. Iets wat in elk continent aanwezig is. Al gauw was het plan geboren om het exacte zwaartepunt oftewel geografisch middelpunt van een continent te laten berekenen zodat ilc er naar toe zou kunnen gaan. Hierbij gaat het niet om de visuele waarde van die plek maar om de gevoelswaarde die deze plek voor mij heeft. Het is het hart van een continent. Het is een plelc die gemeen heeft in elk continent het exacte zwaartepunt te zijn. Deze verbinding zorgt voor de mogelijkheid tot vergelijking. De geograaf Jean George Affholder van het IGN in Parijs heeft voor dit project de zwaartepunten van elk continent op een 'wetenschappelijke' manier berekend. Het IGN heeft alle landsgrenzen in zijn computersysteem en claimt heel nauw keurig te zijn. Eerder had Affholder de zwaartepunten voor de Europese Unie en voor alle Europese staten berekend. Het gaat om het geografische middelpunt van het platte vlak. Landmassa's worden niet meegenomen in de berekeningen even als watervlakten en continentale wateren. Bij de berekeningen worden de conti nenten als 'platte vlakken' beschouwd, het zwaartepunt is het punt waarop het 'vlakke continent' balanceert. De coördinaten van de zwaartepunten zijn in te voeren in een GPS (Global Positioning System) Met een GPS zijn deze plekken via satellieten vrijwel tot op de meter nauwkeurig te vinden, oolc is de gemaakte rou te nauwkeurig te volgen en vast te leggen. Volgens de van Dale is het zwaartepunt: "1. punt waaromheen de massa van een lichaam gelijkelijk verdeeld is. 2. fig hoofdzaak, kern." Bij deze reis gaat het niet alleen om de zwaartepunten. Niet alleen het eindpunt maar oolc de reis zelf is het doel. Een reiziger moet meegroeien met de reis. De reis zelf geeft de belangrijkheid van het gekozen einddoel aan. Ieder middelpunt krijgt zo een eigen verhaal. De reis van en naar de zwaartepunten zal daarom zo veel mogelijk over land en zee gaan. Het vliegtuig probeer ilc zoveel mogelijk te vermijden. GEO-INFO 2005-9 Bomen 409

Geo-Info | 2005 | | pagina 35