Van de ene vernieuwing naar de andere ducatieve uitgeverijen hebben een meer dan ge middelde belangstelling voor eikaars uitgaven. Een nieuwe onderwijsmethode met gunstige beoordelin gen in schoolbladen kan namelijk al snel andere methoden uit de markt drukken. De Groningse uitgevers en buren Noordhoff en Wolters hielden niet alleen eikaars uitgaven voor het vak aardrijkskunde goed in de gaten maar onge twijfeld ook die van uitgeverij Thieme. Interessante voor beelden daarvan zijn te vinden in de briefwisselingen tus sen uitgevers en auteurs. Zo schrijft de schoollcartograaf K. Zeeman [Brink, 2003] aan uitgever Noordhoff op een wat klagelijke toon: "De tijden zijn wel moeilijk". En Thieme kondigde in 'De Vacature' weer een nieuwe druk van een schoolatlas aan. In een andere brief probeert Zeeman uitge ver Wolters een hart onder de riem te steken: "Ik geloof dat u de concurrentie met de Thiemekaart best aankunt, al is van de fondscata- Dr.ir. L Brink, eigenaar antiquariaat 'De Wereld aan de Wand', www. wereld aandewand.nl deze ook een paar guldens goedkoper". Maar laten we zelf eens kijken naar de schoolwandkaarten van Thieme, die de twee Groningse uitgevers zulke hoofdbrekens hebben bezorgd. De aardrijkskundige wandkaarten (in clusief de herdrukken) van Thieme en de jaren dat deze kaarten leverbaar waren, zijn in tabel 1 vermeld. Deze ta bel is op dezelfde manier opgezet als de eerder gepubliceerde tabellen met de wandlcaartgegevens van Noordhoff en Wolters [Brink en Holl, 2002] wat vergelijkingen mogelijk maakt. Even als in het geval van Noordhoff en Wol ters hebben ook hier de fondscatalogi en uitgavelijsten van de uitgever (1896-1972, zie bijvoorbeeld fig. 1) en Brinkman's Cumulatieve Catalogus als bronnen gediend. Door de beschik baarheid van een groot aantal fondsca talogi en een vrij volledige vermelding van de wandkaarten in 'De Brinkman' is de onzekerheid in de datering zeer gering. De wandkaarten van Thieme GEO-INFO 2005-9 ZUTPHEN De aardrijkskundige wandkaarten van uitgeverij W.J. Thieme Cie Het grote, drie verdiepingen tellende pakhuis van uitgeverij Thieme aan de Waterstraat in Zutphen was door de daarin opgeslagen voorraad boeken veruit het belangrijkste bedrijfsbezit. Op zaterdagmiddag 14 oktober 1944 maakten twee, voor de IJsselbrug en het spoorwegstation bedoelde brisantbommen echter een rokende puinhoop van dit met cultuur volge pakte huis. Samen met circa 900.000 boeken ging ook een grote voorraad schoolwandkaarten in rook op. Dat maakte een einde aan de belangrijke Fig 1 rol die Thieme speelde op het gebied Omslagillustratie van aardrijkskundige wandkaarten logusuit 1908van voor het onderwijs. Deze in vergetel- uitgeverijmeme. heid geraakte kaarten verdienen echter weer een plaats aan de wand in de geschiedenis van de Nederlandse schoolkartografie. Thieme versus Wolters versus Noordhoff

Geo-Info | 2005 | | pagina 36