gerold. De allereerste wandkaart van H.W. Knottenbelt (1876) was ook geen eigen initiatief maar werd 'op last' van de 'Gewestelijke Vereeniging Gelder land' van het 'Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap' uitgegeven in samenwerking met de Arnhemse uit gever H.A. Tjeenlc Willink. Tussen haakjes: ook hier blijkt weer de stimu lerende rol die dit onderwijzersge nootschap heeft gespeeld in de uitgave van de allereerste schoolwandlcaarten in Nederland in de periode 1840-1890 [Brink, 2004]. De door G.A. van Eclc be werkte 'Schoollcaart van Nederlandsch Oost-Indië' was ook al geen eigen pro duct te noemen maar een overgeno men restpartij die al een keer eerder van uitgever was gewisseld: van Stem- ler (1881) naar Warendorf (1887) naar Thieme (circa 1890). De 'Kaart van Nederland' van A.A. Beekman (1888) is te beschouwen als de eerste door Thie me uitgegeven wandkaart. Maar ook hier heeft het toeval een handje gehol pen. De aan het Zutphens Gymnasium verbonden wiskundeleraar Beekman en de succesvolle uitgever Schillemans behoorden tot de notabelen van Zut- phen en zullen elkaar regelmatig zijn tegengekomen. Toeval of geen toeval, met de kaarten, atlassen en leerboe ken van Beekman zou het aardrijlcs- lcundefonds van Thieme pas echt naam gaan maken. Beekmaniaans Anton Albert Beekman (1854-1947) was rond 1900 een zeer belangrijk au teur voor Thieme. Maar liefst zestien Fig. 3. Portret van dr. A.A. Beekman op zeventigjarige leeftijd (foto uit het Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap XLI (1924) p. 438). Fig. 4. 'Schoolkaart van Gelderland' van A.A. Beekman (1894, schaal 1:75.000, acht bladen, 131 x 188 cm). GEO-INFO 2005-9 pagina's van de 123 pagina's tellende fondscatalogus uit 1896 waren nodig om de voortbrengselen van deze auteur te beschrijven. Maar niet alleen voor Thieme, ook voor de Nederlandse geografie en het onderwijs daarin was Beek man belangrijk [Foclcema Andrea, 1950-1951; Heslinga, 1977]. Hij schreef in 1884 een geografisch standaardwerk 'Nederland als Polderland', dat een openbaring was voor velen en een omwenteling in het aardrijkskunde-onderwijs veroorzaakte. Als voormalig genie-officier met waterstaat kundige ervaring rekende autodidact en 'Privat-gelehrte' Beekman (fig. 3) af met vele misvattingen over de hydro grafische gesteldheid van het polderland ("Nog altijd lieten velen den Rijn zich verdeelen bij Wijk van Duurstede, lie ten hem stroomen langs Leiden, zich in zee storten bij Kat wijk."). Gezien het succes van dit boek, dat overigens eigen lijk 'Het Polderland van Nederland' had moeten heten, was het een handige zet van Thieme om zowel op de 'Kaart van Nederland' (1888) als op de 'Schoolatlas van Nederland en zijn Overzeesche Bezittingen' (1889) af te laten drukken: "door A.A. Beekman, Schrijver van Nederland als Polder land". Ook deze wandkaart (twee maal herdrukt, zie tabel 1) en atlas werden lovend ontvangen. Vooral de in de jaren negentig verschenen atlassen van het duo Beelcman-Schui- ling verstoorden het traditionele, staatkundige beeld van de Nederlandse provincies door de nadruk op de hydrogra fie en de indeling naar fysische gesteldheid. De wandkaart van Nederland en de wat later verschenen vier provinciewandkaarten (1892-1903) vertonen alle ken merkende vernieuwingen (fig. 4 en 5): de wateren in open verbinding met de zee zijn met blauw aangegeven, de ande re wateren met zwart; een zware tekening van de dijken langs de zee en langs open rivieren; de rivierdilcten staan in een juiste verhouding tot elkaar zodat kleine rivierarmen niet "de dikte hebben van een jongenspinlc" (in de woorden van Beekman). Naast deze systematische weergave van de hydrografie heeft Beekman ook aan de nauwkeurigheid veel aandacht besteed. De topografie van de wandkaarten is zorgvuldig overgenomen van de recentste topografische kaarten, terwijl de grondsoorten afkomstig zijn van Sta rings 'Geologische Kaart van Nederland' (1858-1867). "Men SCHQGLKAAKT GELDERLAND Ji/iM

Geo-Info | 2005 | | pagina 39