doelde spoorlijnen zo dun getekend zijn, dat ze vanaf meer dan circa twee meter afstand als het ware ver dwijnen om het kaartbeeld "sober en duidelijk" te houden (fig. 9); 5. Voor Prop was het "bestuderen van mooie kaarten" een manier om de geest te verrijken "door 't grootse en schone te beleven" [Prop, 1952]. Diverse recensies loven dan ook het kleurgebruik en de uitstraling van Props wandkaarten. We treffen er soms juweeltjes van gra fisch ontwerp aan (fig. 10). En ook een recensent in 'De Vacature' voelde zich blijkbaar geestelijk verrijkt toen hij schreef: "De schoone combinaties, de harmonische tegenstellingen maken deze kaarten tot smaakvolle wandversiering en een kunstwerk voor de oogen." Het doek valt Op de zwartste dag in de bedrijfsgeschiedenis van Thie- me, 14 oktober 1944, gingen behalve de boelcenvoorraad ook vrijwel alle wandkaarten in rook op. De goede naam van Prop was echter onaangetast en de 'Methode Prop' zou nog tot de jaren zeventig een begrip blijven. Maar wat betreft de schoolwandlcaarten zou Thieme in de naoorlog se periode nog slechts een marginale rol vervullen. Ook andere uitgaven voor het lager onderwijs zouden geleide lijk uit het Thiemefonds verdwijnen. Met dit artikel is echter geprobeerd aan te tonen dat de schoolwandlcaar ten van Thieme in de periode 1888-1944 een allesbehalve marginale rol hebben gespeeld. De deskundige leiding van het uitgeversbedrijf wist steeds weer nieuwe geleer den van naam en creatieve onderwijsmensen aan zich te verbinden. Deze kaartauteurs waren weliswaar kinderen van hun tijd maar het lukte hen toch om met vernieu wende, opvallende, duidelijke en aantrekkelijke wand kaarten voor de dag te komen. Dat vooral de oudere wandkaarten verdwenen - en dus onbekend en onbemind - zijn, is de kaartauteurs niet aan te rekenen maar is de schuld van de blootstelling van de kaarten aan licht, lucht, stof, water, vuur en schoolkinderen. Literatuurlijst Brink, L.E.S.,Herzien door K. Zeeman': Het verhaal van de gedreven schoolkartograaf Kartografisch Tijdschrift XXIX (2003) nr. 2, p. 19-25. Brink, L.E.S., Een zee zo zwart als de nacht: De geologische schoolwandkaart van Noord-Holland van W. Kloeke. Caert-Thresoor 23 (2004) nr. 2, p. 42-47. Brink, L.E.S., De Schoolkaart van Insulinde' van R. Schuiling. Caert-Thresoor (ter perse). Brink, L.E.S., L.M.A. Holl, De aardrijkskundige wandkaarten van Noordhoff en Wolters: Van de ene herdruk naar de andere. Kartografisch Tijdschrift XXVIII (2002) nr. 4, p. 74-80. Foclcema Andrea, S.J., Anton Albert Beekman, in: Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden, (1950-1951), p. 67-73. Heslinga, M.W., Anton Albert Beekman en de vaderlandse aardrijkskunde in het laatst van de negentiende eeuw, in: K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift XI (1977), p. 324-338. Fig. 8. Fragment (Baarn en omgeving) van de 'Schoolkaart van Noord-Holland' van G. Prop. De opgeheven tramlijn van Soest naar Baarn is door middel van twee plakkertjes aan het oog onttrokken. Fig. 9. Het ongemonteerde linker onderblad van de 'Europa Schoolkaart' van G. Prop (vijfde druk, 1960, schaal 1:3.000.000, vier bladen, gehele kaart 173 x 196 cm). De kleuren geven vegetatiezones aan. Fig. 10. Fraai vormgegeven legenda van de 'Schoolkaart van Noord-Holland' van G. Prop (fig. 7). Jubileumboek Thieme, Een halve eeuw 1863-1913, Thieme, Zutphen, 1913. Kallcwiek, W.F., K.A. Kallcwiek, Groeien in de tijd 1792-1992: Geschiede nis van het Zutphense familiebedrijf Thieme, Thieme, Zutphen, 1992. N.N., Kaart van Nederland, Tijdschrift van het Kon. Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap, tweede serie, V (1888) (1), p. 491-492. GEO-INFO 2005-9 - f; 4

Geo-Info | 2005 | | pagina 42