Ormeling sr., F.J., Meester GerritProp: een veelzijdig didacticus, Geografie Educatief 8 (1999) nr. 3, p. 21-25. Prop, G., Kort overzicht van de metho de voor aardrijkskunde voor de lagere school, Thieme, Zutpen, 1952. Zondervan, H., Proeve eener alge- meene kartografie, Kapteijn, Leiden, 1898, p. 150-151. Samenvatting De aardrijkskundige wandkaarten van uitgeverij W.J. Thieme Cie. Uitgeverij Thieme had in het vierde kwart van de negentiende eeuw en de eerste helft van de twintigste eeuw een grote collectie aardrijkskundige schoolwandkaarten in haar assortimentzo blijkt uit bestudering van de fondscatalogi. Thieme kon zich meten met de twee andere grote spelers op deze markt Wolters en Noordhojf. Bevlogen auteurs als Beekman, Schuiling en Prop zorgden voor opvallende vernieuwingen in de schoolkarto- grafie. Rond 1930 had Thieme maar liefst 52 verschillende schoolw andkaarten in haar collectie. Het verloren gaan van de kaarten tijdens een brand, als gevolg van een lucht aanval in oktober 1944, maakte echter een abrupt einde aan Thiemes rol als vooraan staand wandkaartenleverancier. Trefwoorden Historische kartografie, schoollcarto- grafie, onderwijs Summary The geographical wall maps from WJ Thieme Cie. Publishers. From studying the catalogues of the collection, it appears, that by the end of the 19th century and during the first half of the 20th cen tury, the publisher Thieme stocked a large collection of geographi cal wall maps. Thieme's collection matched that of the other two players in the market, Wolters and Noordhojf. Inspired authors like Beekman, Schuiling and Prop facilitated notable changes in school cartography. By 1930, Thieme stocked no less than 52 different edu cational wall maps. The air raid in October 1944finished the role of Thieme as a reputable publisher of wall maps as all wall maps we re lost in the event. Keywords Historic cartography, school cartography, education Résumé Les cartes géographiques mux odes de la maison d'edition Thieme Cie. En étudiant les catalogues de la maison d'édition Thieme, on peut conclure que l'éditeur possédait au dernier quart du dix-neuvième siècle et pendant la première moitié du vingtième siècle un large as sortiment de cartes géographiques murales. Get éditeur était com parable aux deux autres présents sur le marché, Wolters et Noord- hoff. Des auteurs, tels que Beekman, Schuiling et Prop sont a Vorigi ne de renouveaux importants en cartographie scolaire. Vers 1930 Thieme présentait 52 cartes scolaires murales différentes. La perte de la collection dans un incendie, suite a un bombardement aérien en 1942, mit une fin abrupte aux activités de l'éditeur. Mots clés Cartographie historique, cartographie scolaire, enseigne ment TOPOMAAN Toen ik TomTom, het wereldwijde succesvolle systeem voor 'deur-tot-deur-navigatie' in auto's gedemonstreerd zag, duurde het even voor de volle waarheid tot me doordrong. Ilc ben een topomaan. De kaart is mijn kracht en mijn zwak te. Liever breng ik de nacht door in de auto, vastgezogen in een karrenspoor op duizend meter hoogte, dan de weg te vragen. Als kind lag ik al middagen lang geabsorbeerd op m'n buik op de autokaarten van Europa. "Kon je het vinden?" Ilc kon altijd alles vinden. En nu? Hope loos ingehaald door een apparaatje. In een mensenleven ver gaarde kennis was in één klap zinloos geworden. "Waar ben je nu?" De mobiel is, behalve de nieuwste deurbel ("oh, ben je er al?"), vooral het apparaat voor wie de weg kwijt is. Laatst heb ik mijn vriend op Gazelle 6 bezocht. Hij woont er al twintig j aar. Ilc ben er al eens eerder geweest. Het is het lastigst vindbare adres dat ilc lcen. Ilc had me terdege voorbe reid, stratenboelc bij de hand. Zo'n woonerf, mijn god, met allemaal diersoorten. Zitje tussen de vogels, dan zitje fout. Ilc werkte me steeds verder in de nesten. En ilc, die nooit de weg zal vragen, in mijn ogen de diepste vernedering die een man lean lijden, ilc moest mijn trots verbijten en bellen. "Ilc sta op Fuut. Hoe lcom ilc bij je?" Goddank, hij wist het zelf ook niet. En z'n vrouw was uit. Hij zou het de buurvrouw vragen. Dat duurde. Vergeet de calculerende burger. Als het erop aankomt, lean hij z'n eigen huis niet vinden. Laat staat z'n voordeel. Had ilc dan liever een 'TomTomGO' in de auto gehad? Nee, de elektronische lcaartlezeres sprak met een stem die ilc niet in de auto zou kunnen verdragen Alex Mol, in VPRO-gids 18-24 juni 2005. GEO-INFO 2005-9

Geo-Info | 2005 | | pagina 43