Verslag an 11 tot 16 juli 2005 werd in Spanje de 22ste ICC van de International Cartographic Association (ICA) ge houden met een record aantal deelnemers: 1.625 lcar- tografen en GIspecialisten uit 98 landen waren naar Noord- west-Spanje gekomen. A Coruna is een kleine stad (circa 200.000 inwoners); alles was op een menselijke schaal en dus te voet te bereiken. De meeste hotels lagen aan het strand dat de stad, op een schiereiland, aan vele kanten in sluit. Nadeel van de locatie was de toegankelijkheid: er zijn geen directe vluchten uit het buitenland op de stad en de meeste deelnemers kwamen via Madrid of Barcelona aan. Maar deze beperking was alleen te merken aan de commer ciële tentoonstelling waar het bedrijfsleven met een kleine veertig stands niet optimaal vertegenwoordigd was. Ferjan Ormeling, Universiteit Utrecht rr« conferentiecentrum in A Coruna. De registratiekosten bedroegen 460,- wanneer men zich Grote zaal van tijdig inschreef en daar kreeg men tevens de hele week de het nieuwe lunch voor; voor Europeanen althans een schappelijk be drag. Dat was alleen mogelijk doordat de conferentie uitge breid gesponsord werd door een groot aantal Spaanse amb telijke en commerciële instellingen. Dat de lunches waren inbegrepen, leidde ertoe dat de tijd efficiënt gebruikt kon worden en dat de bezoekers steeds allemaal samen kwa men, wat zeer goed was voor de contacten. Verder waren er elke avond sociale evenementen georganiseerd. Inhoud Thema van de conferentie was Mapping approaches into a changing world. Dat klinkt mooi maar in feite was er geen specifieke focus: alle thema's waar de verschillende com missies en werkgroepen van de ICA zich mee bezig houden, kwamen aan de orde. Er werden 500 papers gepresenteerd (dat lukte alleen door acht parallelzittingen te houden) en daarnaast werden er 193 posters ge toond; de omstandigheden voor de poster-presentaties waren niet opti maal omdat er slechts anderhalf uur de tijd was om ze te bekijken. Het con ferentiecentrum lag prachtig in de ha ven. Een opnameschip van de Spaanse hydrografische dienst lag er tegenaan gemeerd en was te bezichtigen. Dat geeft tevens een van de sterke punten aan van de conferentie: de organisato ren waren erin geslaagd om vele ver schillende, aan de lcartografie gelieer de groepen naar A Coruna te krijgen voor vergaderingen, workshops, enz.: er was een bijeenkomst van EuroGeo- graphics, hydrografen hielden een bij eenkomst in het tegenover A Coruna gelegen Ferrol, het IHO hield een ten toonstelling van zeekaarten parallel aan de internationale lcaartententoon- stelling, er was een workshop over ISO standaarden, een speciale bijeenkomst over Galileo en Europese navigatiesy stemen in samenwerking met de ESA, oolc over monitoring door ESA satellie ten en er was een speciale technische zitting over Spatial Data Infrastructu re met de nadruk op risk mapping. Interessant was de verschuiving naar toegepaste onderwerpen, zoals het ge bruik van lcartografie en GIS voor sustainable development, van satelliet- beelden voor het karteren van natuur lijke hulpbronnen en van Early war ning en Risk management. Ondanks het feit dat er een tweedaagse bijeen komst over generalisatie aan het con gres voorafging, werden er nog dertig generalisatie-papers gepresenteerd op het congres zelf. Zowel de thema's SDI als internetlcartografie scoorden beide hoog qua aantal papers, evenals visu alisatie en atlassen. Bij visualisatie werden nieuwe beslissingsondersteu nende tools behandeld evenals moge lijke bijdragen van computer gaming. GEO-INFO 2005-9 léf Internationale kartografische conferentie in Coruna

Geo-Info | 2005 | | pagina 44