te set aan constraints moeten onder steunen afgeleid uit het model. In dit artikel wordt de noodzaak hiervan en de wijze waarop deze visie gereali seerd zou moeten worden verder be schreven. Eerst zullen vier cases de re vue passeren waaruit een grote be hoefte blijkt aan (verschillende soor ten) constraints. Vervolgens zal een indeling van de verschillende typen constraints worden gepresenteerd (taxonomie). Daarna zal worden aan gegeven hoe constraints formeel kun nen worden gespecificeerd in een mo del en hoe dit model vervolgens kan worden geïmplementeerd. Ten slotte vooral van belang in situaties waarbij gegevens zuilen de belangrijkste conclusies worden samengevat en een aantal punten voor toekomstig onderzoek worden beschreven. Case 1: landschapsontwerpomgeving SALIX-2 De interactieve gebruikers van SALIX- hoe oplossingen gebruikt die van het toepassings- 2 [Van Lammeren et al, 2002] kunnen in een Virtual Reality (VR) omgeving m de betekenis van de gegevens beter vast te leggen, moeten de constraints in het model zijn opgenomen naast de standaard-modelonderdelen als de object klassen, attributen en relaties (specialisaties, aggregaties en associaties). Om de kwaliteit van de gegevens te kunnen ga randeren, moeten de constraints in het systeem worden af gedwongen, zowel in de edit-omgeving als in de database als bij de gegevensuitwisseling. Idealiter zou de constraint- ondersteuning in al deze subsystemen automatisch moeten worden afgeleid uit het model. struiken, planten in een 3D-land- schap (fig. 1). Net zoals in de werke lijkheid moeten deze objecten soms een bepaalde afstand tot elkaar heb ben (bijv. twee bomen mogen niet dichter dan drie meter bij elkaar staan), vormen bepaalde objecten sa men een complexer object (bijv. een aantal bomen in een zeker patroon vormt een landschapsarchitectuurele- Op dit moment zijn er al wel een aantal deeloplossingen voor de ondersteuning van een aantal constraint-typen. Domeinwaarde-constraints en referentiële integriteit zijn standaardfunctionaliteiten in relationele databases [Date and Darwen, 1997]. Als er dus vanuit een tabel naar een ob ject in een andere tabel wordt verwezen dan controleert de database of de verwijzing daadwerkelijk bestaat (an ders zal de transactie niet doorgaan en blijft de database in de oude staat). Een ander voorbeeld van constraint-sup port is te vinden in de GIS-context: het afdwingen van cor recte topologische relaties (bijvoorbeeld twee percelen mogen elkaar niet overlappen). Ondersteuning voor deze functionaliteit is tegenwoordig te vinden in bijvoorbeeld LaserScan Radius topology en Oracle spatial 10g of wordt ondersteund in edit- en middleware-producten als ESRI ArcGIS. Hoewel dit stappen in de goede richting zijn, is dit nog maar een gedeeltelijke oplossing want niet slechts een deelsysteem zou bepaalde constraints moeten onder steunen, maar alle deelsystemen zouden dezelfde comple- Prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom, sectie GIS-Tech- nologie, TU Delft k Fig. 1. De 3D inter face van SALIX-2: een interactief landschapsmodel- leringssysteem. GEO-INFO 2005-9 to Constraints als wezenlijk onderdeel van het ceoevensmodel Modelleren van constraints in GIS Een constraint is een geldigheidsvoorwaarde in het model waaraan de inhoud van de dataset altijd moet voldoen om correct te zijn. Constraints zijn veranderen. Constraints zijn belangrijke onderdelen van elk modelleerproces maar krijgen daarin relatief weinig aandacht. In de praktijk worden ad domein en de gebruikte tools afhangen. nieuwe obJecten- zoals bomen en

Geo-Info | 2005 | | pagina 48