Fig. 2. Een constraint wordt overtreden in SALIX-2c (let op de rode, 'highlighted' boom). Case 2: kadastrale bijhouding De kadastrale bijhouding is per definitie een dynamisch GIS en om de gegevenskwaliteit te bewaken, zouden con straints een belangrijke rol moeten spelen; ook in relatie tot de juridisch-administratieve gegevens. De kadastrale kaart in LKI is gebaseerd op de winged-edge (ketting) topolo- giestructuur beheerd in een database DBMS (fig. 3). Deze da taset is, topologisch gezien, zeer 'clean'. De topologische constraints zijn hard gecodeerd in de edit-omgeving en in het database checlc-in proces maar niet in de database zelf. Om de kwaliteit van de kadastrale gegevens te controleren, ment) of mogen helemaal niet wor den geplant in een bepaald gebied (boom mag niet op de weg staan). Naast het ontwerpen van een beplan tingsplan, bestaat in SALIX-2 ook de mogelijkheid om de groei van de bo men en struiken in de tijd te simule ren. Zo kan het zijn dat bij het plan ten van de objecten er nog geen con flicten zijn maar dat na vijftien jaar groeien, deze wel ontstaan (fig. 2). Ta bel 1 geeft een aantal voorbeelden van Fig. 3. Winged-edge constraints toegevoegd aan SALIX-2 in topologie structuur het afstudeerwerk van Jildou Louws- van de kadastrale ma [Louwsma, 2004]. kaart. Voorbeelden van relatie constraints in SALIX-2 [Louwsma et al, 2005] Type relatie Constraints Richting Een struik moet altijd ten zuiden van boom staan Topologie Struiken mogen nooit in het water of op de paden staan Metriek Bomen moeten minimaal 1 meter van de paden staan Temporeel Eik moet minimaal 20 jaar vrij kunnen groeien Kwantiteit/ Aggregatie In gegeven specifiek gebied moeten minimaal 10 bomen staan Thematisch De kleur van bepaalde struiken moet voorkomen in gegeven lijst Complex Bomen die in het water staat moeten ten minste 8 meter uit elkaar staan EN de afstand van de boom tot de rand van het water mag niet meer zijn dan 0,5 meter EN de boomsoort moet in dit geval 'salix' zijn zijn meer dan vijftig controles (als 'SQL select queries') ont wikkeld die in de toekomst ook als constraint in de data base zouden moeten worden opgenomen. Naast de bijna tri viale domeinwaarde-constraints, kunnen de ontwikkelde constraints in de volgende categorieën worden ingedeeld: metrische constraints; topologische-verwij zingen-existentie-constraints; topologische-verwij zingen-correctheid-constraints andere referentiële-integriteits-constraints; temporele constraints. Enkele voorbeelden van een metrische constraint zijn: controle of cirkelbogen zijn gesloten (eerste en laatste punt zijn identiek, hierdoor is oriëntatie van cirkel niet gedefinieerd en heeft links en rechts geen betekenis); een cirkelboog mag niet recht zijn; het perceel-referentiepunt moet binnen de omhullende rechthoek van een perceel liggen; twee grenzen mogen elkaar niet kruisen (alleen raken in eindpunten). yttUd GEO-INFO 2005-9 ÏWMÏ O -■

Geo-Info | 2005 | | pagina 49