De topologische-verwijzingen-existentie-constraints controleren of topologische verwijzingen ook echt bestaan. Dit lijkt veel op de bekende referentiële integriteit in administratieve systemen, ware het niet dat de verwijzingen gericht zijn (van of - teken voorzien om grens juiste richting te geven). Enkele voorbeelden: controle of de winge-edge grens-grens verwijzingen be staan; bestaan, vanuit een grens, de linlcs-en rechts-verwijzin gen naar percelen; bestaat de verwijzing vanuit een perceel naar de buiten grens; bestaan de verwijzingen naar enclaves (en is het aantal enclaves correct). De derde categorie, de topologische-verwijzingen-correctheid- constraints, gaat verder en kijkt niet alleen of een verwijzing bestaat maar ook of deze correct is. Een aantal voorbeelden in deze categorie zijn: hebben twee opeenvolgende grenzen ook daadwerkelijk hetzelfde perceel aan dezelfde kant liggen? Feitelijk zijn dit acht controles want er zijn vier winged-edge verwij zingen die elk of - kunnen zijn; komen twee opeenvolgende grenzen daadwerkelijk op hetzelfde punt uit (acht varianten); heeft de grens van een eiland inderdaad het ouderper ceel aan de juiste kant; indien een perceel naar een bepaalde grens wijst, wijst dit perceel dan ook weer terug naar het oorspronkelijke perceel. \y Enlarged {cell=5fflin} Fig. 4. Enige metrische fouten in de Kadastrale dataset (boven: gaatje tussen twee grenzen, onder: rechte lijn gecodeerd als cirkelboog). De volgende groep zijn de referentiële-in- tegriteits-constraintsDeze zijn in de con text van het Kadaster erg belangrijk (heeft elke perceel een eigenaar?). Hier voor moeten LKI- en AKR-gegevens bij elkaar worden gebracht, bijvoorbeeld in de querytool-omgeving. Een laatste categorie kadastrale constraints be staat uit temporele constraints, zoals twee opeenvolgende versies van een perceel moeten precies aansluiten in de tijd. Door het check-in proces heb ben, per definitie, de voorganger en opvolger identieke tijden (maar het zou geen kwaad kunnen dit toch ook af te dwingen via een temporele con straint). De kadastrale gegevens kunnen als 'clean' worden beschouwd en het systeem is ook ontworpen opdat be paalde typen fouten (zoals overlappen de percelen) helemaal niet kunnen worden gemaakt door het gebruik van een topologische structuur voor perce len. In 1997 zijn bij de conversie van het oude LKI naar het nieuwe LKI alle topologische fouten opgelost. Verder bevat zowel de edit, als de database check-in omgeving ingebouwde con troles om topologische fouten te voor komen. De constraints zijn echter nog niet op databaseniveau geïmplemen teerd en bij het draaien van de contro les blijkt dat er toch weer een aantal verschillende foutjes zijn ontstaan (fig. 4 en 5). Een belangrijke les hieruit is: 'vertrouw nooit alleen op de edit/check-in omgeving maar neem constraints ook mee in de database' (deze is vooral belangrijk omdat van hieruit meerdere gebruikers deze ge valideerde data kunnen zien). Ook kunnen bepaalde fouten niet schade lijk zijn voor het eigen systeem (zoals 'rechte cirkelbogen' in Ingres) maar wel in een ander systeem (Oracle). Case 3: bijhouding TOP10NL Het systeem voor de topografische bij houding wordt op dit moment geheel vernieuwd en hierbij spelen con straints (volgens de modelgebaseerde aanpak) een belangrijke rol. Naast de vernieuwing van het productie systeem (van file- naar database-gege- vensbeheer) wordt ook het product vernieuwd. Vanaf januari 2006 zal de TOPIONL meer objectgeoriënteerd in plaats van kaart georiënteerd zijn, heb ben alle objecten een landelijk unieke id en zal het in GML3 geleverd worden. Enlarged GEO-INFO 2005-9 r»

Geo-Info | 2005 | | pagina 50