Eddie Poppe katen is een relatief jonge sport die in de afgelopen twee decennia een enorme groei heeft doorgemaakt. Naar schatting telt Nederland zo'n 2,5 miljoen skaters. Voor de speedslcaters is skaten een echte sport. Individueel of in teamverband nemen ze deel aan wedstrijden. Voor toerslcaters is het competitie-element niet zo belangrijk. Al leen of met anderen leggen ze al of niet georganiseerde toertochten af. Voor de recreatieskaters is skaten eerder een gezellige vorm van ontspanning met een vrijblijvend lcarak- Fragment van de Groene Hart Skateplanner. ter. En ook zij leggen regelmatig een slcateroute af. delcclassificatie weer te geven, van zeer goed tot zeer slecht. Skaters zijn gebaat bij goede kaarten. Qua schaal zouden fiets- Gevaarlijke situaties zouden benadrukt kunnen worden met kaarten kunnen volstaan ware het niet dat daarop een indica- een symbooltje zoals bijvoorbeeld een uitroepteken. Hoogte- tie van het type en de kwaliteit van het wegdek, die voor ska- verschillen kunnen op diverse manieren worden aangeduid, ters zo belangrijk is, ontbreekt. Daardoor zijn fietskaarten bijvoorbeeld met pijlsymbolen. Hoe meer van deze symbool voor skaters praktisch onbruikbaar. Het type en de kwaliteit tjes er bij elkaar staan, hoe steiler de helling. Slcateroutelcaar- van het wegdek bepaalt hoe prettig het wegdek te 'beslcaten' ten kunnen verder voorzien worden van opstappunten en is. Een gangbare classificatie maakt onderscheid tussen zeer allerlei, voor toeristen interessante, locaties zoals horecagele- goed, goed, redelijk, slecht en zeer slecht wegdek. Wegen met genheden, bezienswaardigheden en attracties langs de route, een fijne, vlakke toplaag zonder beschadigingen zijn zonder Aan de weergave van de wegdekinformatie kleeft wel een be- meer goed beslcatebaar. Op ruwe wegen met veel onvolkomen- langrijk risico. De kwaliteit van het wegdek kan snel wij zigen. heden en beschadigingen is het daarentegen niet prettig ska- Extreme weersituaties en vooral het strooien van grit op asfalt ten of, in extreme gevallen, zelfs aan te raden om te klunen, kunnen vervelende gevolgen hebben voor skaters. In derge- Ongeacht het wegdek kunnen skaters hinder ondervinden lijlce situaties is het vereist dat de weergave van de wegdek van obstakels óp het wegdek zoals takken, stenen en water, kwaliteit daar snel aan wordt aangepast. Verder zijn hoogteverschillen voor skaters van belang. Skates hebben namelijk een vrij lange remweg en dat kan een beper- Er zijn al diverse boekjes met slcateroutes uitgegeven. Zo heeft king zijn bij afdalingen. Tenslotte is er de discrepantie tussen TE Producties de Holland in-lineserie uitgebracht en presen- de wettelijke positie van de skaters en hun werkelijke ver- teert de Routegids "Skaten in Nederland" van de ANWB 42 rou- lceersgedrag. Volgens de wet zijn skaters voetgangers en moe- tes, verspreid over het land, met fraai vormgegeven lcaartmate- ten ze gebruik maken van het trottoir. Als een trottoir ont- riaal. Ook op internet zijn er veel slcateroutes te vinden, bijvoor- breekt, mógen skaters gebruik maken van fietspaden of fiets- beeld op www.inline-slcate.nl en www.schaats-en-slcate.nl. De stroken en als ook die ontbreken dan komt de rijbaan in beeld. Formeel worden skaters bij het ontbre ken van een trottoir echter verbannen naar de berm en daar is het niet bepaald prettig skaten... Bij veilig skaten is een goed zicht op de weg en het medeverlceer het allerbelang rijkste. Zelfs dat heeft zo een weerslag op het kaartgebruik. Skaters kunnen daardoor tijdens het skaten niet zonder meer even een blik op de kaart werpen zoals wandelaars of fietsers, die gebruik maken van een lcaartenstandaard op het stuur, dat kunnen. ■r u kwaliteit van de routekaartjes is erg wisselend en opvallend is dat er veel kaartjes zijn die geen informa tie verschaffen over het type en de kwa liteit van het wegdek. Zo ook de kaart van de dit voorjaar uitgekomen Groene Hart Skateplanner, uitgegeven door het Bestuurlijk Platform Groene Hart met medewerking van de Slcate Bond Neder land en de KNSB. De kaart presenteert tien slcateroutes door het Groene Hart i langs allerlei bezienswaardigheden. Zo- ft Hoe kunnen kaarten de slcaters hierin tegemoet komen? Een kleurverloop van De route Dronten - Harderwijk op donkergroen via geel naar donkerrood www.schaats-en-skate.nl. De wegdekrating leent zich er uitstekend voor om de weg- onderscheidt vijf wegdekkwaliteitsklassen. als bij de meeste routes worden het weg dek en de gevaarlijke situaties, als die er al zijn, beschreven in de begeleidende teksten. Een uitdaging voor lcartografen om deze informatie ook verantwoord in de kaarten te verwerken, of het nu gaat om slcateroutelcaarten of een gebieds- of zelfs landsdeklcende kaart waar alle slcatewegen op zijn aangegeven. GEO-INFO 2005-9 ■o a> kW. Q O c 1 "V C KJ "O CD O KJ 0) I i i m 430 Skatekaarten a li *a Jfl -c

Geo-Info | 2005 | | pagina 56