Expositie in Zeeland 1 rfL V+* Theo Scheele redacteur Waarschijnlijk geheel buiten medeweten van uitge ver Wolters Noordhof heeft de vorige editie van de Bosatlas recentelijk een grondige renovatie ondergaan. Tenminste in Zeeland waar vijfhonderd middel bare scholieren van Walcheren, uitgenodigd door docent Ko de Jonge van de 'Middelburgse Teelcen Alcademie', met vereende krachten het aanzien van de atlas drastisch heb ben omgebouwd tot een versie die vooral de middelbare scholier moet aanspreken. Onder de titel "A(R)TLAS: wat een wereld", hebben de jongeren zowel de inhoud als het omslag van een aantal atlassen aangepast aan hun eigen be levingswereld. De resultaten van die arbeid zijn een maand lang in de expositieruimte van boekhandel De Drukkerij 'aan den vollce' getoond. Het waren verrassende werkstukken waarin de persoonlijke voorkeuren een enorme diversiteit uitstraalden. Som mige jongeren hadden vanuit een va kantiebeleving gewerkt en sierden de landkaarten op met warme strandtafe relen, leuke terrasjes en reclamekreten van reisbureaus. Anderen hadden flora en fauna, techniek, kunst, eetgewoon ten of specifieke producten over de kaart van het land of werelddeel gedra peerd. Zo zag je de kaart van Australië net onder een gigantische walvis uit- piepen; de kaart van China ging geheel schuil achter de Chinese muur en een andere kaart was onherkenbaar gewor den onder een rijk aanbod cosmetica- producten (zeker door een meisjes- groep gemaakt). Weer een ander had in elk land de specifieke landelijke sport uitgebeeld van voetbal tot en met Kong Fu in Afrika. In dat werelddeel zag een groepje Walchenaren een overeen komst met het eiland Walcheren en had daarom de moeilijke plaatsnamen vervangen door Oostlcapelle (aan de westkust), Westlcapelle (aan de oost kust) en Grijpskerlce helemaal onderin Zuid-Afrika. De nationale paragraaf was ook niet met rust gelaten want op de kaart van Nederland met de provin ciale hoofdsteden had Zeeland als hoofdstad Koudelcerlce gekregen en in een andere atlas was Nederland volge plakt met kranten... Het grootste werk stuk stelde een voettocht over de wereld voor en bestond uit een aantal aan elkaar geplakte atlasvellen waar de leerlingen met blote voeten overheen waren gelopen. Het eindproduct van twee bij twee meter hing als een soort Mondriaanse 'Victory boogie woogie' centraal in de expo-ruimte. Helaas kunnen de gebruikte bosatlas sen, na deze gevarieerde en originele aanpassingen, niet meer gebruikt wor den voor het doel waarvoor ze ooit wa ren aangeschaft. Maar in ieder geval is de belevingswereld van de jongeren duidelijk geworden alsmede de bood schap van de organisatoren: "Wat een wereld". GEO-INFO 2005-9 432

Geo-Info | 2005 | | pagina 58