AN HET Web Het project EU LIS is een initia tief van een aan tal Europese ka dasters om tot de ontwikkeling van een uitwisselingsportaal voor vastgoedinfor matie te komen. Vanaf 2002 tot medio 2004 heeft ook het Nederlandse Ka daster haar steentje bijgedragen. Toen was het project officieel afgerond. EULIS betekent European Land Information Service (www.eulis.org). In veel landen is er behoefte om vast- goedgegevens te kunnen raadplegen uit andere landen. Behalve Nederland zijn ook Engeland Wales, Schotland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Fin land en Litouwen betrokken. Er is een demonstratiemodel ontwikkeld om aan te tonen dat internationale uitwisseling via internet voor professionele gebrui kers mogelijk en zinvol is. De voertaal is Engels. Maar het project stopt niet. Van af juli 2004 worden, los van de EU, door de deelnemende landen activiteiten verricht om het demonstratiemodel om te bouwen naar een echt 'live' systeem. Dit moet begin 2006 operationeel zijn. Naast de oorspronkelijke deelnemers zullen vervolgens steeds meer andere Europese landen gaan participeren. Enkele belangrijke zaken moeten in een werkende applicatie natuurlijk goed zijn geregeld, zoals bijvoorbeeld de ver schillen in openbaarheid van gegevens, privacy van personen en facturering. Zo als u weet bestaan daar in de verschil lende Europese staten nogal grote ver schillen van inzicht over. Voor Neder land is de bedoeling dat binnen afzien bare tijd professionele klanten direct via Kadaster-On-Line (KOL) voortaan ook ge gevens kunnen opvragen uit de andere landen. En vanuit het buitenland kun nen dan via het EULIS-portaal in KOL in formatieproducten worden besteld. Laten we eens kijken naar wat er mo menteel in de demonstratie is te zien. Berry van Osch berry, vanosch@kadaster.nl Dit webgedeelte wordt gehost door Noorwegen: www.eiendomsinfo.no/wps/infoland/Iut /p/_s.7_0_A/7_0_20F. Tik dit maar niet in, via eulis.org is het makkelijker. Eens kijken of we nog wat herkenbaars aan treffen? De Noren lijken al echte live data te kunnen leveren maar dan moet je wel een username en password hebben. Zo kom ik niet verder. Overigens worden door hen geen lcaartproducten gele verd. Daarvoor moet je bij de Norwegi an Mapping Authority zijn (www.stat- lcart.no). Zweden (Landmateriet) toont nog wat magertjes en laat regelmatig meldingen zien dat de gevraagde func tie, zoals een kaart, nog niet beschik baar is. Finland geeft blijkbaar alleen re- gisterinformatie (alcte-essentialia) te zien inclusief enkele perceelsattribu ten. Bij Oostenrijk wordt er kennelijk een bepaalde inlogprocedure bekend verondersteld. Het Nederlandse ka daster toont natuurlijk een op Kadaster OnLine gebaseerde demoversie met ook een perceelskaartje; dat lag voor de hand... De pagina's van Engeland en Schotland startten niet op: of dit een tij- sdEafinHM ad delijlc probleem was of meer structu reel, weet ik niet. Litouwen oogt in ieder geval erg vergevorderd en profes sioneel, met veel cartografische infor matie zoals bijvoorbeeld perceelgren zen met een luchtfoto als ondergrond. Het valt me op dat er nog veel aandacht moet worden besteed om de bestelfunc- tionaliteit, rond te leveren informatie producten, in het Engels te krijgen. Dit is nog lang niet overal goed doorge voerd. En mijn Noors of Fins is ook al niet meer wat het geweest is... Oorspronkelijke brondocumenten blij ven natuurlijk wel in de landstaal dus als buitenlandse klant is enige talen kennis wel op zijn plaats. Naast de de mo is voor elk land in overzichtelijke en compacte vorm informatie en uitleg be schikbaar over het rechtsstelsel en het eigendomssysteem in het betreffende land. Kortom, het is zeker de moeite waard de website eens te bezoeken en het komende jaar te blijven volgen. Een van de landen die zeker binnenkort zullen toetreden, is IJsland. Als je naar hun website gaat (www.fmr.is) is duide lijk dat zij er in ieder geval al klaar voor zijn. Niet schrikken van de taal, gewoon rechts in het scherm het keuzemenu openen en kies maar een plaatsnaam. Met luchtfoto's als achtergrond kunnen gratis van alle gebouwen adres, grootte, (grond)prijs en bouwjaar worden opge vraagd. Voor meer informatie moet je inloggen als professional. Dus als u een tweede huis op IJsland wilt...? isSSH Met dank aan Gerard Leenders, die namens het Kadaster aan het project deelneemt. GEO-INFO 2005-9 L V a Dh' Am 1 »Tl 1 ¥- 'v 1 BHHn U J>| A Jj I H Jfty, - - -X Kadaster zegt al een tijdje JA tegen Europa... het EULIS initiatief EU'LIS ^41 f 1 I Mj* 1 m pm A I 11 Pifcw mem iznbi -

Geo-Info | 2005 | | pagina 60