GfN BOEKBESPREKING Atlas of European Values S90I" 435 GIN Flits: digitaal bijblijven met GIN Loek Halman, Ruud Luijks en Marga van Zundert (red.). Brill Academie Publischers, Leiden 2005. ISBN 90 04 14460 9. Prijs €136,75. Op 23 juni 2005 kreeg mi nister-president Balkenende het eerste exemplaar aangebo den van de Atlas of European Va lues. De atlas had op geen beter moment kunnen verschijnen: normen en waarden vormen al geruime tijd het onderwerp van menig politiek debat en het de bacle van de Europese grondwet eerder in deze maand sterkte de vraag naar de gesteldheid van de normen en waarden van de in woners van de diverse landen van de Europese Unie. De Atlas is gebaseerd op gege vens van de meest recente Euro pean Values Survey die in 1999 en 2000 in 33 Europese landen is verricht, gecoördineerd door de Universiteit van Tilburg waar de auteurs werkzaam zijn. Doel van de Survey was - en is nog steeds - het onderzoeken van de normen en waarden die ten grondslag liggen aan de Europese maatschappelijke en poli tieke instellingen en het overheids optreden. Het onderzoek concentreert zich op alle Europese landen binnen en buiten de Europese Unie. In een evenwichtige mix van tekst, gra fieken en kaarten (choropleten) geeft de Atlas een duidelijk beeld van de op vattingen van de inwoners van de di verse Europese landen over zeven the ma's: Europa, gezin, werk, religie, poli tiek, maatschappij en welzijn. Elk the ma kenmerkt zich door een eigen kleur, wat de Atlas een kleurrijke en overzichtelijke indruk geeft. De kleu ren keren tevens terug in de grafieken en in de choropleten. Omdat bij veel choropleten een indeling van acht klas sen gehanteerd wordt, is het onder scheid tussen de klassen echter niet al tijd duidelijk af te leiden uit het kaart beeld. Een indeling in minder klassen zou het kaartbeeld ten goede komen, zeker bij de choropleten waarbij niet alle klassen op de kaart zijn vertegen woordigd. Van twee choropleten is de inhoud in het geheel niet te herleiden. Ze zijn opgenomen tussen de basissta tistieken, achter in de atlas. In veel choropleten zijn staafdiagram men opgenomen. De informatiedicht heid van de kaarten neemt daardoor sterk toe, zonder dat de kaarten daardoor minder goed leesbaar wor den. Door de vergelijking van de leng te van de staven zijn overeenkomsten en verschillen tussen de opvattingen van de inwoners van diverse landen ge makkelijk te ontdekken. Omdat de staaflengte in de legenda ontbreekt, is echter niet af te leiden met welke ge talwaarden de staaflengtes correspon deren. Geografisch zijn de kaarten niet geheel nauwkeurig weergegeven. Om de kaar ten compact te houden, zijn Cyprus en IJsland dichter bij het Europese vaste land gepositioneerd en omwille van de leesbaarheid heeft Malta Luxemburgse proporties gekregen. De vervormingen verstoren het kaartbeeld niet. De belangrijkste conclusie die uit het European Values Survey getrokken kan worden is, dat er behoorlijk veel ver schillen bestaan tussen de normen en waarden van de inwoners van de diverse Europese landen en dat het daardoor on mogelijk is om te spreken van dé Euro pese normen en waarden, zelfs als deze vergeleken worden met de normen en waarden van landen in andere wereld delen. Bovendien blijken Europeanen zich eerder wereldburger te voelen dan Europeaan. Wel zijn de Europeanen over het algemeen gelukkig en tevreden en lijkt de ophef over verval van normen en waarden in Europa onterecht als aan genomen wordt dat de vijfjaar oude ge gevens nog steeds representatief zijn. En hoe is het gesteld met de normen en waarden van ons, Nederlanders? Uit de Atlas blijkt dat de Nederlanders opval lend goed scoren op onderwerpen als persoonlijke vrijheid en tolerantie, en dat ons land een toonbeeld is van socia le vernieuwing. De Atlas is daarvan een uniek bewijs: het is de eerste Atlas die geheel gewijd is aan normen en waarden. Eddie Poppe De GIN Flits wijst u op veranderin gen van de website www.geo- info.nl en blikt vooruit op de komende Geo-Info. De GIN Flits is speciaal voor de leden van Geo-Informatie Nederland en overige geïnteresseerden samenge steld. Aan- of afmeldingen zijn welkom am Geo-Informatie Nederland bij administratie@geo-info.nl. Daar kunt u ook uw belangstelling voor een specifieke GIN-sectie aangeven. Reac ties op de inhoud van de nieuwsbrief zijn welkom bij info@geo-info.nl. De GIN Flits wordt redactioneel onder steund door Peter van Capelleveen. Krijgt u nog geen GIN Flits? Of is uw emailadres onlangs veranderd? Geeft u dat dan aan ons door op het hierboven genoemde administratie-adres. Wij zor gen er dan voor dat u vanaf nu de GIN Flits gemaild krijgt. GEO-INFO 2005-9

Geo-Info | 2005 | | pagina 61