Het uur van de waarheid voor OOS De verrekening van hoeveelheden bij traditioneel centen wachten tot beide partijen het eens waren. En dat 'eens worden' ge- gronden. De Algemene Rekenkamer gelegd 'want die kon meten', was de de Onafhankelijke Quantity Surveyor. paste systeem wat resulteerde in een opdracht aan het Ministerie van Ver keer en Waterstaat 'iets beters' te be denken. Die opdracht werd bij de Meet- OQS maakt aan alle ellende (ook wel gedonder of gesodemieter genoemd) een drastisch einde. Het vaststellen van de te verrekenen hoeveelheden ge- particulier bedrijf dat daartoe door de Waterstaat) bevoegd, en door de KEMA kundig is verklaard en - wat belangrijk is - die door alle betrokken partijen wordt geaccepteerd. Het dubbele meten is voorbij; één meting is vol doende. Geen verschillende uitkom sten meer en dus; einde gedonder. QS moet een einde maken aan dubbel meten en de tot nu toe vaak problematisch verlopende afreke- nings- en betalingsgeschillen. Deze ontstonden als gevolg van de oude methode waarbij verrekenbare hoeveel heden door twee verschillende instanties werden bepaald: de opdrachtgever en de opdrachtnemer (aannemer). Omdat die twee partijen vanuit verschillende doelstellingen hun metingen verrichtten, waren de uitkomsten zelden gelijk. Gevolg: er werd niet betaald en de aannemer moest op zijn Theo Scheele, redacteur. Wegverbetering aan de Ring - West van de Al 0. Ontwikkelfase De Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat (nu RWS AGI, en hier verder AGI genoemd) ging aan de slag met het ontwikkelen van een nieuw systeem. Landelijk coördinator namens de AGI was Wisse van de Guchte die onder an dere samen met drie Quantity Survey ors, waaronder die van het eerste uur Martin de Bree, vanaf de eerste plan ontwikkeling tot en met de overdracht aan de markt bij de uitvoering ervan betrokken was. Er werd een brede stuurgroep ingesteld om mee te den ken met name over de regelgeving die moest zorgen dat al de toekomstige be talingen aan aannemers ook het stem pel 'rechtmatig' verdienden. In de stuurgroep waren alle belanghebben den vertegenwoordigd. Van Rijlcswa- GEO-INFO 2005-9 De Onafhankelijke Quantity Surveyor in de markt uitbestede infrastructurele werken, uitgevoerd in beurde nogal eens op twijfelachtige opdracht van Rijkswaterstaat, verloopt sinds begin zette grote vraagtekens bij het toege- 2005 volgens het OQS-principe, een methodiek voor het onafhankelijk meten, berekenen en vaststellen van de verbruikte of verwerkte hoeveelheid zand, kundige Dienst van de Rijkswaterstaat grond, steen, beton, asfalt, enz. Deze methodiek, redenering. Zo ontstond uiteindelijk waar alweer zeven jaar geleden de eerste plannen voor werden ontwikkeld, is dit jaar, na grondige voor bereiding en overleg met vele betrokkenen en na uitgebreide toepassing in pilotprojecten, een nieuwe beurt voortaan door een onafhankelijk fase ingegaan: toepassing door marktpartijen. overheid (Ministerie van Verkeer en M.i

Geo-Info | 2005 | | pagina 6