Op de dag dat we met vakantie gingen, kocht mijn oudste zoon het nieuwste boek van Harry Potter: Harry Potter and the Half-blood Prince. Na enkele dagen had hij het uitgelezen en mocht ik beginnen. Harry leeft in een bizarre wereld die toch heel vertrouwd is. To venaars en heksen zijn gewone men sen. Alleen, ze hebben een toverstokje waardoor ze kunnen toveren. Het merkwaardige is dat veel van wat die tovenaars en heksen van Harry Potter kunnen, wij ook kunnen! Een tv zetten we op afstand aan, een auto ontgren delen we op afstand, vliegen is geen probleem. De medische wetenschap doet dingen die honderd jaar geleden zeker voor tovenarij waren aangezien. In dit nieuwe boek maakt Harry Potter gebruik van een voorwerp dat in het derde boek werd geïntroduceerd. Het is de sluipwegwij zer. Het is een kaart van Harry's school, het kasteel Zwein- stein. Als je de kaart 'aanzet' (er met het toverstokje op tikken en zeggen: "Ik zweer plechtig dat ik snode plan nen heb"), zie je alle gangen en kamers van het kasteel en daaroverheen bewe gen icoontjes. Elk icoontje stelt een le raar of leerling voor. Een mooi voor beeld van een geografisch informatie systeem. In onze wereld kunnen we iets dergelijks met een PDA waarop een kaart wordt geprojecteerd. Het aanzetten is eenvoudiger: gewoon het on-knopje indrukken. We kunnen re gelen dat we, net als Harry, een wacht woord (=toverspreulc) moeten intypen. Harry moet het uitspreken maar binnenkort kan dat met een PDA vast ook wel. Helaas zijn we nog niet zo ver dat we real time alle leraren en leerlin gen kunnen laten zien. Met GPS kun nen we heel veel maar niet binnen de muren van een kasteel. Hoe zou het dan wel kunnen? Is de technologie er al? Ilc weet het niet. Kan het met INS (Inertial Navigation System, traag- heidsnavigatie)? Dan moet elke leraar en leerling wel een lokalisatie-appa raat bij zich dragen: een combinatie van een GPS-ontvanger, een INS en een radiozender om de informatie te ver zenden. Zal dat ooit in een kleine chip passen? Een andere optie is dat de unieke straling die elke mens uit straalt, wordt gebruikt. Ilc bedoel dan warmte, infra-rood en dergelijke. Plaats boven in het kasteel op enige afstand van elkaar twee sensoren en, voila: je kunt driedimensionaal bepa len waar iemand is. Leuke fantasieën, maar ook: de wereld van Harry Potter lijkt erg op de onze. Ook al beheersen tovenaars en heksen een heleboel 'technieken' (tover kunsten), toch moeten ze naar school. Op Zweinstein worden bij het onder wijs boeken gehanteerd en er is een uitgebreide bibliotheek. Op de hogeschool van Utrecht is ook een bibliotheek (tegenwoordig: media theek). De geodetische collectie is aardig maar niet zo heel erg groot. Harry Potter gebruikt boeken als "Ge daanteverwisselingen voor Gevorder den" en "Het Standaard Spreulcen- boek, Niveau 3". Bij ons zijn dat boe ken als "Alberda" (Inleiding Landmeet kunde), "Strang van Hees" (globale en lokale geodetische systemen) en na tuurlijk de HTW. Van de HTW staan er verschillende exemplaren omdat hij veel wordt gebruikt. Een jaar na de pu blicatie in 1996 zei Frits Brouwer, toen het gezicht van de Meetkundige Dienst, dat de MD voor een hoofdstuk over hoogtebepaling in een volgende HTW zou zorgen. De MD veranderde van baas, van naam en toen helaas ook van gedachte. In de Geo-Info van juli/augustus 2005 las ilc over het project 'Open Street Map'. Burgers lopen vrijwillig met hun eigen GPS-ontvanger door de stad en registreren wat er is. Dit wordt op het internet gezet en zo krijg je een, zich gestaag uitbreidende, actuele kaart. Het is een onderdeel van Wilcipedia: de open, door vrijwilligers gevulde ency clopedie. Die encyclopedie is groot, in heel veel talen en verbazingwekkend betrouwbaar. Zullen we zo een geode- siereelcs starten als opvolger van de HTW? We beginnen met het maken van een opzet (op internet) en daarna gaan we het invullen. Wie interesse heeft om mee te doen, kan zelf teksten schrijven, plaatjes maken, interactieve toelichtingen ontwerpen en het op het internet zetten. Dan hoeft niet meer één bedrijf een heel boekwerk te finan cieren (en dat is duur). Bedrijven kun nen wel geworven worden om te finan cieren dat de internetpagina's in de lucht blijven. Bestaat er al zoiets? Zo niet, wie doet er mee? (melden aan hiddo.velsink@hu.nl) In 1997 schreef prof. Baarda dat het spel van de criterium-covariantiema- trix, een wezenlijk onderdeel om tot een goede HTW te komen, uit was. Mis schien dat de nieuwe technologie van internet het spel van het opzetten van een goede HTW weer tot leven kan brengen. De naam voor de opzet van de nieuwe HTW is natuurlijk de sluipwegwij zer en het zou mooi zijn als, op basis van de kennis, in de nieuwe HTW een wer kende sluipwegwij zer voor de Hoge school Utrecht ooit het levenslicht zal zien. Hiddo Velsink, Clustermanager Bouwkunde Bouwtechnische bedrijfskunde Hogeschool Utrecht GEO-INFO 2005-10 Een sluip weg wijzer voor de HTW

Geo-Info | 2005 | | pagina 13