Aangezien de fraaie werk- en oefenstukjes van Willem in het blad De Hollandse Cirkel helaas (nog) niet in kleur kunnen worden weergegeven, lijkt een aanvullende presentatie van de ontdekking van dit kunstwerkje in Geo-Info gerechtvaardigd. Vooral de praktijkopdrachten, getoond in de fig. 2, 3 en 4, ko men in kleuren beter tot hun recht. En het is voor de moderne (computergestuurde) geodeet wellicht interessant nog eens terug te kijken naar de prestaties van zijn oude vakgenoten. Het ambt van landmeter ging vroeger vaak over van vader op zoon. Zo ook bij Willem Ferdinandusse die tweemaal in het huwelijksbootje stapte. Uit het huwelijk met zijn eerste vrouw Adriana van der Vliet werden onder andere Maria Ferdinandusse (1806) en Foort Ferdinandusse (1801) geboren. Foort werd eveneens landmeter blijkens zijn huwelijksakte uit 1826. Zijn vader Willem was toen geëmployeerde bij Waterstaat. Opmerkelijk is dat het oefenboek van Willem De inhoud van het oefenboek is onder verdeeld in meerdere hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk, getiteld 'Inlei ding tot de Geometria', bevat onder andere de leer der getallen en verschil lende rekenmethoden, hoe men om moet gaan met irrationele getallen en daaruit de wortel moet trekken en 'hoe een quadraat te berekenen van ge broken getallen'. Het volgende hoofdstuk heet 'Grond beginselen der meetkunde, gebaseerd op de beginselen van Euclides' en be handelt onder andere de transforma tie van figuren. In deel twee volgen beschrijvingen van de Trigonometria Plana ofwel de vlak ke driehoeksmeting, oppervlakte- en inhoudsberelceningen. In het hoofdstuk 'Landmeten' wordt beschreven hoe, met behulp van deze wiskundige kennis, oppervlakten kun nen worden gemeten en berekend, hoe percelen in gelijke (of ongelijke) delen kunnen worden verdeeld en welke handigheidjes je kunt toe passen als een afstand niet direct te meten is om dat je dan door het water zou moeten lopen. Fig. 2 laat zien hoe je de ontoe gankelijke afstand AC kunt verkrijgen door zijde BA te verlengen naar punt D zodat je (met droge voeten) CD kunt meten en daaruit AC kunt berekenen. In fig. 3 is geschetst hoe je een heel Fig. 3. Inmeten van een groot terrein met behulp van voorwaartse insnijdingen. Fig. 2. Voorbeeld van het meten van een moeilijk toegankelijk terrein, landschap met behulp van voorwaartse insnijdingen in kaart kunt brengen en in fig. 4 wordt uitgelegd hoe je 'on gemakkelijke distantiën' (in dit geval de afstand tussen twee torens aan de overzijde van een breed water) kunt me ten door op een hulppunt enkele hoekmetingen uit te voe ren en deze gegevens vervolgens met sinus- en cosinusregel te bewerken. Niet vermeld is met welk instrument de hoek meting werd verricht maar een erg hoge nauwkeurigheid kan de uitkomst niet hebben geleverd gezien het feit dat de hoeken met een nauwkeurigheid van halve graden werden gemeten en de gemeten afstand van twintig meter behoor lijk werd geëxtrapoleerd. GEO-INFO 2005-10

Geo-Info | 2005 | | pagina 15