mest door intensieve veehouderij en de ammoniakuitstoot door met name pluimvee- en varkenshouderijen. Het Rijks- Fig. 9. De Randstad en de locatie van aggregations. The monitoring data set is an aggregation of eight main classes to detect instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) landgebruïksveran- changes in land use for the period 1995- heeft modellen ontwikkeld die deze verontreiniging lcun- deringen voor de nen modelleren en die ook het effect van maatregelen kun nen simuleren. De landbouwklassen van het LGN-bestand vormen een belangrijke informatiebron voor deze model len omdat de nitraatgift in de landbouw sterk gekoppeld is aan het type gewas. Naast het LGN-bestand wordt in deze modellen onder andere gebruik gemaakt van de bodem- lcaart en de grondwaterdiepte om de uitspoeling van ni traat te schatten. periode 1995-2004. In rood de veranderingen tussen LGN4 en LGN5; in paars die tussen LGN3 én LGN4. Samenvatting Het LGN5-bestand geeft het landgebruik weer voor 39 landgebruiks klassen. Het bestand is gebaseerd op satellietbeelden uit de jaren 2003 en 2004. Naast satellietbeelden is er informatie uit T0P1 O-vec tor SE, CBS-landbouwstatistiek, luchtfoto's, Eco-beheerskaart en LGN4 gebruikt bij de productie van LGN5. In het verleden zijn LGN-bestanden gebruikt op het gebied van wa terbeheer, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Eveneens wordt het vaak gebruikt om het landgebruik en de veranderingen in land gebruik ruimtelijk weer te geven. Trefwoorden fotogrammetrie, landgebruik, productie van geografische informatie, gegevensbestanden Summary The LGN5 data sets provides information about land use in the Ne therlands for 39 land use classes. This article explains the producti- matie over LGN en Voor meer infor- on of the LGN5 data sets and what sources were used. The data set contains various subsets: the LGN5 grid data set, the LGN5 vegeta tion data set, the LGN5 monitoring data sets and various thematic zijn toepassingen www.lgn.nl 2004. In the past, the LGN data sets have been applied in the fields of water manage ment, physical planning and environmen tal management. Keywords photogrammetry, land use, production of geographic information, databases Résumé Le fichier LNG5 donne, pour 39 classes, I'uti- lisation du sol. Le fichier est basé sur des images satellitaires des années 2003 et 2004. En plus des images, a été utilisée de 1'infor mation provenant du TOPlO-vecteur SE, des statistiques agricoles du CBS (l'institut na tional néerlandais de statistique), de photos aériennes, de la carte de gestion écologique et de LGN4. Dans le passé des fichiers LGN ont été utilisés dans le domaine de la gestion des eaux, de l'aménagement du ter ritoir e et de la gestion de l'environnement. Les fichiers sont aussi souvent utilisés pour visualiser spatialement l'utilisation et le changement de l'utilisation des sols. Mots clés photogrammétrie, production d'infor- mation géographique, banques de données GEO-INFO 2005-10 ■O c 0 0 "O 0 0 0 0 (3 462

Geo-Info | 2005 | | pagina 24