Als u net zo verzot bent als ik op het fiet sen door mooie natuur en langs pittores ke stadjes en dorpjes dan heb ik een tip voor u: de Nederlands-Duitse grensregio 'Noord- en Midden-Limburg en Nieder- rhein'. Het landschap in deze regio be staat uit een variatie van weiden en bos sen, heide en veengebieden, rivieren, be ken en meren. De rijke geschiedenis van de streek kenmerkt zich door talrijke kas telen, buitenverblijven, molens, kerken en ruïnes. In het gebied is een fijnmazig netwerk van meer dan 3.000 km aan fiets routes uitgezet die grensoverschrijdend met elkaar zijn verbonden. Welaan, een droom van elke fietser voor grenzeloos fietsplezier! Op verzoek van de VW's Noord- en Midden-Limburg en de Kreisen Viersen en Kleve ontwikkelt het Institut fur Kar- tographie und Geoinformation (IKG) van de Universitat Bonn voor dit gebied een interactieve fietsrouteplanner 'Grenzen los Radfahren zwischen Rhein und Maas'. Het is de bedoeling dat deze planner vol gend jaar via www.grenzeloos-fietsen.nl of www.grenzenlos-radfahren.de voor toepassing beschikbaar komt. U kunt hiermee zelf een fietsroute samenstellen, voorzien van informatie over beziens waardigheden. Hiertoe zal de planner worden voorzien van topografische rasterdata in diverse schalen, lijnsegmen- ten van het fietsroutenetwerk en aanklik- punten van informatie (foto en beschrij ving) over cultuurhistorische objecten. Via de website van Kreis Viersen (www.kreisviersen.de) kunt u nu al een Nederlandstalige folder over deze plan ner downloaden. De behoefte aan een dergelijke planner voor toeristische doel einden is een mooi voorbeeld van de ont luikende maatschappelijke vraag naar grensoverschrij dende geo-informatie Een initiatief ter navolging voor andere grensregio's? De goede nabuurschap van Nordrhein- Westfalen en Nederland is een belangrij ke voedingsbodem voor het aanpakken van de grensoverschrijdende problema tiek. Neem nou de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal dat in juli 2006 in Düsseldorf en omgeving zal wor den gehouden. Een dergelij lc evenement vergt een aanzienlijke voorbereiding op gebieden als 'openbare orde veiligheid' en 'verkeer vervoer' waarbij de te ne men maatregelen een integrale aanpak van de problematiek vereisen. Naast de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen zijn bij deze aanpak ook aansluitende regio's betrokken zoals de provincies Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel. Zo kan koning Voetbal, behal ve voor het veroorzaken van hoge kijkcij fers en oranjegekte, ook verantwoorde lijk worden gesteld voor een stijgende be hoefte aan adequate geodata aan beide zijden van de grens. Begin vorig jaar heeft een consortium, be staande uit publieke en private partijen in Nederland en Nordrhein-Westfalen, bij de Euregio een programmavoorstel in gediend voor het inrichten van een duur zame geodata-infrastructuur tussen bei de landen. Doelstelling van deze 'X-bor- der GDI NRW-NL' is het breed en grens overschrijdend ontsluiten van geodata op het gebied van ruimtelijke planning, rampenpreventie en -bestrijding, water management, verkeer en vervoer en toe risme, natuur en milieu. In mei 2005 heeft de Euregio Gronau het groene licht gegeven aan de inrichting van het pro grammabureau zodat daadwerkelijk ge start kan gaan worden met het voorberei den en uitvoeren van grensoverschrijden de projecten voor het realiseren van de programmadoelstelling. Voor ondersteu ning bij de uitvoering van de projecten wordt een Geo Kennis Service Centrum (GKSC) ingericht. De financiering van dit programma verloopt via de Interreg Illa- regeling van de Europese Unie. Er valt al leen te vrezen dat door de trage besluit vorming rond dit programma de geodata infrastructuur niet op tijd beschikbaar zal zijn voor de informatievoorziening voor het wereldkampioenschap voetbal. De (latente) vraag naar grensoverschrij dende geodata is echter groot genoeg. Ko van Raamsdonk Denk bijvoorbeeld aan de hoogwaterpro- blematiek in het stroomgebied van de Rijn. Een zeer interessant grensoverschrijdend project is 'Plannen en bouwen in de Eure gio'. Het project heeft betrekking op het Drielandenparlc Zuid-Limburg wat ruw weg het landelijk gebied is tussen Maas tricht, Heerlen, Aachen, Verviers, Liège en Maasmechelen. De doelstelling is een infrastructuur in te richten voor het grensoverschrijdend ontsluiten van ruimtelijke plannen in de vorm van 'Bau- plane' en 'Gebietsentwicklungsplane' aan Duitse zijde en bestemmingsplan nen en streekplannen aan Nederlandse zijde. Helaas hebben de regionale en lo kale overheden aan Vlaamse en Waalse zijde aangegeven dat zij (nog) niet in staat zijn om hun ruimtelijke plannen in deze infrastructuur te ontsluiten. Beoog de gebruikers zijn planologen en beleids makers aan beide zijden van de grens en verder burgers en het bedrijfsleven. Parti cipanten in Nordrhein-Westfalen zijn Stadt Aachen, Kreis Aachen, Kreis Heis- berg, Kreis Euskirchen en Bezirlcsregie- rung Köln en in Limburg de gemeen ten Heerlen-Parkstad, Sittard-Geleen en Maastricht en verder de provincie Lim burg. In juni van dit jaar is de Euregio Maas-Rijn akkoord gegaan met de uitvoe ring van dit proj eet. De vraag naar aansluitende geodata stopt niet bij de grens. De goede samenwerking van Nordrhein-Westfalen met de aanlig gende Nederlandse provincies maakt de uitvoering van grensoverschrijdende pro jecten mogelijk. Zorgpunt is wel dat de hiervoor in te richten geodata-infra- structuur (op basis van de principes van INSPIRE) logisch één geheel gaat vormen met de eveneens in te richten Nationale GeoData Infrastructuur (NGDI). Maar ach, die klus kunnen wij toch wel klaren? Ko van Raamsdonk Reacties zijn van harte welkom op mijn email-adres: ko.vanraamsdonk@kadaster.nl GEO-INFO 2005-10 Geo-lnfo in de Praktijk Koning Voetbal en goed nabuurschap: de vraag is grensoverstijgend V -ï' 463

Geo-Info | 2005 | | pagina 25