De stand van zaken bij het stelsel van (authentieke) basisregistraties Jan de Kruif, redacteur. gistraties ontstaat ordening in de gege vens en neemt de kwaliteit daarvan toe. Basisregistraties worden wettelijk geregeld. De overheden moeten ver plicht gebruik maken van deze basisre gistraties en bovendien zijn ze ver plicht om fouten en dergelijke terug te melden. De houder van de registratie is vervolgens verplicht deze op te los sen en een aantekening in het bestand te maken. Op deze wijze wordt de kwa liteit van de registratie continu verbe terd. Burgers en bedrijven hoeven slechts eenmalig hun gegevens aan te bieden. 'Eenmalige invoer, meervou dig gebruik', is het motto. Vergunningen verlenen, huursubsidie toekennen of criminelen opsporen. e afgelopen jaren is veel gepraat en geschreven over authentieke registraties en het stelsel van basisre gistraties [Rietdijk 2004][Wevers 2004]. Tot voor kort werd duidelijk onderscheid gemaakt tussen authentieke re gistraties en basisregistraties. Tegenwoordig heeft men het over basisregistraties. Deze basisregistraties bestaan uit au thentieke gegevens die intensief worden gebruikt binnen de overheid. Wijziging van deze gegevens gebeurt op basis van een officieel document zoals een akte of een raadsbe sluit. Voorbeelden van deze basisgegevens zijn: naam en adresgegevens, kadastrale gegevens en gebouwg eg evens. Overigens kunnen basisregistraties ook niet-authentieke gegevens bevatten. Basisregistraties bestaan uit gegevens die worden gebruikt in meerdere beleids-, uitvoerings- en handhavingslcetens. Door deze basisgegevens vast te leggen in een stelsel van re- Iemand die nu een huis, fabriek of schuur wil (ver)bouwen, krijgt te maken met een groot aantal vergunningen verstrekt door ver schillende overheidsinstanties. Verschillende vergunningen met elk hun eigen criteria, procedures, loketten, afhandelingtermij nen, kosten (leges) en toezichthouders. De vergunningaanvragen doorlopen ieder hun eigen procedures die kunnen leiden tot tegenstrijdige vergunningen (de ene vergunning krijg je wel; de andere niet) of tot tegenstrijdige vergunningvoorschriften. Dit is voor burgers en bedrijven onoverzichtelijk en tijdrovend. Daarom is VROM gestart met het project 'omgevingsvergunning'. Bij deze integrale vergunning staat degene die een vergunning nodig heeft centraal. Door invoering van de omgevingsvergunning hoeft ie mand straks nog maar één vergunning aan te vragen, bij één loket. Het gaat hierbij om: - VROM-wetten (milieu-, bouw-, sloop-, aanleg- en gebruiksver gunning); - Monumentenwet; - Natuurbeschermingswet; - Flora- en faunawet; - Gemeentelijke en provinciale verordeningen (vergunningen op gebied van kappen, reclame, aanleg terras en uitrit). De omgevingsvergunning maakt onderdeel uit van een wetsvoor stel voor een nieuwe Wet Algemene Bepalingen Omgevingsrecht. Deze wet zal de verschillende vergunningen, ontheffingen, vrijstellingen en meldingen bundelen die nodig zijn voor het realiseren van een fysiek object (bouw, aanleg, oprichten, gebruik en sloop). Dit doet VROM op een zodanige manier dat straks één besluit overblijft. GEO-INFO 2005-10 Stelsel basisregistraties komt nu van de grond Basisregistraties staan de afgelopen tijd in de belangstelling. Na jaren studie, onderzoek en veel praten, zit er nu vaart in. Er wordt hard gewerkt aan de, voor de geo-infor- matie belangrijke, basisregistraties gebouwen, adressen, kadaster (ook percelen genoemd) en geografie (ook kaarten genoemd) en ook de GBKN is in beeld. Tijd dus om hier in Geo-lnfo aandacht aan te besteden. Het ministerie van VROM is verant woordelijk voor de totstandkoming van deze basisregistraties. Hier trekt omgevingsvergunning ir. Noud Hooyman de kar; hij vertelde mij het waarom, het hoe en wanneer Aanleiding voor het inrich ten van de basisregistraties van dit grootse traject. Wat zijn basisregistraties

Geo-Info | 2005 | | pagina 28