Om haar werk te doen, heeft de over heid gegevens nodig. Véél gegevens, vastgelegd in maar liefst 30.000 ver schillende systemen. Dat moet anders. Minder versnipperd, eenvoudiger", al dus het Programmabureau Stroom lijning Basisgegevens (www.stroom lijningbasisgegevens.nl). Stroomlijning Basisgegevens is weer onderdeel van het Programma Andere Overheid (www.andereoverheid.nl) dat een pro gramma is van het kabinet Balkenen de II met als doel de hele overheid effi ciënter en beter te laten werken. Het programma valt onder de Minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties (BZK). Op dit mo ment moeten burgers en bedrijven voor elk contact met een overheid hun gegevens opnieuw opgeven. Deze ge gevens worden dan in één of meer van die 30.000 overheidsbestanden opge slagen. Afhankelijk van de toepassing worden de gegevens op verschillende manieren verzameld. De definities zijn dus nu niet eenduidig en daarbij ontstaan verschillen door foute of an dere schrijfwijzen zoals van straatna men. Dit betekent dat bestanden lastig lcoppelbaar zijn. Zo wordt in Nederland veel tijd en geld verspild aan inefficiënt gegevensverkeer. De Tweede Kamer heeft er dan ook op aangedrongen om aan deze situatie op korte termijn een einde te maken zodat burgers en bedrijfsleven hun ge gevens maar eenmaal behoeven aan te leveren en de overheid efficiënt ge bruik kan maken van deze informatie. Napoleon heeft twee eeuwen geleden het (papieren) bevolkingsregister en het kadaster ingesteld; twee systemen met unieke gegevens. Dit elektroni sche tijdperk vraagt dringend om een forse uitbreiding. De voorgestelde ba sisregistraties zijn een flinke stap vooruit. Ook zijn deze noodzakelijk om de elektronische dienstverlening aan de burgers te verbeteren. De toe passingen liggen zowel binnenge meentelijk als daarbuiten bij andere overheden. Belangrijke punten zijn fraudebestrijding, handhaving van de openbare orde en veiligheid, rampen bestrijding maar ook vergunningver lening, bestemmingsplannen en bete re dienstverlening. Een voorbeeld is de omgevingsvergunning (zie kader op linkerpagina). Rol van VROM De afgelopen paar jaar heeft VROM haar taak als coördinerend ministerie voor de geo-infor- matie met veel elan nieuw vorm gegeven. In de vorige eeuw merkte de buitenwereld weinig van deze taak. Nu speelt VROM een prominente rol op dit gebied. Het van de grond trekken van vier basisregistraties, waaronder de lastige Adressen en Gebouwen, is geen sinecure. De taken van VROM op het gebied van de geo-informatie in Nederland zijn: Het coördineren van de geo-informatie door het opzetten van een geo-infrastructuur. Hiertoe behoort het van de grond brengen van de vier basisregistraties en vermoedelijk worden deze vier eind dit jaar uitgebreid met de GBKN en DINO. VROM is hiervoor ver antwoordelijk; zij levert de projectleiders, de voorlichting en verzorgt het wetge vingstraject. Verder is VROM verantwoordelijk voor het Europese overleg 'Inspire' met de verplichtingen die hieruit voortvloeien; Verder stimuleert en subsidieert VROM de kennisontwikkeling onder meer via het pro gramma 'Ruimte voor Geo-informatie'; Coördinatie van de organisatie; dit gebeurt in nauw overleg met het werkveld. Inzet is de versterking van het NCGI-Clearinghouse en de RAVI door een fusie van beide. Overwogen wordt een platform voor een breed gebruikersoverleg hier onder te brengen inclusief leveranciers en alle grote gebruikers zoals de openbare veiligheid. Verder kan hier de standaardisatie en het knooppunt Inspire worden ondergebracht. Dit knooppunt moet de nationale leveringen van geo-informatie gaan verzorgen. Welke basisregistraties komen er? Het kabinet heeft zes registraties aangewezen die de vitale gegevens bevatten van de overheid. VROM is verantwoorde lijk voor de totstandkoming van vier van de zes basisre gistraties: Gebouwen, Adressen, Kadaster en Geografie (voorheen Percelen en Kaarten). Het Ministerie van Econo mische Zaken is verantwoordelijk voor het Basis Bedrijven Register en het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijksrelaties voor de Basisregistratie Personen en het gehele stelsel. In fig. 1 is het overheidsbrede stelsel van ba sisregistraties weergegeven. Fig. 1. De relaties tussen de basisregistraties. Wïï jüPtfc Ntt-vuluUfi# Welke komen er nog meer? Inmiddels zijn er door het Programmabureau Stroomlij ning Basisgegevens drie nieuwe basisregistraties aange wezen: de kentekenregistratie van de RDW (Rijksdienst Wegver keer); de polisadministratie door UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemers Verzekeringen); de inkomens- en vermogensregistratie bij de Belasting dienst. Verder wordt van nog eens drie registraties nader onder zocht of zij ook basisregistratie kunnen worden: de registratie van niet-ingezetenen; de Grootschalige Basislcaart Nederland (GBKN); Data en Informatie Nederlandse Ondergrond (DINO). GEO-INFO 2005-10

Geo-Info | 2005 | | pagina 29