bruilc en, het heetste hangijzer, de financiering. Dit laatste punt wordt hierna nader toegelicht. De verwachting van VROM is dat nog dit jaar een principebesluit valt de GBKN op te nemen als basisregistratie. Vervolgens zou na het wetge vingstraject de formele invoering, vermoedelijk pas na 2008, kunnen plaatsvinden. Tot slot de financiën. Deze zijn cruciaal voor de haalbaar heid van de diverse basisregistraties, vooral van de registra tie als gebouwen en adressen die nog deels opgebouwd moeten worden. Uitgangspunt van VROM bij de BAG is dat de beheerder van de registratie de kosten voor opbouw en beheer zelf betaalt omdat deze beheerder, veelal de ge meente, ook de grootste voordelen van de registratie zal hebben. VROM betaalt de kosten voor onderzoek, de pro jectleider, de benodigde wetgeving, voorlichting en promo tie als nieuwsbrieven, website en de investering voor de lan delijke voorziening. Kadaster Voor de basisregistratie Kadaster zijn opbouw, bijhouding en beheer al geregeld in de kadasterwet. Hierin is ook geregeld dat voor inzage betaald moet worden. Dit laatste zou het gebruik van de gegevens wel eens kunnen beperken. Voor gebruik ten behoeve van verkoop van onroerend goed zal dit geen probleem zijn maar voor andere raadplegingen door burgers zou dit een remmende factor kunnen zijn. Zou voor dit soort raadplegen van deze registratie geen simpele vorm van centrale financie ring mogelijk zijn? Dit zou tot een besparing aan administratie ve lasten van particulieren en het Kadaster leiden. Randvoor waarde is dat het Kadaster kostendekkend werkt. Geografie Voor de basisregistratie Geografie, het ToplONL bestand, zijn de opbouw, bij houding en beheer eveneens geregeld. Ook hier geldt een betaling voor het gebruik maar hier wordt meer dan 90% van de kosten doorbelast aan andere overheden. Hier is dus duidelijk sprake van het rondpom pen van geld binnen de overheid. Zou ook hier deze admi nistratieve rompslomp kunnen worden vermeden door een vorm van centrale financiering? Zodanig dat gebruikers in vloed hebben, de kwaliteit en actualiteit zijn gewaarborgd en het Kadaster kostendekkend werkt. Adressen en gebouwen Bij de besluitvorming voor de basisregistratie Adressen en Ge bouwen is een keuze gemaakt voor het financieringsmodel waarbij elke partner zijn eigen kosten draagt en de eigen ba ten incasseert. Uit een lcosten-batenanalyse, die in opdracht van VROM is gemaakt [ECORIS-NEI, 2004], blijkt dat de kosten van deze basisregistraties binnen enkele jaren worden terug verdiend door de gemeente. Het is dus een zeer rendabele in vestering, zeker als daar nog de voordelen van andere overhe den bijkomen. Het probleem binnen de gemeenten is echter dat de kosten expliciet zichtbaar zijn bij de (geo-)afdeling, die de opbouw en bijhoudingstaken verricht, en dat andere afde lingen, als gemeentebelastingen, bouw- en woningtoezicht, de brandweer en milieu, de vruchten plukken. De kosten wor den in totaal geraamd op 84.000.000,-, het merendeel ten laste van de gemeenten, ca. 4.000.000,- ten laste van VROM en ca. 1.900.000,- per jaar ten laste van de centrale beheerorganisatie. De geka pitaliseerde baten zijn 415.000.000,- wat nog exclusief de pm-posten en de niet te kwantificeren baten is. Enkele ba ten volgens het onderzoek: vermindering van de kosten van verwerken en beheer van de gege vens: 161.000.000,-; 60.000.000,- efficiencywinst waar van de helft door het gecentraliseer de beheersysteem waardoor de ge meenten geen gegevens meer hoe ven te leveren aan andere gebrui kers buiten de gemeente; administratieve lastenverlichting van burgers en bedrijven: 26.000.000,-; fraudebestrijding: 168.000.000,- (al les netto contante waarde). Daarnaast zijn er besparingen als ge volg van de vergroting van de openbare orde en veiligheid, verbetering van toe zicht, handhaving, versterken gebieds gericht beleid, enzovoorts. Kortom, je vraagt je af waarom deze registratie nog niet van de grond is gekomen als hij zo rendabel is. Maar voor bestuur- ders in de gemeenten ligt dit wat lasti ger: zij moeten beslissen over de uitga ven terwijl de baten na hun tijd komen. Een aanvraag voor de opbouw van een gebouwenregistratie is dan ook in hun ogen geen 'sexy' onderwerp. GBKN De opbouw is gereed, de bijhouding geregeld maar er moeten nog de no dige problemen worden opgelost. De GBKN is een publiek/private samen werking met een lappendeken aan bestuurlijke afspraken. Er zijn twaalf regionale samenwerkingsverbanden waarin nutsbedrijven, gemeenten, kadaster en in een aantal gevallen provincies meedoen. Daarnaast zijn er 23 Topografie Producerende Ge meenten (TPG's). Er is een landelijk samenwerkingsverband. Zij hebben de ambitie basisregistratie te worden en VROM staat daar positief tegeno ver maar dan moet naast de andere knelpunten de financiering worden opgelost. Bij de GBKN gaat het om grote (gedane en toekomstige) in- GEO-INFO 2005-10 Financiën Basisregistratie Gebouwen en Adressen is voor gemeenten een zeer rendabele investering

Geo-Info | 2005 | | pagina 32