couting Nederland is de grootste jeugd- en jongeren vereniging van Nederland. De organisatie biedt ruim 90.000 jongens en meisjes een plezierige en afwisse lende vrijetijdsbesteding. Zo'n 20.000 kaderleden spannen zich daarvoor vrijwillig in. De locale scoutinggroepen zijn de basiseenheden van Scou ting Nederland. Er zijn er bijna 1.200 basiseenheden ver spreid over het land. Elke groep is vervolgens onderverdeeld in speltaklcen: leeftijdsgroepen waarop alle activiteiten worden afgestemd. De activiteiten zijn geïnspireerd op en door het buitenleven en hangen nauw samen met het type groep. Er zijn landscoutinggroepen, waterscoutinggroepen, luchtscoutinggroepen, ruiterscoutinggroepen, muziek- scoutinggroepen (scoutingbands) of gecombineerde groe pen. Verder zijn er nog enkele landelijke groepen die zich richten op een bepaald thema zoals EHBO of theater. Scou ting sluit zo goed aan op de belevingswereld van alle leden. Alle groepen zijn lid van Scouting Nederland. Daarnaast zijn ze aangesloten bij een scoutingregio. Er zijn 48 scou- tingregio's in Nederland die voor alle aangesloten groepen activiteiten en trainingen verzorgen en advies geven. Wa terscoutinggroepen kennen een eigen regio-indeling in 21 'admiraliteiten'. Op basis van alle gegevens waarover Scouting Nederland al beschikte, zou het mogelijk moeten zijn om een kaart te maken waar alle scoutingregio's en locale scoutinggroepen op staan. Zo'n kaart zou ook door Scouting Nederland kun nen worden gebruikt voor allerlei communicatie- en pro- motiedoeleinden.De beschikbare gegevens bleken redelijk actueel, al ontbraken enkele pas opgerichte groepen en wa ren er nog gegevens aanwezig van reeds opgeheven groe pen. Soms ontbraken adresgegevens en waar ze wel be schikbaarwaren, betrof het vaak de postadressen en niet de adresgegevens van de locatie van de groep zelf. Met behulp van de websites van de groepen en de regio's is het gelukt om de adresgegevens te herzien en alle groepen tot op adresniveau nauwkeurig op te slaan in een GIS-bestand. Met behulp van het Nationale Wegenbestand en een stratenatlas heb ik alle groepen vervolgens een plaats gege ven op een kaart met de afmetingen van een tafelkleed: 162 x 138 cm. Een symbooltje geeft voor elke groep het type aan. Scouting Nederland hanteert geen exacte regiogrenzen. Om de regio's toch op de kaart te kunnen weergeven, heb ik de regio's opgebouwd uit gemeenten. Daartoe moesten enkele gemeenten worden gesplitst omdat de groepen in die ge meenten tot verschillende regio's behoren. Het resultaat is een landsdelckende lappendeken bestaande uit 48 stukjes. De ondergrond voor de kaart is vervaardigd door Mare Bel. Voor de scoutingkaart heb ik veel details uit Marc's kaart weggelaten en de kleuren omgezet naar neutrale grijstin- Eddie Poppe ten. Water, bos, zand, steden en dorpen zijn eruit gefilterd en naar de voor grond verplaatst vanwege de verbon denheid met de activiteiten van alle scoutinggroepen. Door de regio's deels doorzichtig te maken, is de onder grond goed zichtbaar. Ook heb ik nog de kampeerterreinen, die beheerd wor den door Scouting Nederland, de label- terreinen en de scoutshops aan de kaart toegevoegd. De lange afstand wandelpaden van de Stichting Wandel- platform-LAW en de recreatieve zeil bootroutes van de Stichting Recreatie- toervaart Nederland completeren de kaart. De kaart is inmiddels klaar en heeft al le verwachtingen overtroffen.. De samenwerking met Scouting Neder land was erg prettig en heeft tevens ge leid tot een aansluitend initiatief: het ontsluiten van alle scoutinggroepen via een viewer op internet. Martijn Meijers is daar momenteel druk mee bezig en de resultaten, die het initiatief tot dusver heeft opgeleverd, zijn veel belovend. Op www-dev.scouting.nl/sta- tic_old/gi/ kan deze website (in ontwik keling) worden bekeken. t/ "2t F P I I GEO-INFO 2005-10 "«3 ro aj ■O C o "O Q) aj CD Scouting Nederland op de kaart gezet 474 1 f w r r i I I

Geo-Info | 2005 | | pagina 36