Intreerede prof. Vosselman bij ITC en UT n 2004 is prof.dr.ir. George Vossel man bij het ITC aangesteld als hoog leraar 'Geo-Information Extraction with Sensor Systems'. In 2005 kwam Ad van der Meerredacteur. genschappen (nauwkeurigheid, ken merk) niet meer zo relevant want hierdoor is nu segment based processing mogelijk: de interpretatie van de dataset op basis van bepaalde eigen schappen. Dit kan ook met video-op namen: het grote aantal beelden geeft een enorme overbepaaldheid; daarmee kan een goede schatting van daar een benoeming bij aan de Univer- op twaalf tot twintig kilometer hoogte de camerabeweging worden gemaakt siteit Twente als hoogleraar 'Geo-Infor mation Extraction and Remote Sen- voortdurend rondjes maakt - een tus- en is een robuuste oppervlalcterecon- senvorm tussen satelliet en een 'ge- structie mogelijk waardoor de kwa liteit van de video niet de bepalende factor is. Een videodemo van zo'n re- sing'. Deze gebieden vormden vanzelf- woon' vliegtuig dus. Een belangrijk sprekend het onderwerp van zijn (ge- aandeel hierin levert de voortgaande combineerde) intreerede op 15 septem- miniaturisering van apparatuur: in constructie door de ETH Zürich liet ber 2005. Hij gaf daarin een helder een UAV wegen de instrumenten niet dat overtuigend zien. overzicht van de ontwikkelingen in de komende jaren en welke mo gelijkheden dat biedt. Opnameapparatuur Digitale fotografie is nog geen da gelijkse norm voor luchtfoto's. Om een analoge kwaliteit te ha len moeten digitale luchtfoto's een grootte van 10.000x10.000 pixels hebben. Maar met work arounds als three line en multiframe camera's zullen vergelijkbare re sultaten mogelijk worden. Snel ler gaan de ontwikkelingen bij de airborne laser scanning. Deze me thode is bijna standaard gewor den voor het inwinnen van digita le hoogtemodellen. Puntdichthe den van 10 punten/m2 zijn al heel normaal en met helikopters kun nen nog hogere dichtheden wor den bereikt. Met één opname kun nen gelijktijdig vijf pulses worden uitgezonden die vijf verschillen- Foto Baayens, Enschede. Vooruitzichten Vosselman schetste zonnige voor uitzichten voor zijn vakgebied. Laserscanning is over de hele wereld toepasbaar en met de hoge puntdichtheden worden de auto matische filters voor het maken van DHM's steeds verfijnder (waardoor minder menselijke handelingen nodig zijn). De auto matisering van kaartvervaardi ging kan worden verbeterd als de software op de werkstations wordt ingericht op de ondersteu ning van puntenwollcen. Overi gens zal geen volledig geautoma tiseerde interpretatie mogelijk zijn: huizen en vegetatie zullen doorgaans wel lukken maar bij voorbeeld wegen blijven lastig te interpreteren. Het opsporen van veranderingen in multitemporele datasets (change detection) is minder problematisch: hier speelt de beelden opleveren waardoor je bij- meer dan vijf kilogram. Compacte ap- het probleem van de interpretatie voorbeeld een beeld kunt krijgen van paratuur maakt het ook mogelijk om niet. De hoge puntdichtheden maken modelvliegtuigen en -helikopters te ook het opsporen van veranderingen gebruiken; daarmee kun je snel en in de terreinhoogten mogelijk. Vossel- van satellietopnamen over een jaar of flexibel van een beperkt gebied opna- man noemde ook de boeiende moge- het terrein onder begroeiing. Verder meldde Vosselman dat de resolutie twee 0,4-0,5 meter zal bedragen, en men maken, bijv. na een ramp. dat bij de multi-sensor systemen de toekomst ligt in de integratie van op- Van punt naar segment lijlcheden voor 3D city modelling die op termijn grotendeels geautomati seerd zal kunnen plaatsvinden, op ba- tische en range sensoren. Lichtgewicht en model vliegtuigen Naast satellieten, helikopters en vlieg tuigen verwacht Vosselman enkele nieuwe mogelijkheden. In 2008 komt het eerste Unmanned Airborne Vehicle (UAV): een lichtgewicht vliegtuigje (vleugelbreedte zestien meter) dat Door de grote hoeveelheid digitale ge- sis van een combinatie van hoogtege- gevens die de nieuwe inwinningstech- gevens en (video)beelden. nielcen opleveren, zijn sterk geauto- Samengevat creëren de verbeterde en matiseerde verwerkingsmethoden nieuwe sensoren, opnameplatforms mogelijk geworden. Hoge puntdicht- en verwerkingsmethoden grote mo- heden leveren een hoge redundantie gelijkheden voor verregaande auto- op en met filtering van digitale hoog- matische verwerking van deze gege- tegegevens is een scheiding tussen vens. Professor Vosselman zal zijn maaiveld en bomen of bebouwing onderzoek de komende jaren dan ook functioneert op zonne-energie en dat mogelijk. Daardoor zijn de puntei- daar op gaan richten. GEO-INFO 2005-10 Sensing geo-information"

Geo-Info | 2005 | | pagina 44