Mapping Hacks: Tips Tools for Electronic Cartography Schuyler E., Gibson R. Walsh, J., O'Reilly Media Inc, Sebastopol (California, VS) 2005, ISBN 0596007035. Prijs €29,95. In eerste instantie zou je, bij het le zen van de boektitel, deze boekbe spreking snel overslaan. Het woord 'hack' doet al snel aan puberende com- puternerds denken die, starend naar een zwart schermpje, een plan beden ken om het computernetwerk van de Nederlandse Bank binnen te dringen. Zou dit boek immers niet opvallen tus sen de andere uitgaven van O'Reilly over, onder andere, computerbeveili ging, programmeren en internet? De 'Hacks'-boekenserie van O'Reilly her overt echter de term 'hacking' voor de goedwillende computergebruikers. De boeken zijn geschreven voor "innova tieve mensen die ontdekken en experi menteren, de geheimen van computer programma's ontrafelen, die nuttige programma's maken en computers ge bruiken om zelf leuke dingen mee te doen". Wie het boek zelf in handen heeft, valt het ook direct op. Worden de boeken van O'Reilly normaal herkend aan de saaie gravures van dieren - het boek "Programming PERL" wordt daarom zelfs liefkozend 'The Camel' genoemd - het boek "Mapping Hacks" heeft een vriendelijkere uitstraling door de kleu renfoto op de omslag. Verwijzen de kaart en het kompas op de foto naar de traditionele gereedschappen van de kartografie, de zogenaamde 'hacks' in het boek wijzen de lezer op de nieuwe gereedschappen voor de elektronische kartografie, zowel op de desktop als op het Web. Ook het binnenwerk is rijke lijk voorzien van kleurenfoto's. Hoe kan het ook anders voor een boek over kartografie? In negen hoofdstukken wordt aan de hand van verschillende hacks uitge legd hoe je met simpele computerpro gramma's en websites je dagelijkse le ven, je omgeving en de wereld in kaart kan brengen. Veel voorbeelden hebben betrekking op de Verenigde Staten om dat daar de geografische gegevens vrij elijk beschikbaar zijn. Hierdoor zijn met name hoofdstuk twee en hoofd stuk zeven minder interessant voor Nederlandse lezer. Maar laat je hier door niet weerhouden! Wil je een kaartje maken van alle lan den op de wereld waar naartoe je op va kantie bent geweest? In hack 3 wordt je verteld hoe je dit kunt doen met be hulp van de website World66 (www.world66.com). Niet helemaal ze ker over de verschillende notaties van geografische coördinaten en omreke ning van graden, minuten en seconden naar decimale graden? Lees dan hack 25. En sla zeker hack 28 niet over als je je altijd al hebt verbaasd over de ver nuftige wereldbollen van Geografiek. De verschillende hacks in hoofdstuk vier leggen je uit hoe je op je website een kaartje in Flash, Java of DHIML kan opnemen met de locaties van bijvoor beeld winkels, aardbevingen of waar je jouw vakantiekiekjes hebt genomen. Wil je meer uitje GPS halen of er juist meer i nstoppen? Hoofdstuk vij f geeft j e genoeg ideeën wanneer een druilerig weekendje plannen voor een GPS-wan- deling dwarsboomt. Tenslotte beschrij ven de hacks in de hoofdstukken zes tot en met negen hoe je verschillende Open Source GIS-programma's kunt ge bruiken voor geografische analyses en het bouwen van web-applicaties. De korte hacks en de vele illustraties maken het boek toegankelijk voor de geïnteresseerde lezer van Geo-info met weinig programmeerervaring. Aan de andere kant geven de technische hacks, met stukjes code in PERL, Java Script en HTML, de software-ontwilcke- laar en internetprogrammeur met wei nig kennis van kartografie en GIS ge noeg informatie om zelf nieuwe pro gramma's te schrijven en applicaties te bouwen. Voor deze groep lijkt het boek met name bedoeld. Ook als je heimwee hebt naar Are/Info onder Unix en er niet voor terugdeinst om een comman do na de prompt op het scherm in te tikken dan voel je je weer thuis bij het lezen van dit boek. Tenslotte laat dit boek aan de hand van vele voorbeelden zien dat Open Source GIS een goed al ternatief biedt. Op de website Mapping Hacks (www.mappinghacks.com) kan je geo grafische bestanden en Open Source GIS programma's downloaden. Boven dien schrijven de auteurs regelmatig over onderwerpen die in het boek wor den besproken. Ondergetekende heeft enkele hacks voor het boek Mapping Hacks geschre ven en trad op als technisch redacteur voor O'Reilly Media Inc. Helaas ont vangt hij geen inkomsten uit de ver koop van het boek. Edward Mac Gillavry GEODET Het vak van geodeet staat in Kroatië vol gens mij goed aange schreven... Henri Lauwerijssen v JL Schuyler Crle, O RLILLY* Rich Gibson S Jo Walsh GEO-INFO 2005-10

Geo-Info | 2005 | | pagina 46