g¥n m- Tastbare Tijd; cultuurhistorische atlas van de provincie Utrecht Blijdenstijn, R., Provincie Utrecht Uitgeverij PlanPlan, Utrecht 2005, ISBN 9076092400. Prijs €29,50. Diverse provincies hebben een cul tuurhistorische atlas ontwikkeld of zijn daar mee bezig. In de meeste gevallen zijn deze atlassen via inter net te raadplegen. De provincie Ut recht heeft naast de website ook een atlas in boekvorm uitgegeven. Hier mee is deze provincie tot nog toe de enige die dat heeft aangedurfd. Een veel voorkomend probleem bij cultuurhistorische kaarten is dat de ze onleesbaar worden door een teveel aan informatie die de kaarten bevat ten. In 'Tastbare Tijd' heeft men dit getracht te voorkomen door gebruik te maken van een 'periodiek systeem' voor de provincie Utrecht. De ruimte (de provincie dus) wordt ingedeeld in tien deelgebieden, die geselecteerd zijn op basis van lijnen uit het oude cultuurlandschap. De tijd wordt ingedeeld in vijf tijdlagen (0-1000; 1000-1600; 1600-1800; 1800 1900 en 1900-2000). Deze tijdlagen zijn gevormd om omslagpunten die voor veranderingen in het landschap hebben gezorgd. Het gebruik van het periodiek systeem mist zijn uitwer king niet. In de atlas worden alle deelgebieden apart besproken en zijn per deelgebied alle tijdlagen apart gekarteerd. Het effect is dat de kaarten niet te vol en daardoor goed leesbaar zijn. De kaarten van de tijd lagen zijn vlak achter elkaar ge plaatst waardoor bij het doorblade ren het effect ontstaat alsof er naar een animatie wordt gekeken. Om te voorkomen dat de bovenliggende structuren, die de deelgebieden hun samenhang verlenen, onzichtbaar blijven, is er een apart hoofdstuk waarin de provincie als geheel wordt gekarteerd naar de tijdlagen. Opval lend is dat bij elk van deze kaarten een legenda is opgenomen (dit geldt voor de kaarten in het hoofdstuk over verdedigingslinies) terwijl de kaarten bij de deelgebieden een algemene le genda hebben die achterin het boek is opgenomen en die uitgeklapt kan worden. Aan die legenda is overigens de nodige aandacht besteed. Zo wordt bijvoorbeeld via grijswaarden aange geven of een topografisch element nog bestaat, of het element nog be staat maar uit een vorige tijdlaag af komstig is of dat het element verdwe- nen is. De schaalaanduiding op de kaarten komt enigszins merkwaardig over: drie centimeter op de kaart komt overeen met half uur gaans (=2,5 km). Het boek is voor twee groepen lezers bestemd: in de eerste plaats voor de geïnteresseerde leek. De duidelijke kaarten met de helder geschreven teksten maken dit boek voor een breed publiek toegankelijk. Maar ook voor beleidsmedewerkers op het ge bied van ruimtelijke ordening is het een prima boek. Na ieder hoofdstuk en na ieder deelgebied wordt uitge breid ingegaan op planologische aan bevelingen. Het boek wordt verder aangevuld met talloze thematische kaarten, afbeeldingen van oude kaar ten en foto's. Naast het boek is ook een website ge lanceerd. Deze site kenmerkt zich door vernieuwende internettechnieken, zeker waar het cultuurhistorische kartering betreft, www.provincie-ut- recht.nl -» Thema's -» Cultureel Erf goed -» Cultuurhistorische atlas. Het openingsscherm toont zes keu zemogelijkheden waarvan de Cul tuurhistorische Kaart de meest inte ressante is. Het openingsscherm toont de kaart van de provincie. Er kan op twee manieren worden inge zoomd: via het vergrootglas en via een schuifregelaar. Dit inzoomen gaat traploos en het kaartbeeld wordt aangepast aan het zoomni- veau. Dit is uniek voor deze soort internetapplicaties. De tijdlagen ko men ook op de website terug. Zeer prettig is dat de gebruiker van tijd laag kan wisselen zonder dat de kaart verschaalt. De website en het boek kunnen niet los van elkaar worden gezien maar zijn een aanvulling op elkaar. De uit gave van het boek bewijst waarom al léén een internetatlas niet voldoende is. Op een website kan nooit zoveel achtergrondinformatie worden gege ven als nu in het boek is gedaan. Al met al is het een zeer vernieuwend project: zowel de combinatie boek-website als ook de toegepaste technieken als de karteringen. Elger Heere Nominaties voor de Kartografieprijs 2005 De GIN-sectie Kartografie en Geovisualisatie roept op tot de voor dracht van kartografische producten voor de Kartografieprijs 2005. Een ieder die afgelopen jaar een globe, kaart, atlas of ander pro duct heeft gezien, in bijvoorbeeld het nieuws, op het web, in (over- heids) publicaties of op straat, die duidelijk uitspringt boven het ge middelde wordt opgeroepen deze producten te nomineren en dit voor 25 oktober 2005 door te geven aan M.J. Kraak (kraak@itc.nl). Op 24 no vember 2005 zal de juiy tijdens het GIN-congres de prijs uitreiken. Uitnodiging Algemene Ledenvergadering GIN Het bestuur van Geo-lnformatie Nederland (GIN) nodigt u hierbij van harte uit voor het bijwonen van de Algemene Ledenvergadering tij dens het GIN congres op vrijdag 25 november 2005 van 13:00 tot 14:00 uur in één van de zalen van het RAI-congrescentrum in Amsterdam. De agenda zal binnenkort op de website worden ge publiceerd. qMltü&éhistortsche atlas van de provmqe yttednt flta Geo-lnformatie Nederland GEO-INFO 2005-10

Geo-Info | 2005 | | pagina 47