Op de conferentie Autocarto 2005 in Las Vegas eind mei 2005 was een van de thema's 'Geonames'. Ofwel, wat is er nodig om het probleem van de geografische oriëntatie en locatie in menselijke termen op te lossen: qua spelling gestandaardiseerde plaatsnamen als een brug tussen plaatsen op aarde en verbale informatie. In Europa werd tegelijkertijd op het 'Bundesamt für Kartographie und Geodasie' de startvergadering gehouden voor het Euro- GeoNames-project, de aanzet voor het creëren van een virtuele database van geografische namen van Europa. De verschillende nationale bestanden van geografische namen, elk eigendom van en bijgehouden door de nationale kar- teringsorganisatie, zullen via dit project aan elkaar verbonden kunnen wor den. Bedoeling is dat via EuroGeoNames de officiële namen die vallen binnen elk willekeurig begrensd gebied in Europa toegankelijk zullen zijn. Voor Nederland zal door EuroGeoNames voor samenwerking een beroep ge daan worden op de Topografische Dienst Kadaster die, omdat dat nu eenmaal nodig is voor haar topografische kaarten, de zorg voor de aardrijkskundige namen in Nederland op zich heeft genomen. De mensen daarvan hebben de laatste 150 jaar een bestand van namen bijgehouden en gedocumenteerd en zij waren de enige die dat deden; zeker de laatste dertig jaar, toen de Meetkundige en de Hydrografische Dienst, die aanvankelijk zorgden voor de polder- en waternamen, daarmee stopten. Ook zonder daar een officiële op dracht voor te hebben, heeft de Topografische Dienst daarmee in feite voor een standaard in Nederland gezorgd. Die standaard in Nederland is nu enigs zins in gevaar door een verkeerde uitleg van de gemeentewet. Onderdeel van de gemeentewet is dat gemeenten, voor de inrichting van hun gebied, de be voegdheid hebben namen te geven aan wegen. Die bevoegdheid wordt nu doorgetrokken naar andere geografische objecten zoals waterlopen, kunst werken en zelfs streeknamen. De namen die de Topografische Dienst Kadaster jarenlang heeft gekoesterd, lopen het risico te worden aangetast (waardoor de onzekerheid hoe ze te schrijven toeneemt) doordat een aantal gemeenten nu vindt dat ze hun streekeigenheid moeten beklemtonen door de namen in de plaatselijke streektaal vast te stellen. Pas nu dat gevaar dreigt, realiseren we ons hoe belangrijk het onbezoldigde werk van de TDN is geweest om een de facto standaard voor de schrijfwijze van de namen te creëren. Voor Nederland staat in het komende wetsvoorstel voor het Kernbestand dat er geografische namen moeten worden verzameld. Het risico van de nieuwe interpretatie van de gemeentewet geeft echter aan hoe onzorgvuldig we in Nederland met onze geografische namen omspringen en het werk van de TDK zal daardoor alleen maar moeilijker worden. Iedereen die met geo-informatie werkt, zou zich dat moeten aantrekken omdat die namen veelvuldig als link worden gebruikt. Wat er ontbreekt in Nederland is een centrale instantie die als opdracht de zorg voor onze geografische namen heeft. Wel is er bij de Nederlandse Taalunie een Werkgroep Buitenlandse Aardrijkskundige Namen die gaat over de juiste spelling van onze exoniemen (Nederlandse versies van buitenlandse namen). En bij de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen is er een Adviescommissie voor het vaststellen van Nederlandse Aardrijkskundige Namen die bij gemeentelijke herindelingen over de namen van nieuwe gemeenten adviseert. Eigenlijk zou hun werk moeten worden ge combineerd met het naamkundige werk van de Topografische Dienst om een centraal punt te creëren waar de zorg voor de (spelling van de) Nederlandse geografische namen centraal staat, verankerd in het wetsvoorstel voor het Kernbestand. Nederland is nog het enige land in Europa zonder centrale in stantie voor de standaardisering van nationale geografische namen. Geen (Euro)GeoNames zonder nationale standaarden. Fer jan Ormeling AGENDA GIN 14 november 2005 Themadag in samenwerking met NCG 'Geo-informatie en computationele geometrie', Universiteit Utrecht. Zie bericht op p. 436 van nummer 9. 16 november 2005 Wereld GISdag 200, activiteiten op meerdere plaatsen in Nederland. B www.gisdag.nl 23 t/m 25 november 2005 GIN-congres, "Geef Geo-informatie de ruimte", RAI, Amsterdam. Zie bericht op p. 464 van dit nummer. B www.gincongres.nl 25 november 2005 'Militaire kartering in theorie...en praktijk!' Studiedag van GIN-werlcgroep voor de Geschiedenis van de kartografïe, Koninklijke Militaire Academie, Breda en bezoek aan de 8th Map Fair, Grote kerk Breda. Zie bericht op p. 486 in dit nummer. BINNENLAND 29 september 2005 - 8januari 2006 Tentoonstelling De Magie van de Bosatlas, Nationaal Onderwijsmuseum, Rotterdam. B www.onderwijsmuseum.nl 21 oktober 2005 Donateursdag De Hollandse Cirkel, ITC, Enschede. B www.hollandsecirlcel.nl 25 en 26 november 2005 8th European map fair, Grote Kerk, Breda. B www.map-fair.com/Breda.html 8 t/m 11 mei 2006 ISPRS mid-term symposium: Remote sensing From pixels to processes, ITC, Enschede. B www.itc.nl/isprsc7/symposium2006 BUITENLAND 25-26januari 2006 1 st International Conference on Cartography and GIS, Borovetc (Bulgarije). B www.datamap-bg.com/conference 22 februari 2006 GIS-o-polis, Flanders Expo, Gent. B www.flagis.be 15 t/m 17 mei 2006 UDMS 2006 - 25th Urban Data Management Symposium, Alborg, Denemarken. B www.udms.net WWW.GEO-INFO.NL redactie@geo-info.nl GEO-INFO 2005-10 Geonames O 443

Geo-Info | 2005 | | pagina 5