C- ir. P.A.L.M. Janssen, medewerker standaardisatie en ing. M. Reuvers, manager standaardisatie, Ravi zijn van verschillende organisaties en schillende doelen is gemaakt. Kortweg: standaarden voor technologie zorgen ervoor dat softwaresystemen elkaar be grijpen en standaarden voor seman- ter deze softwaresystemen de informa- Door organisaties wordt steeds meer aast alle aandacht voor de technische standaarden gaat het in een informatie-infrastructuur primair om het betekenisvol uitwisselen van data. Om dit ge structureerd te kunnen doen, waarbij een proces van har monisatie in Nederland en over onze grenzen gaat ont staan, is de oorspronkelijke norm NEN 3610 sterk verbeterd (zie kader op p. 445 voor een overzicht van de verschillen). Onder meer heeft dit geleid tot de naamsverandering van 'Terreinmodel Vastgoed' naar 'Basismodel Geo-informatie'. Een nieuwe naam die beter aansluit bij de inhoud. Het mo del biedt de gemeenschappelijke basis voor het modelleren van geo-informatie in specifieke sectormodellen. telijlce component, geo-informatie. Door de grote verscheidenheid aan thematische invalshoeken ontstaat er natuurlijk ook een grote verscheiden heid aan geo-informatie. Fig. 1 schetst een beeld van de verschillende organi saties die allemaal een rol spelen binnen het geo-informatiedomein. Fig. 1. Overzicht van geo-informatie uitwisselende Om duidelijk te maken wat de rol van semantiek is, kunnen we als voorbeeld het informatie-element weg nemen. Een weg wordt gekenmerkt door een aantal attributen als naam, breedte en identificatie. Verder kan gedefinieerd worden dat de naam een telcst-string Binnen een geo-informatie infrastructuur (Gil) gaat het in essentie om geo-informatie en mensen, en de wijze waarop deze twee goed met elkaar communiceren. Standaarden spelen hierbij een essentiële rol. Standaarden zijn onder te verdelen in standaarden voor technologie en voor seman tiek. Met standaarden voor technologie wordt bedoeld dat communicatie en interactie tussen verschillende software systemen door middel van gezamenlijke interfaces moge lijk wordt. De OGC-standaarden zijn hier een belangrijk voorbeeld van. Met standaarden voor semantiek wordt het mogelijk om informatie eenduidig te begrijpen en te ge- organisaties. bevat, de breedte uitgedrukt is in me- ■Gemeenschsppelljfc Interactie darrein GEO-INFO 2005-10 TYJlllll-- e--riipf.hr. Een nieuwe norm NEN 3610 Basismodel Geo-informatie wordt gepubliceerd Een geo-informatie infrastructuur (Gil) voor bruilcen. Informatie die afkomstig kan ontsluiting van geo-informatie staat nationaal en dieoP verschillende tijdenen voor ver- internationaal hoog op de agenda. Om een operatio nele uitwisseling en efficiënte integratie van geo- informatie uit verschillende bronnen daadwerkelijk tiek zorgen ervoor dat de mensen ach- mogelijk te maken, moet een aantal belangrijke tie en haar betekenis begrijpen, fasen worden doorlopen. Een belangrijke stap hierin wat is semantiek? is de publicatie van de vernieuwde norm NEN 3610: informatie uitgewisseld met een ruim- Basismodel Geo-informatie Standaarden en Geo-informatie Infrastructuur

Geo-Info | 2005 | | pagina 6