mentaar moest in deze kritiekperiode voor 1 juli 2005 ingediend zijn. Vervol gens is het commentaar geëvalueerd door de normcommissie en verwerkt in de (definitieve) norm NEN 3610:2005. Op de Ravi-site wordt aangegeven wan neer en hoe NEN 3610:2005 te verkrij gen is. NEN 3610 - Basismodel Geo-informatie Basismodel en sectormodellen Een model is een abstractie van de wer kelijkheid voor zover die van belang is voor een bepaald domein. Voor het Ba sismodel Geo-informatie wordt deze werkelijkheid gevormd door alle objec ten met een geografische dimensie. Niet al deze objecten hebben voor een sector of een bepaald toepassingsdo mein dezelfde relevantie. Binnen het totale geo-informatie werkveld is daar om een onderverdeling ontstaan naar sectoren die elk op hun eigen wijze het model verder invullen. Het Basismodel omvat dan die informatie die voor alle onderliggende sectoren relevant is en waar overeenstemming over bestaat. Als beeld gebruiken we hiervoor het pi ramidemodel (fig. 3). In de piramide is er een gelaagdheid van generiek naar sectorspecifiek naar organisatiespecifïelc, terwijl dwars daarop de sectoren zijn onderschei den. Het Basismodel is feitelijk de over lap tussen meerdere of alle sectoren en vormt daarmee de gemeenschappe lijke basis. Met het Basismodel is het detailniveau te modelleren dat voor al le sectoren van belang is. Dit is ook het detailniveau waarop uitwisseling tus sen sectoren plaatsvindt. Binnen de sectormodellen is het detail uitge werkt dat voor uitwisseling van informatie binnen een sec tor van belang is. In het onderste deel van de piramide, het hoogste detailniveau, is er alleen nog maar sprake van uit wisseling binnen een organisatie. Standaardisatie is in dat geval de verantwoordelijkheid van een organisatie zelf. Tus sen de niveaus wordt ook informatie overgedragen. Ook in deze uitwisseling is het van belang dat informatie eendui dig wordt overgebracht. Het domein van het Basismodel Geo-informatie wordt gevormd door het gemeenschappe lijke begrippenkader van de sectormodellen. Dit gemeen schappelijke gebied is dynamisch en verandert onder in vloed van maatschappelijke processen. Dit is van invloed op de inhoud van de sectormodellen en op de inhoud van het gezamenlijke Basismodel Geo-informatie. Sector- en Basis model zullen daarom in een voortdurend harmonisatiepro ces op elkaar afgestemd moeten worden. Harmonisatiepro cessen vinden ook plaats op regionaal, Europees (INSPIRE, Eurogeographics) en internationaal niveau. Het Basismodel Geo-informatie zorgt voor de aansluiting van nationale mo dellen op deze internationale ontwikkelingen. Semantisch en conceptueel model Het Basismodel Geo-informatie is een semantisch model en beschrijft het gemeenschappelijke begrippenkader voor het geo-informatie werkveld. Het Basismodel Geo-informatie is ook een abstract, conceptueel model. Het is een beschrij ving van de werkelijkheid op conceptueel niveau. Van de werkelijkheid wordt bepaald welke objecten van belang zijn binnen het geo-informatie werkveld. Het abstracte mo del is daarmee afhankelijk van het geo-informatie werk veld. Het Basismodel Geo-informatie is het model met het hoogste abstractieniveau terwijl de onderliggende sector modellen (ook abstracte modellen) minder abstractie heb ben. Pas op het niveau van de toepassing worden deze mo dellen vertaald naar logische en technische modellen, waar mee ze geldig zijn voor die specifieke toepassing waarvoor ze gebruikt worden. Het Basismodel Geo-informatie is vast gelegd in een combinatie van 'gewone' taal en een 'formele' taal. In de gewone taal worden de definities, concepten en nadere uitleg van het model gegeven. In de formele taal worden de structuur en de relaties beschreven. Voor de for mele taal wordt UML (Unified Modelling Language) ge bruikt. Door middel van het UML klasse-diagram wordt alle modelinformatie vastgelegd die voor de structuur van het model van belang is. BtiimiDifci r; Hl! irfn 1 rul in Htnêétk Swrlor ipBoitrt Dl9*firi.«In apei-ïlrk Fig. 3. Piramide van Geo-informatiemodellen. Objectgericht Het Basismodel Geo-informatie is objectgericht, dat wil zeg gen dat het informatie geeft over individueel te onderschei den objecten binnen de beschreven werkelijkheid. Het ob ject is de eenheid van informatie. In het Basismodel wordt hiervoor het begrip geo-object geïntroduceerd. De definitie hiervan is: Een geo-object is een abstractie van een fenomeen in de werkelijkheid, dat direct of indirect geassocieerd is met een locatie relatief ten opzichte van het aardoppervlak. De volgende drie termen zijn hierin belangrijk: fenomeen: een waarneembaar verschijnsel; object: een abstractie van een fenomeen in de werkelijk heid; geo-object: een object dat direct of indirect geassocieerd is met een locatie relatief ten opzichte van het aardoppervlak. GEO-INFO 2005-10 (i^sfrTT#Én 447

Geo-Info | 2005 | | pagina 9