Fig. 10. Weergave van Amerika, door Adriaan Collaert, in navolging van Maarten de Vos, 1604. Op de achtergrond links kannibalen, rechts een Spaans leger dat Azteken of Inca's in de pan hakt. baar te zijn (Afrika ging al schaars gekleed) en Amerika zat naakt op de vloer. Van Magellanica, symbool van het slechts gedeeltelijk ontdekte onbekende Zuidland, was al leen het hoofd zichtbaar. Hun verschil in status was ook aan andere afbeeldingen kenbaar zoals bijvoorbeeld de kenmerkende dieren of transportmiddelen: Europa had een strijdwagen, Azië zat op een kameel, Afrika op een krokodil en Amerika op een armadillo, een soort gepant- Fig. 11. Nieuwskaart serde miereneter die alleen in Amerika voorkomt (fig. 10). Dat was een reflectie op haar ongeciviliseerde aard, haar bijna sub-menselijlce status, die het de Europese christe lijke ontdekkingsreizigers mogelijk maakte om het grondgebied en de eigendommen van de inwoners van Amerika in bezit te nemen en de mensen zelf tot slaven te verklaren. Het excuus daarvoor was de staat van barbarij en het zogenaamde kannibalisme. Dat kwam telkens weer tot uiting op de kaarten van het werelddeel: de weer- van Pernambuco, vervaardigd door A. Verhoeven, Antwerpen 1625. A=Pernambuco, Met De Laet als een van de leiders, ver overde de WIC het noordoostelijke ge deelte van Brazilië en hun komst daar betekende een nieuwe benadering die afgeleid kan worden uit hun weergave van de inboorlingen. In de schilderijen van Albert Eckhout worden de India nen, maar ook de Negers en Mulatten, voor het eerst als individuen afge beeld, als mensen. Niet alleen de inwo ners maar ook het landschap wordt ge humaniseerd. Het wordt getemd en het wordt onderwerp van menselijke activiteiten. In de nieuwskaart van Per nambuco (fig. 11) van 1625 zien we het snijden en verwerken van suikerriet, het telen van aardappelen en ananas en het telen, raspen en bereiden van maniok. In plaats van kannibalen en wilde dieren vinden we in het binnen land van Bahia en Pernambuco suiker molens. Deze schilderijen worden la ter ook opgenomen in de Nederlandse kaarten van dit gebied. Deze humani serende invloed blijkt het best uit het werk van de schilders die Johan Mau- rits van Nassau, de Nederlandse gou verneur van Pernambuco, met zich meebracht. De Nederlandse schilders Frans Post en B=kanaal naar de Albert Eckhout werden vergezeld door stad, C=weg tussen de wetenschappers Willem Piso en de twee kastelen, Georg Marcgraf die met hulp van de D=Fortaleza de humanist Barlaeus een geschiedenis gave van luie inwoners, liggend in een hangmat, wordt tiena (aarden fort), vervaardigden van hun verovering van van kartograaf op lcartograaf overgenomen, evenals plaat jes van kannibalen in een soort barbecue waarbij de afge hakte benen en armen in de bomen hangen van een soort openlucht-slagerij. Dat dit gebeurde op de eerste kaarten van rond 1600 was nog tot daaraan toe maar dat men er mee doorging tot voorbij 1630, toen men door de nauwe re contacten al lang beter had moeten weten, wekt verba zing. Voor Patagonië zien we hetzelfde: berichten over de grote lengte van de inwoners brachten de lcartografen er toe de lengte van de Alakaluf en andere stammen te over drijven tot goliath-gelijkende proporties, zowel op hun kaarten als op globes. E= dorp Recife, Brazilië (Rerum per octennium in Brasilia F=kasteel aan zee, et alibi nuper gestarum...). Er is door hen ook een manuscriptenverzameling op gebouwd, Theatrum rerum naturalium Brasiliae. Deze bestond uit 800 tekenin gen, olieschilderijen en aquarellen van G=stenen rif, H= Braziliaanse scheepvaart, I=kapel Nuestra Senhora de Nazareth, K=de Indianen, negers, beesten, planten en manier waarop de vruchten (inclusief een beschrijving Portugezen zich van alle dieren en insecten) en een voortbewegen. Historia naturalis Brasiliae, samenge- In 1630 publiceerde Johannes de Laet een compendium van alle op dat moment in de Republiek aanwezige kennis over Amerika, getiteld Beschrijvinghe van West Indien (dat wil zeggen van Amerika), en deze beschrijving vormt een enorme vooruitgang vergeleken met de atlas van Van Wyt- fliet uit 1598. Aangezien De Laet later een van de leiders werd van de Westindische Compagnie (WIC), kunnen we zijn beschrijving ook zien als een actieprogramma ('mis sion statement' is de term nu) van wat de nieuwe compag nie wilde bereiken, welke rijkdommen het wilde aftappen en in welke handel het ook een aandeel wilde krijgen. De beschrijving bevatte het op dat moment beste beschikbare kaartmateriaal. ïf. GEO-INFO 2005-11 ■f iTDwIU I n

Geo-Info | 2005 | | pagina 10