steld door Johannis de Laet (1648), met alle planten beschreven en getekend door Georg Marcgraf en Willem Piso. Naar mijn mening is dit de eerste we tenschappelijke documentatie en kar tering van Amerika, honderd jaar vóór La Condamine en 170 jaar vóór de we tenschappelijke kartering door Von Humboldt. Het materiaal dat bij al de ze ondernemingen was verzameld, werd door Johan Maurits bij terug komst over heel Europa verspreid: de len eindigden in de Republiek, in De nemarken, in Berlijn en in Parijs, waar het nieuwe stijlen van de ornamenta tie beïnvloedde. Het is eigenlijk pas thans dat al dat materiaal weer met el kaar in verband wordt gebracht. Maar de Republiek was te klein en had te weinig hulpbronnen om zijn wijd verbreide wereldrijk blijvend te verde digen en het werd geleidelijk gedwon gen het op te geven; ook deze Brazili aanse ervaring werd uiteindelijk een vage herinnering. De manuscriptkaarten van Van Keulen Maar zo wil ik niet eindigen. Er bleef aan het eind van de zeventiende en het begin van de achttiende eeuw één Nederlandse onderneming die zijn wereldwijde relevantie behield en dat is de zeekaartenfirma van de Van Keu lens. Hun in 1680 in Amsterdam gepu bliceerde Nieuwe grote schijnende zee toorts bevatte 230 gedrukte zeekaarten; een bewijs van systematische plan ning, complete bedekking en unifor me schalen. Op dat moment bestond er geen vergelijkbare publicatie en de latere zeekaartenseries van de Britse, Franse of Spaanse marine waren qua lcaartkaders en schalen op Van Keulen gemodelleerd. De kwaliteit van de zee kaarten van Van Keulen kon de toets der tijd echter niet doorstaan en het bedrijf ontbeerde de hulpbronnen om hun kaartmateriaal met nieuwe meet technieken te verbeteren en te actuali seren. Behalve deze gedrukte kaarten ver kocht het huis Van Keulen ook meer dan 500 verschillende manuscript- kaarten (geproduceerd 1704-1726) op een grotere schaal (waaronder haven- aanlooplcaarten). Van die manuscript- kaarten zijn er nog 350 bewaard in de Universiteitsbibliotheek van Leiden, \V Jij Fig. 12. honderd in Rome (van het gebied van Oost-Indië; ze werden Voorbeeld van de in 1910 gelokaliseerd in de bibliotheek van het Vaticaan manuscriptkaarten maar zijn sedertdien zoek); onlangs werden er 120 gevon- van Van Keulen van den in Berlijn, meest van de kusten van de Oostzee en Scan- het eiland Lennox dinavië, en vijftig andere zijn over de hele wereld verspreid. voor de kust van De kaarten hebben een uniform formaat (60x1 OOcrn) en Vuurland, door de dito uitvoering (fig. 12). Nederlanders l'Heremitens eiland Om in stijl te eindigen, toont fig. 13 een deel van een, in de genoemd naar de bevelhebber van de kaartenverzameling van de Utrechtse Universiteitsbiblio theek bewaarde, kaart uit 1644 van de Stille Oceaan. Daar- vijfde vloot, op staan de orders geschreven voor Abel Tasman van de VOC-gouverneur in Batavia die hem beval te gaan kruisen tussen Callao, Acapulco of Panama enerzijds en Manilla anderzijds om het zilverschip te onderscheppen ten oosten van de Ladronen (ofwel de Marianen). Bovenaan dit kaartffagment geeft een zigzaglijn aan waar Tasman heen en weer moest varen. Het mocht echter niet baten. De Nederlanders slaagden er niet in om er één enkel zilver schip te pakken te krijgen. Maar hun pogingen daartoe hebben in elk geval bijgedragen om belangrijke delen van de aarde te ontdekken. Fig. 13. De orders voor Abel Tasman om een Spaans zilverschip te onderscheppen dat in 1644 van Spaans Amerika naar de Filippijnen zou varen. ,<*n. *^.*4 *A<U Au». O Literatuur Boogaart, E. van den en F.J.Duparc, Zo wijd de wereld strekt. Den Haag, 1979. Boxer, C.R., The Dutch seaborne empire 1600-1800. London, 1965. GEO-INFO 2005-11 V :i i i- pit'idir* jC i ïll m f4 4 i. T '1 H .1 I 497 V

Geo-Info | 2005 | | pagina 11