Koeman, C.,The lead of the Dutch in world charting in the seventeenth and first half of the eighteenth century. Proc. R.S.E. (B), 73, 5,1971/2, p. 45-52. Koeman, C., Manuscript charts of the west coast of North America by Gerard van Keulen Amsterdam 1710-1712. Survey ing and Mapping vol. 42-4 (december 1982), p. 355-368. Van der Krogt, P., Koeman's Atlantes Neerlandici. Deel I, 't Goy, 1997; deel III, 't Goy, 2003. Langenes, Barend, Caert Thresoor. Middelburg, 1598. Schilder, G., Nederlanders aan de Hudson. Geografie 1992-1, p. 8-14. Schilder, G., Developments and achievements of Dutch Nor thern and Arctic cartography in the sixteenth and seventeenth centuries. Arctic vol. 37-4 (december 1984), p. 493-514. Schilder, G., Monumenta Cartographica Neerlandica. Vol. Ill, 1990, vol. VII, 2003. Verhoeven, A., Description de la Brasil de la ville de Pernambuco. Antwerpen 1624. Cornells van Wytfliet, Descriptionis Ptolemaicae Augmen- tum. Leuven 1597. Samenvatting De Nederlandse bijdrage aan de Cartografie van Amerika In de periode van ongeveer 1600 tot 1650 zeilden een aantal Nederland se expedities naar het noorden en het uiterste zuiden van Amerika. Dat leidde tot een belangrijke vergroting van de geografische kennis van dit werelddeel. Die werd veiyolgens gepubliceerd in vele kaarten waarvoor Amsterdam indertijd het belangrijkste centrum ter wereld was. De poli tieke en economische verzwakking van de Republiek in de zeventiende eeuw maakte een einde aan deze ontdekkingsreizen. Trefwoorden Geschiedenis van de lcartografïe, kaartvervaardiging, over zicht Summary The Dutch contribution to the cartogra phy of America During the first half of the seventeenth century several Dutch expeditions sailed to the north and the far south of America. This led to a sig nificant expansion of the geographic knowled ge of this continent. This was subsequently re flected in the many maps that were produced in the centre of the contemporary map trade: Amsterdam. The political and economic decline of the Dutch Republic in the seventeenth centu ry put an end to these voyages of discovery. Keywords Historic cartography, mapping, survey Résumé La contribution néerlandaise pour la car tographic de VAmerique Un nombre d'expeditions néerlandaises se sont rendues au nord et a I'extreme sud de I'A- mérique entre 1600 et 1650. Ceci a mené a une expansion imporiante de la connaissance géo- graphique de ce continent. Celle-ci a été publi- ée dans de nombreuses caries oil a 1'époque Amsterdam était considéré comme le centre le plus important du monde. L'affaiblissement politique et économique de la République au 17ème siècle a mis fin a ces expeditions. Mots clés cartographie historique, cartographie, étude NEDERLANDSE PIRATERIJ VERFILMD In Latijns-Amerika draait met groot succes een Peruaanse te kenfilm waarin de Nederlanders worden geportretteerd als plunderende piraten. De film Piraten in de Stille Oceaan, waar in twee negenjarige Peruaanse jongetjes het succesvol opne men tegen wrede Nederlandse piraten, trekt in Latijns Ameri ka meer bezoekers dan menig kinderfilm uit Hollywood. Hij verhaalt over de door de Republiek georganiseerde kaapvaar ten in de zestiende eeuw. Deze zogeheten vrije nering betrof een goed georganiseerde vorm van Hollandse piraterij in de ze ventiende eeuw. Doel van de plundertochten was de macht van de Spanj aarden te breken door hun zilvervloten uit het huidige Chili, Bolivia en Peru te overvallen. De Nederlandse hoofdrolspeler uit de tekenfilm heet Jacques L'Hermite (de kluizenaar), bijnaam van Jacob Clerk. Deze in 1582 in Antwerpen geboren zeevaarder voerde samen met vice- admiraal Gheen Huygen Schapenham het bevel over de zoge heten Nassause vloot. In mei 1624 lagen ze voor de haven Cal- lao bij de Peruaanse hoofdstad Lima in de hoop de Spanjaarden hun buit te kunnen ontfutselen. Het liep treurig af. De Span jaarden bleken net een paar dagen eerder al vertrokken naar Panama. Cleric stierf nog hetzelfde jaar. Aanvankelijk krijgen de Hollanders steun van de indianen die denken dat ze zich met hulp van deze piraten kunnen bevrij den van het Spaanse juk. Maar in de loop van de film krijgen de indianen openbaringen waarin duidelijk wordt dat de Hollan ders nog erger zijn dan de Spanjaarden. "De Hollanders zullen ons als slaven verkopen", verzucht een indianenhoofdman. Vanaf dat moment keert alles en iedereen zich tegen de Hol landse onverlaten. Goddank worden ze in de pan gehakt. Het voor het Nederlandse gedeelte in ieder geval vrijwel histo risch correcte verhaal van de tekenfilm is gebaseerd op een boek van Heman Garrido-Lecca. In de film zijn de Hollanders een horde zelfgenoegzame messentrekkers en drinkebroers. De door de Nederlandse regering gestuurde kaapvaarders lij ken nog het meest op voetbalsupporters van de gruwelijkste soort. Door het succes van de film staan de Hollanders nu on der de Latijns-Amerikaanse jeugd overigens nu wel te boek als vermaarde zeeterroristen. Bron: correspondent Marcel Haenen in NRC van 10 september 2005 GEO-INFO 2005-11

Geo-Info | 2005 | | pagina 12