Ontwikkeling oude havengebied van Gent gevisualiseerd e ontwikkeling van oude en achtergestelde havenge bieden is het laatste decennium sterk in opmars ge komen. Historisch gezien ontstonden vele steden aan kruisingen van belangrijke waterwegen. Steden wisten deze ligging goed uit te buiten en beschikten vaak over een haven vrij dicht gelegen bij het oude centrum. Door de ingrijpende industriële ontwikkeling op het einde van de negentiende en begin twintigste eeuw werden grote steden genoodzaakt om hun haven te verplaatsen naar gebieden buiten de stad waar genoeg uitbreidingsmogelijkheden aanwezig waren. De initiële havenplaatsen raakten hierdoor in verval. Pas vanaf 1990 herontdekken stedenbouwkundigen en project ontwikkelaars deze gebieden als nieuwe exclusieve woon- en kantoorbuurten gelegen aan het water. De 'London Dock lands' is een bekend en toonaangevend voorbeeld. Alysse Knockaert en Marijke Brondeel, Dept. Geografie, Universiteit van Gent Ook de stad Gent, gelegen aan de samenvloeiing van de Schelde en de Leie, heeft in haar geschiedenis altijd gepro beerd om een verbinding met de zee veilig te stellen. De Ou de Dokken ten noordoosten van het stadscentrum (fïg.l) werden in 1828 gegraven. De economische activiteit ging sterk achteruit toen de huidige bloeiende Gentse haven in het noorden van de stad verder werd ontwikkeld begin twintigste eeuw. Het oude havengebied aan het Handelsdok te Gent is thans het voorwerp van een grootschalig stads vernieuwingsproject en ook hier is het sleutelwoord water front-ontwikkeling. Fig. 1. In zulke projecten wil men vaak een synergie creëren tussen Situering van de enerzijds reconversie en anderzijds de historische waarde projectsite te Gent van het gebied. Een samenvatting van grote veranderingsmo- (bron: www.gent.be). menten van dergelijke gebieden kunnen een bijdrage leve ren zowel voor het uitwerken van het project als voor het be waren van het verleden van de site. Dankzij de huidige com putermogelijkheden kan een vrij nauwkeurige driedimen sionale reconstructie gemaakt worden van wat het verleden was, gebaseerd op een grondige analyse en een zo waarheids getrouw mogelijke opbouw vanuit historische kaarten, pren ten, tekeningen en plannen. Dit verleden kan dankzij aange paste technieken letterlijk door de eeuwen heen evolueren en doorschuiven naar het heden. In dit artikel zal een be knopte toelichting geschetst worden van het gevolgde stap penplan teneinde een dergelijke reconstructie te realiseren. De historische kaart is een document dat zeer nauwkeurige informatie bevat over de historisch-ruimtelijlce werkelijk heid. Deze informatie bestaat alleen in tweedimensionale vorm; een basis van waaruit het driedimensionale histori sche model bijna letterlijk kan worden opgetrokken. Bij de keuze van de basis- kaarten dient men rekening te houden met een aantal elementen: de kaart moet in digitale versie voor handen zijn. In dit onderzoek kon gebruik gemaakt worden van kaar ten ingescand door de stad Gent; de kaart moet een bepaalde graad van detaillering vertonen. Een hoge graad van detail laat toe de verschil lende bodembezettingen goed van elkaar te onderscheiden. Hoe recen ter de kaart, hoe meer detail wat leidt tot een meer waarheidsgetrou we historische reconstructie; het tijdsinterval tussen twee recon structiemodellen moet relevant zijn. Bij de keuze van de tijdsmo menten, waarvan een reconstructie model wordt gerealiseerd, moet re kening gehouden worden met het feit of het gebied noemenswaardige veranderingen heeft ondergaan ten opzichte van het vorige reconstruc tiemodel. In dit onderzoek werd geopteerd om vier momentopnames uit de geschie denis van het gebied te visualiseren. De volgende vier historische basiskaar- ten werden uitgekozen: HliluHt Ctwtr* GEO-INFO 2005-11 3D historische reconstructie meer dan een mooi plaatje 19 De historische kaart als basis

Geo-Info | 2005 | | pagina 14