Vijfde Urbidata-seminar onderdag 15 september 2005 vond in het Evoluon in Eindhoven het vijfde Urbidata-seminar plaats. Het aantal deelnemers - ruim 150 en meest mannelijke ambtenaren - stond in contrast met het aantal medewer kers van dit kleine specialistische bedrijf in integratie van informatie. Adri den Boer, redacteur Dagvoorzitter was Henk Brink, wethouder van onder ande re I&A/ICT van de gemeente Amersfoort. Prof.dr. Hein van Duivenboden van de Universiteit Tilburg sprak over "Basis registraties: nut en onnut vanuit het gezichtspunt van doelmatig overheidsbestuur". Hij citeerde onder andere Cleveland 1987: "Government is information" en was waar schuwend: "kennisintensieve organisaties zijn nog geen lcennisvriendelijlce organisaties". Na de hype van kwali teitsmanagement ("met kasten vol boeken voor KEMA") was er nu volgens hem de hype van e-government. "Zijn ba sisregistraties ook zo'n hype of zijn ze echt Andere Over heid?," zo vroeg de hoogleraar zich af. Uiteraard memo reerde hij het waarom en hoe van basisregistraties, zoals ook reeds herhaaldelijk behandeld in dit tijdschrift [Den Boer 2003 en De Kruif 2005]. Fundament zijn in de eerste tranche zes basisregistraties: Personen, Bedrijven, Adressen, Gebouwen, Percelen (=kadaster) en Kaarten (=Topl0NL). Overheden moeten verplicht gebruik gaan ma ken van deze registraties en dienen fouten en dergelijke terug te melden. De hoogleraar bleek bijna alleen te spre ken over het nut van basisregistraties. Hij zag ze onnuttig worden als ze "te instrumenteel worden aangepakt en ICT als doel zien". Voor de invoering vond hij de schaal van ve le Nederlandse gemeenten te klein en hij pleitte dus voor intergemeentelijke samenwerking. Het in 2000 gestarte project geo-infor- matiesysteem Arnhem GIGA kent in tussen 45 themalagen en 500 gebrui kers. Komende invoering van een mid- offi.ee voor de basisregistraties wordt geraamd op vier j aar. Ruud van Rossem van het ministerie van VROM ging in op de basisregistra ties Percelen en Kaarten uit de eerste tranche en gaf in zijn schema's, 'gestippeld' als de zevende basisre gistratie, de GBKN al aan. "Het leuke van geometrie is dat je heel weinig administratieve koppelingen nodig Vertrouwen BMC-partner Jos van Engelen was de volgende spreker en Professor Van Duivenboden van de hebt", zo wist hij. Na specifieke zaken te hebben belicht voor de registratie poneerde de stelling: "Toverwoord voor een authentieke re- Universiteit Tilburg. Percelen ("de kadastrale registratie be- gistratie is vertrouwen". Zijn onderwerp was de basisre gistratie Personen bij gemeenten. Buitenlandse brongege- vens blijken daarbij niet betrouwbaar te zijn en in de hier voor nodige "Verklaringen onder ede" had hij geen vertrou wen... Persoonsregistraties gaan 'bij de geboorte al fout': Burgerlijke Stand en Bevolkingsadministratie zijn aparte registers met eigen departementen (Justitie en BZK), wetge ving, enz. Wat er volgens hem moet veranderen bij het Rijk is dat de totale overheidsinformatie onder één verantwoor delijk bewindspersoon moet komen en met één stelsel van bevoegdheden en geld (en dat zou ook voor geo-informatie een revolutie zijn). Senior-adviseur Sietse de Haan van de gemeente Arnhem bezag registraties op vastgoedgebied. Zijn gemeente zag in een nota Gegevensbeleid 2003 al zes authentieke en drie Arnhemse basisregistraties. In zijn gemeente wordt een centrale adressenregistratie (1994) beheerd door de afde ling Geo-informatie en deze wordt nog onvoldoende benut. vat authentieke gegevens uit eigen bron, authentieke gegevens uit andere registraties en andere gegevens") ging hij in op de objectgerichtheid van de registratie Kaarten. Als unicum van deze topografische registratie zag hij het ontbreken van brondocumenten en een juridische basis: de fysieke wer kelijkheid is de bron. De gebruiks- plicht wordt gerelateerd aan het schaalniveau en de inwinning zal waar mogelijk via de (grootschaliger) GBKN zijn. Aanpassingen rond finan ciering, verrekening en gebruikersin vloed leken hem mogelijk. Zijn grote wens was een 'verkeersplein' om het hele stelsel van basisregistraties te ontsluiten. GEO-INFO 2005-11 44 Nut en onnut van basisregistraties

Geo-Info | 2005 | | pagina 26