MAATVOEREN EN UITZETTEN 1 ren met de loodlijnenmethode of het meetlij nenverb and, lij nen hebben leren uitbakenen en vooral waterpassen. Onder dit laatste vallen kringwaterpassen, laser- en digitaal water passen en vlakte- en profielwaterpassen. De geschiedenis van het meten en diverse soorten kaarten (zoals de kadastra le) kwamen in die cursus ook aan bod. Elke cursus wordt af gesloten met een theorie- en een praktijktentamen en wie voldoende haalt, krijgt het tentamenbewijs Landmeetas- sistent 1B. Degenen die ook al het tentamen IA heeft ge daan, krijgt het diploma Landmeetassistent. De toelatingseisen voor deze cursus zijn vmbo of havo en meestal heeft men eerst de tweedaagse introductiecursus bij Zondag gevolgd waar men een en ander heeft geleerd over landmeetkunde in het algemeen, verschillende soor ten meetinstrumenten en kennis heeft gemaakt met uitzet- en maatvoeringswerlc. senvorm waarbij de sexagesimale gra den achter de komma decimaal wor den onderverdeeld, zodat je de lastige minuten en seconden kwijt bent, komt aan bod. De regelings- en opstellingseisen voor de theodoliet zijn vorige keer al in theorie behandeld en omdat het erg mooi weer is, popelen de cursisten om dit laatste buiten in praktijk te bren gen. Even later zien we op het meetter- rein achter het kantoorgebouw meer dere theodolietopstellingen verrijzen, variërend van een ouder model Leica- theodoliet tot de nieuwste totalstations. De cursisten variëren van werknemers van een ingenieursbureau, gemeente lijke en provinciale overheid tot een zelfstandig archeologisch onderzoeker. Naast opstellen en weer afbreken, wordt ook geoefend met het scherp stellen op een ver punt en men pro beert een merkpunt boven op de water toren van Zaltbommel scherp in beeld te krijgen. Aan het aflezen van hoeken komen ze vandaag nog niet toe. Dat wordt voor de volgende les bewaard. De cursus Landmeetassistent 1B be staat uit vijf cursusdagen: elke twee weken één dag. In die vijf dagen wor den verschillende onderwerpen behan deld: het werken met analoge en digi tale theodolieten en totalstations, met onder andere de hierboven beschreven theorieën, hoek- en afstandmeting, op- en afloden, teloodstellen, en de voerstraalmethode zoals die gebruikt wordt voor opmeten en uitzetten. Aan de cursus 1B ging een cursus IA vooraf waarin de cursisten veel hebben geleerd over het handmatig meten, si tuatiemetingen hebben moeten uitvoe- Theodolietopstelling met groep cursisten (cursus 1B). Groepje cursisten onder toezicht van instructeur Heil Als het diploma Landmeetassistent is behaald, lean men ver der met cursus Aspirant Landmeetkundige (cursus 2A en 2B). Daarin worden goniometrie, coördinatenleer, argu mentenberekening en de voerstraalmethode behandeld als mede de theorie en praktijk van het uitzetten, zoals het lezen van tekeningen, uitzetten van bouwputten, bekis tingen, bruggen, duikers en nutsleidingen. In 2B wordt geleerd hoe terreinen worden opgemeten en wegen, kruis punten en rotondes worden uitgezet met of zonder (over gangs (bogen. Behalve het handmatig werken, wordt in deze cursus ook geleerd hoe dit met de rekenmachine, computer en totalstation wordt uitgevoerd waarbij het is toegestaan met eigen meegebrachte instrumenten te werken. Deze cursus wordt afgesloten met het indienen van een scriptie en dat moet iedere cursist apart doen. Geen gezamenlijk opdrachten dus. De beoordeling gebeurt door een onafhan kelijke examencommissie waarin vertegenwoordigers van de Hogeschool van Larenstein, Rijkswaterstaat, Provinciale Overheid, Ingenieursbureaus, Bouwnijverheid en Infra zit ting hebben. GEO-INFO 2005-11 Van landmeetassistent tot hogere landmeetkunde

Geo-Info | 2005 | | pagina 29